Če jim ne bo uspelo s pritožbo, bodo Bine Kordež, Milan Jelovčan in Janja Krašovec (z desne proti levi) morali na prestajanje zapornih kazni. (Foto: Gorazd Kavčič)

Obsojeni Kordež takoj napovedal pritožbo

Nekdanje vodstvo Merkurja z Binetom Kordežem na čelu je bilo zaradi zlorabe položaja pri sporni prodaji trgovskega centra Primskovo obsojeno na zaporne in denarne kazni.

Zoper nekdanje vodstvo Merkurja je bilo na sodišče vloženo še več kazenskih ovadb, nazadnje smo v začetku avgusta poročali, da jih je vložil tudi Nacionalni preiskovalni urad zaradi oškodovanja Merkurja za 162 milijonov evrov in državnega proračuna za dodatnih šest milijonov evrov.

Ljubljana - »Verjetno sem najbolj primerna oseba, da se jo razglasi za glavnega krivca vseh stranpoti v Sloveniji. In če je pač tako, se proti temu boriti ne morem,« je bil v sredo prvi komentar nekdanjega prvega moža nakelskega Merkurja Bineta Kordeža po razglasitvi sodbe, s katero ga je senat ljubljanskega okrožnega sodišča zaradi zlorabe položaja in ponareditve listin pri sporni verižni prodaji trgovskega centra Primskovo obsodil na pet let zapora in mu naložil 39.504 evrov denarne kazni. »Kordež je bil pobudnik, iniciator in koordinator celotnega posla,« je poudaril predsednik sodnega senata Srečko Škerbec.

Zaporne in denarne kazni je prvostopenjsko sodišče določilo tudi soobtoženim: nekdanjemu članu uprave Merkurja Milanu Jelovčanu dve leti zapora in 19.943 evrov stranske kazni, nekdanji Merkurjevi finančnici Janji Krašovec in nekdanjemu direktorju Kograd Igema Otu Brglezu pa po leto in pol zapora ter 16.460 evrov stranske kazni. Pri večmilijonskem oškodovanju Merkurja je po mnenju sodišča sodelovalo tudi podjetje Kograd Igem, ki mora zato plačati sto tisoč evrov kazni. Kordež, Jelovčan, Krašovčeva in Brglez morajo Merkurju vrniti tudi dobrih devet milijonov evrov povzročene škode, zato je sodni senat tudi podaljšal začasno blokado Kordeževega premoženja. Poleg omenjenih je v isti zadevi pod obtožbo tudi nekdanja direktorica Merfina Marta Bertoncelj, ki pa po poškodbi okreva v jeseniški bolnišnici.

Sodni postopek bodo zato za Bertoncljevo končali kasneje.

Sodba v tem primeru še ni pravnomočna, saj je obramba že napovedala pritožbe. Po mnenju obrambe, ki se je ves čas pritoževala tudi nad potekom postopka in favoriziranjem tožilstva, je sodba napačna. »Po našem mnenju je sodišče zmotno ugotovilo dejansko stanje, zato se bomo pritožili in upam, da bomo na kakšni naslednji instanci imeli možnost pokazati dejansko stanje. To, kar se nas je obsodilo, da smo dobesedno ukradli deset milijonov evrov, definitivno ne drži. Za podjetje smo dali 400 milijonov evrov in normalno je, da si imamo pravico iz njega tudi kaj izplačati. Iz naslova našega prevzema je tudi država dobila več kot sto milijonov evrov. Razumem lahko jezo in srd tožilca zaradi situacije v Sloveniji, ne vem pa, če je zato potrebno kot primer uničiti nekaj ljudi, se iti lova na čarovnice,« je tako še dejal Kordež, ki ostaja optimist glede morebitnega uspeha pritožbe na višjem sodišču, saj upa, da bo resnica morda le prišla na dan. »Dejansko sem bil danes obsojen ravno zato, ker sem mogoče za razliko od drugih delal preveč pošteno in ker nisem mislil nase,« je dejal. Njegov zagovornik Janez Hočevar je pristavil, da je pričakoval oprostilno sodbo, čeprav je realist in ve, »kakšni pritiski so v današnji slovenski družbi in tudi vem, da posebna sodišča tudi hitro sodijo in primerno razsodijo«.

