Požete več kot polovica gorenjske pšenice
Letos je na Gorenjskem pšenica posejana na 850 hektarjih, kakovost ne bo najboljša.
Na Gorenjskem se je sredi meseca začela žetev pšenice na Sorškem, Kranjskem in na Šenčurskem polju ter pod Krvavcem. Požeta je že več kot polovica njiv s pšenico, na drugih gorenjskih območjih pa čakajo na ugodnejše vreme. Večina pridelka je odkupljena kot krmna pšenica. Petinštirideset hektarjev krmne pšenice v KGZ Sava Lesce v Poljčah in na Bledu bo požete konec tega tedna.
Slabo vreme vpliva na slabše parametre kakovosti, še posebej na beljakovine, zato je zrnje razvrščeno v slabši kakovostni razred,« je dejala Marija Kalan, svetovalka za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj in dodala, da se na Gorenjskem pridela malo pšenice za mlinarsko industrijo. Največ je posejanega ječmena, pšenice je okrog 850 hektarjev. Poleg tega pa je posejane okrog 160 hektarjev rži in tritikale.
Na žetvenih površinah KŽK Kranj so konec preteklega tedna želi s šestimi kombajni. Kot so povedali v Kmetijsko gozdarski zadrugi Sloga Kranj, je odkupna cena pšenice za krmo 165 evrov za tono, za krušno žito pa je glede na kakovostni razred od 175 do 205 evrov za tono. Na njivah KŽK Kranj so imeli letos na sto hektarjih pridelavo semenske pšenice in ječmena, od tega semenskega ječmena na 30 hektarjih in pšenice na sedemdesetih hektarjih. Letos so imeli pšenico posejano na okrog 150 hektarjih. Pridelali so je šest ton na hektar. Večina pšenice je prve kvalitete, nekaj pa je je bilo tudi za krmo, so še povedali v zadrugi. Vremenske razmere za pridelavo vseh žit so bile letos zadovoljive. Suša in visoke temperature v mesecu marcu niso imele izrazito neugodnega vpliva na razvoj posevkov ječmena, saj se večinoma ječmen razrašča že jeseni. Aprila, maja in junija je bilo padavin dovolj za normalno rast in polnjenje zrnja, visoke junijske temperature pa so povzročile zelo hitro zorenje, zaradi česar je bilo pri nekaterih poznejših sortah zrnje malo drobnejše in z nekaj več primesmi plev.