Predsednik bavarske zbornice Heinrich Traublinger v pogovoru s slovenskim kolegom Štefanom Pavlinjekom: "V Nemčiji politiki niti pomislijo ne na odpravo obveznega članstva." (Foto: Gorazd Kavčič)

Obrtniški strel v koleno

Po referendumu o obveznem ali prostovoljnem članstvu v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, ki so ga izvedli spomladi, kaže, da je prostovoljno članstvo obrtnikov in podjetnikov le še vprašanje časa.

Povprečna mesečna članarina v Nemčiji je 97 evrov, bavarska obrtna zbornica pa skupaj zbere kar 966 milijonov evrov. Na Hrvaškem vsak član na leto povprečno plača 200 evrov, v Sloveniji 23 evrov mesečno ali 276 evrov letno.

Ob velikem prazniku vseh slovenskih obrtnikov, Mednarodnem obrtnem sejmu v Celju, so vse bolj glasni pozivi Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) k vnovičnemu razmisleku vladajoči politiki o ukinitvi obveznega članstva. Spremembe zborničnega sistema so se začele že jeseni 2004, leto kasneje je bilo ukinjeno obvezno članstvo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), podobno usodo morda čaka tudi OZS.

O pomembnosti obrti in podjetništva kot enem najpomembnejših (in tudi najbolj trdnih) stebrov slovenskega gospodarstva (le odstotek slovenskega gospodarstva predstavljajo velika podjetja) so prepričani vsi obrtniki. O pomembnosti organiziranosti v zbornico z obveznim članstvom pa nekoliko manj, saj so se na spomladanskem referendumu, ob 18-odstotni volilni udeležbi, odločili za ukinitev obveznega članstva. Za odpravo obveznega članstva je 12,5 odstotka članov. Po drugi strani so predhodne ankete gospodarskega ministrstva pokazale, da je skoraj dve tretjini članov za obvezno članstvo. Kako naprej?

Z obveznim članstvom zastopajo vse

V Nemčiji zbornice temeljijo na obveznem članstvu. Zastopajo interese članov in izvajajo nekatere zakonske ukrepe (več registrov, izvajanje storitev, kot je izobraževanje, in dialog s politiko). »Brez obveznega članstva naše naloge ne bi mogli opravljati tako kvalitetno kot sedaj. To kaže tudi primer gospodarske zbornice v Sloveniji,« pravi predsednik bavarske zbornice Heinrich Traublinger. Meni, da lahko le veliko število članov in visoka članarina zagotavljata blaginjo za vse člane, saj zbornica zastopa vse in ne le močnih posameznikov.

»Tudi pri nas približno desetina članov postavlja pod vprašaj smiselnost obveznega članstva in bi del naših nalog predali v roke države, sicer pa se niti ena velika politična stranka ne upa dotakniti obveznega članstva, saj vsi potrebujemo močne obrtne zbornice,« še pravi Traublinger. »Prepričan sem, da s pravimi argumenti pomagamo vladi. Naši predlogi so pravi, ob pravem času in na pravem mestu. Točno vemo, koga zagovarjamo,« pravi predsednik OZS Štefan Pavlinjek.

A kaj, ko so obrtniki sami predlagali referendum o obveznem članstvu in ga tudi izpeljali. Pavlinjek sedaj novelo zakonodaje označuje za preuranjeno: »Nekatere države so v času tranzicije ukinile obvezno članstvo. In posledice? Na Madžarskem razmišljajo o ponovni uvedbi obveznega članstva. Tudi pri nas ne bi smeli razbiti organiziranosti, saj obrt in podjetništvo dihata svojo pot, zaposlujeta in rasteta v velika podjetja.«

Kljub predlagani noveli zakona si v OZS prizadevajo, imeli naj bi tudi podporo članov, da bi klasični obrtniki ostali pri obveznem članstvu, s tem pa bi pri OZS ostalo lepo število članov. Vlada je že objavila novelo zakona o OZS. »Ideja o prostovoljnem članstvu izhaja iz izvedenega referenduma,« drugačno organiziranost zbornice obrazloži Uroš Rožič, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu: »Mi nismo spodbujali referenduma, na OZS so ga izvedli sami. Drži pa, da je tudi v koalicijski pogodbi zapisano, da bomo poslušali članstvo.«

Pravi, da so že sedaj zbornice organizirane različno, na ministrstvu upoštevajo tudi želje, da bi mikro gospodarstvo ostalo pri obveznem članstvu. »V zbornico naj se združujejo le tisti, ki imajo za to interes. Prepričan sem, da bo velika večina ohranila članstvo, saj dobro skrbite za interese članstva. Tudi druge zbornice, ki bazirajo na prostovoljnem članstvu, dobro delujejo,« je še povedal Rožič, kot tudi, da pričakujejo pozitivne gospodarske učinke ob ukinitvi obveznega članstva.

Mala obrt z obveznim članstvom?

Matjaž Han, predsednik parlamentarnega odbora za gospodarstvo, vladne stranke poziva k premisleku: »Pogovorimo se, poslušajmo obrtnike in potem sprejmimo odločitve. S prenagljeno odločitvijo lahko uničimo zbornico in ne vemo, kdo bo zastopal najpomembnejši segment našega gospodarstva.« Tudi vodstvu OZS je pripisal zasluge za vsebino novele zakona: »V javnosti beremo o visokih plačah in odpravninah v zbornici, kar slišijo tudi mali obrtniki. Druga težava pa je referendum, ki ste ga sami pripravili in se ustrelili v koleno.«

V noveli zakona pogreša rešitev vprašanja usode premoženja zbornice, sprašuje se o prihodnji reprezentativnosti OZS, vsem obrtnikom, ki tarnajo, da je članarina deset do petdeset evrov previsoka, pa svetuje, da obrt zaprejo. »Če bomo ukinili obvezno članstvo, to pa je navodilo izvedenega referenduma, OZS ne bo več. Čez nekaj let se bomo spraševali in se čudili, kaj smo uničili,« še pravi Han.

Štefan Grosar, predsednik upravnega odbora OZS, pritrjuje z ugotovitvijo, da se je zbornica z referendumom ustrelila v koleno in sprašuje: »Ali moramo zato ubiti tudi institucijo? Smo nepolitična organizacija, sedaj pa o nas odloča le politika. Zato vztrajam, da mora obrtna dejavnost ostati pri obveznem članstvu.« V nasprotnem pričakuje, da bomo v Sloveniji čez nekaj let imeli le še mojstre iz Bolgarije, Madžarske, Hrvaške, Slovencev pa nič več, saj se tovrstno izobraževanje sedaj plačuje iz članarine. Tudi GZS je danes le še združenje, ki večinoma zastopa le še interese zares velikih podjetij. Tistih, ki zmorejo plačevati članarino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / sreda, 5. julij 2017 / 11:59

V spomin kamniškima mojstroma

V Kamniku so odkrili spominsko ploščo mojstroma Ivanu Klemenu in Maksu Bergantu.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007