Sodnik Škerbec je ob razglasitvi sodbe zavrnil očitke obrambe, da je postopek vodil z »vratolomno hitrostjo«: »Zaradi blokade premoženja je že po zakonu treba delati posebno hitro, tako kot v pripornih zadevah. Očitka, da sodišča delamo prehitro, pa res še nisem nikoli slišal.« Po Škerbčevih besedah senat tudi ni čutil, kaj šele upošteval pritiska javnosti. »Takšna sodba ni bila na zahtevo javnosti, ampak ker smo ocenili, da je tako pravilno,« je razložil in poudaril, da je celotna sodba »pokrita« z listinsko dokumentacijo. »Gre za šolski primer, ko je policija zasegla vse pogodbe in vso korespondenco,« je dodal.

Po mnenju državnega tožilca Jožeta Kozine je najbolj pomembna sporočilnost sodbe, saj je treba državljanom povrniti zaupanje v pravno državo. Zato je po njegovem treba čim prej končati tudi ostale podobne sodne procese, sicer se bodo ti, ki so bili obsojeni na tem procesu, počutili kot žrtve: »Tega pa v pravni državi ne sme biti. Ena sodba ne pomeni nič.« Naj spomnimo, da je tožilec za Kordeža zahteval sedem let in pol zaporne kazni ter denarno kazen v višini 50 tisoč evrov. Za Jelovčana je tožilec sodišču predlagal dve leti zaporne kazni in plačilo 20 tisoč evrov, za Krašovčevo in Brgleza pa po leto dni zapora in 10 tisoč evrov denarne kazni. Za podjetje Kograd Igem predlagal 70 tisoč evrov kazni.

Sporni posel s trgovskim centrom Primskovo se je začel odvijati konec leta 2008, ko je Merkur pravico za nakup centra od Hypo Leasinga prenesel na Merfin. Ta je center odkupil za 8,7 milijona evrov in ga nekaj dni kasneje za devet milijonov evrov dražje preprodal družbi Kograd Igem, ta pa je kasneje trgovski center prodala nazaj Merkurju za slabih 18 milijonov evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / torek, 5. julij 2022 / 16:14

Šenčurski ambulanti julija v Zdravstvenem domu Kranj

Zaradi prenove prostorov sta obe splošni ambulanti v Zdrav­stveni postaji Šenčur julija zaprti, so obvestili iz Zdravstvenega doma (ZD) Kranj. V tem času je v ZD Kranj pacientom na voljo ena od obe...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 19. december 2007 / 07:00

Začasen odvoz odpadkov v Tenetiše?

Kranj - Kranjski župan Damijan Perne je danes povedal, da je Komunala Kranj od Agencije RS za okolje (Agencije) dobila začasno dovoljenje za obratovanje deponije Tenetiše. Na odl...

Gospodarstvo / sreda, 19. december 2007 / 07:00

Sava ne bo kupila sirarne

Iz kmetijsko gozdarske zadruge Sava Lesce so v petek poslali izjavo za javnost s presenetljivo vsebino: zadruga ne bo kupila bohinjske sirarne.

Splošno / sreda, 19. december 2007 / 07:00

Poldrugo desetletje reševalcev

Letos, ko Gorsko reševalna zveza Slovenije praznuje 95 let, slavi tudi njeno najmlajše društvo.

Splošno / sreda, 19. december 2007 / 07:00

"Okrogli" jezerski starostniki!

V naši občini živi 30 občanov starejših od 80 let, od teh je le pet moških, dva od njih pa sta starejša od 90 let. Letos so »okrogle« obletnice praznovali: 85 let Alojzija Zaplotnik, 80 let pa An...

Jezersko / sreda, 19. december 2007 / 07:00

Jezersko je pelo z ljudskimi pevkami

Jezerske ljudske pevke so ob desetletnic svojega prepevanja priredile koncert v dvorani Korotan. Pridružilo se jim je še pet zborov.