Vsi so zmagovalci ločevanja
V akciji Goodyear Dunlop Sava Tires Pozor(!)ni za okolje v štirih občinah je letos sodelovalo deset srednjih šol oziroma več kot šest tisoč dijakov. Priznanje si zaslužijo vsi sodelujoči, najboljši pa prihajajo iz Srednje šole za lesarstvo Šolskega centra Škofja Loka.
Kranj - »Že drugo leto smo najboljši, kar nas zelo veseli. Hudega navdušenja nad ločevanjem sicer tudi pri nas ni, a se ga lotevamo zato, ker želimo ohraniti okolje,« pravi učiteljica Vesna Potočnik iz loške lesarske šole. Ni nepomembno, da tu izobražujejo tudi za okoljevarstvenega tehnika, ki so vzgled in podpora vrstnikom. Žal pa jih bo prihodnje leto v šoli le še 16! Nagrade za največji napredek so si prislužili v Srednji šoli Jesenice, ki so v začetku šolskega leta zbrali komaj dobrih polovico točk pri ocenjevanju ločevanja, ob zadnjem ocenjevanju pa skoraj vse.
Priznanji sta tokrat prejela tudi najboljša koordinatorja - Janez Štalec iz Loške komunale in mag. Branka Jarc Kovačič iz Tehniškega šolskega centra Kranj. »Akcija je odlična, saj gre za prijetno delo prenašanja znanja na mlade. Vedeti pa moramo, da se skrb za okolje ne konča pri odpadkih, na domačem dvorišču, zato je prav, da akcijo nadgrajujemo,« je povedal Štalec, Jarc Kovačičeva pa je vesela vezi med izobraževalnimi ustanovami in gospodarstvom: »Spoznavamo se, izmenjujemo izkušnje, smo inovativni in vse boljši.«
Akcijo sprožili zaposleni
»Dobri dve leti minevata od zagona akcije, ko so smo si zadali lepe načrte, da skrb za okolje iz našega podjetja prenesemo na lokalno okolje, a si nismo mislili, da bo v tako kratkem času sodelovalo že več kot šest tisoč srednješolcev. Zavedamo se, da je skrb za okolje zagotovo širša kot sama akcija, a kaže na predanost sodelujočih, na zavezo, da bomo naravo, ki jo sedaj uživamo, predali takšno tudi svojim otrokom,« je na EKOpikniku, s katerim so zaključili letošnjo akcijo, povedal Andrew Harper, direktor proizvodnje v Goodyear Dunlop Sava Tires. V tej družbi komunalnih odpadkov skorajda ne poznajo več, večino reciklirajo, porabo pitne vode so zmanjšali za minimum, s tovrstnimi akcijami svoje poglede širijo tudi v okolje.
Ana Verčko Grilec, vodja akcije v tem podjetju, je povedala, da sodelovanje 22 partnerjev in več kot šest tisoč dijakov kaže pravo pot: »Ob predstavitvi ideje o akciji Pozor(!)ni na okolje naših zaposlenih smo bili skeptični, saj temelji na prostovoljstvu. Danes pri tekmovanju v ločevanju odpadkov sodeluje že deset šol, zato lahko trdimo, da je akcija uspešna.« Pravilnost ločevanja je ocenjevala EKOmisija, pripravili so številne strokovne ekskurzije, Fakulteta za organizacijske vede bo pripravila analizo rezultatov kampanje. Letos so se prvič dotaknili tudi požarne varnosti sodelujočih srednjih šol, prav vse so obiskali gasilci.
Občine podpirajo dosledno ločevanje
»Hvala Goodyearu za takšno akcijo in opozarjanje na ločevanje odpadkov, ki so problem vsega sveta. Tovrstno izobraževanje dijaki zagotovo prenesejo tudi domov, k staršem oziroma starejšim, ki smo manj dojemljivi za novosti. Danes ste vsi zmagovalci,« je navdušen podžupan Kranja Janez Frelih. Radovljiški župan Ciril Globočnik meni, da je ločevanje pomembno predvsem zato, ker se zmanjšujejo količine deponiranih odpadkov, Tatjana Bernik iz škofjeloške občine pravi, da daje akcija konkretne rezultate. Letos je prvič sodelovala občina Jesenice, podžupan Miha Rebolj meni, da je uspela: »Skrb za okolje je ena najpomembnejših skrbi v naših življenjih.«
Že prihodnje leto naj bi akcijo Pozor(!)ni na okolje razširili zunaj Gorenjske. »S partnerji smo se o tem že pogovarjali in upam, da bodo sodelovale tudi šole zunaj naše regije,« pravi Ana Verčko Grilec. »Želimo si sodelovanja vseh, ki v naši akciji vidijo smisel, in tudi znižanje materialnih stroškov zaradi dobrega ločevanja odpadkov, druge, kjer že imajo optimalen in funkcionalen sistem, pa razumemo, da se akciji ne pridružijo,« še pravi vodja akcije.