Brez plačila odškodnine za spremembo namembnosti bodo investitorji spet lažje posegali na najboljša kmetijska zemljišča, kamor sodi tudi kranjsko Zlato polje.

Na kmetijska zemljišča spet brez plačila odškodnine?

Poslanci štirih koalicijskih strank predlagajo ukinitev odškodnine za spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč v stavbna. "Bojim se, da bo s tem spet odprt lov na kmetijska zemljišča," je kritičen Roman Žveglič iz koalicijske SLS, ki se pod predlagane spremembe ni podpisala.

Predlagatelji sprememb zakona bodo zaradi številnih kritik predlog dopolnili. Neuradno je slišati, da odškodnin za spremembo namembnosti ne bi odpravili, ampak bi jih le precej znižali. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije odprave odškodnin ne podpirajo, saj menijo, da je ohranitev najboljših kmetijskih zemljišč v javnem interesu. Investitorji lahko težave s plačilom rešujejo tako, da se odločijo za gradnjo na kmetijskih zemljiščih z nizkim bonitetnim številom. Če gradijo na zemljiščih z boniteto dvajset, znaša odškodnina samo evro za kvadratni meter.

Kranj - Skupina štiridesetih poslancev koalicijskih strank Državljanske liste, DeSUS, Nove Slovenije in Slovenske demokratske stranke je ob koncu maja v parlamentarni postopek vložila spremembo zakona o kmetijskih zemljiščih, za katere predlaga obravnavo po skrajšanem postopku. S spremembo naj bi odpravili lani uveljavljeno odškodnino za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča, ki jo morajo investitorji plačati v postopku izdaje dovoljenja za gradnjo. Plačati jo morajo tudi za zemljišča, ki so v občinskih prostorskih aktih predvidena za nekmetijsko rabo, a so glede na evidenco dejanske rabe uvrščena med njive, vrtove, travnike, trajne nasade in druge kmetijske površine. Odškodnina znaša, odvisno od bonitete kmetijskega zemljišča, od nič do petindvajset evrov za kvadratni meter in jo je treba plačati za celotno parcelo, ne samo za pozidani del. V povprečju znaša deset evrov za kvadratni meter. Lani, v prvem letu triletnega prehodnega obdobja, se je odškodnina odmerjala v višini 30 odstotkov od predpisane višine, letos se v polovičnem znesku in prihodnje leto naj bi se v višini 70 odstotkov. S tako zbranim denarjem naj bi financirali ukrepe zemljiške politike: vnovično usposobitev zemljišč za kmetijsko rabo, odpravljanje zaraščanja in izvajanje agrarnih operacij.

 

 

Predlagatelji zakonske spremembe navajajo, da negativne posledice uvedbe odškodnin nekajkrat presegajo morebitne koristi na področju kmetijske zemljiške politike, saj naj bi plačevanje odškodnin znatno otežilo razvoj gospodarstva, reševanje stanovanjskih problemov, širitev kmetij in uresničevanje drugih projektov novogradenj. Zazidljiva zemljišča za industrijske, obrtne in poslovne cone so se bistveno podražila, s tem pa se je konkurenčnost Slovenije samo še poslabšala.

 

Odškodnina le za površino objekta

Poslanci koalicijske SLS se niso podpisali pod zakonski predlog. Kot je pojasnil poslanec Roman Žveglič, so v poslanski skupini nekaj mesecev pripravljali obsežnejše spremembe zakona, s katerimi bi odpravili odškodnino za zemljišča z boniteto do štirideset točk in ohranili plačilo odškodnine za boljša zemljišča, a le za površino objekta in ne za celotno parcelo. »Manjši del odškodnine bi ohranili tudi zato, ker se pri nas z najboljšimi kmetijskimi zemljišči ravna povsem neodgovorno,« je dejal Žveglič in dodal, da so z zakonskim predlogom želeli poseči tudi na področje prometa s kmetijskimi zemljišči in omogočiti lažjo preselitev kmetij iz urbanih središč na robove naselij. »Žal naš predlog zakona ni prestal koalicijskega usklajevanja in smo ga morali umakniti,« je dejal in poudaril, da predlog štirih strank odpravlja samo en problem, a pri tem ne upošteva usmeritev kmetijske politike. »Bojim se, da bo s spremembo zakona spet odprt lov na kmetijska zemljišča.«

 

 

Po kmetijskih zemljiščih na evropskem repu

Inštitut za trajnostni razvoj in še sedem drugih okoljskih nevladnih organizacij opozarja, da je Slovenija po obsegu kmetijskih zemljišč na prebivalca na samem evropskem repu in da se razvrednotenje tovrstnih zemljišč še nadaljuje. »V letu 2010 smo pozidali sedem hektarjev kmetijskih zemljišč na dan. Tako smo vsak dan izgubili eno povprečno veliko kmetijo,« poudarja strokovna vodja inštituta Anamarija Slabe. Pri načinu obračunavanja odškodnine za spremembo namembnosti so morda umestne izboljšave, vendar pa je po prepričanju okoljskih organizacij nadomestilo treba ohraniti, saj je to edini ukrep za varovanje najboljših kmetijskih zemljišč pred pozidavo. Nebrzdana in neracionalna gradnja, tudi na najboljših kmetijskih zemljiščih, je, kot menijo, tudi privedla do tega, da je danes v Sloveniji veliko praznih poslovnih prostorov in stanovanj.

 

Oglasila se je tudi skupina strokovnjakov s področja urejanja kmetijskih zemljišč in prostorskega načrtovanja, ki je prepričana, da je odškodnina bistvena sestavina varstva kmetijskih zemljišč, saj naj bi odvrnila pritisk na pozidavo kakovostnih zemljišč, ki so dolgoročno pomembna za prehransko varnost države.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 29. junij 2012 / 07:00

Proslava razdelila Slovence

Še vedno se ni polegel prah, ki so ga dvignila dogajanja ob osrednji proslavi za dan državnosti. Vlada že ponuja novi sveženj ukrepov za utrditev gospodarstva.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 17. januar 2016 / 21:26

Predlagajo plačila za pašo

Kmetijsko ministrstvo predlaga s spremembo programa razvoja podeželja tudi plačila za pašo goved in drobnice. Letos bo tudi leto razpisov, ministrstvo naj bi jih samo v prvem polletju objavilo devet.

Kultura / nedelja, 17. januar 2016 / 21:25

Basle ali basni za odrasle

Da basni niso le zgodbice, v katerih živalim dajemo človeške lastnosti in so namenjene otrokom, so prepričani v KUD Fofité.

Preddvor / nedelja, 17. januar 2016 / 21:23

V Vokah najprej nogometno igrišče

V Preddvoru je končana javna razprava o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za športni park Voke. Gradili naj bi ga dvofazno, najprej pa bo zgrajena dovozna cesta.

Bled / nedelja, 17. januar 2016 / 21:22

Še bolj se približati željam gostov

V Turizmu Bled so konec lanskega leta uspešno uvedli nov rezervacijsko-informacijski sistem Feratel, prek katerega gostom omogočajo ne samo rezervacije, ampak tudi dodatne storitve in pakete.

Gospodarstvo / nedelja, 17. januar 2016 / 21:21

Upokojeni podjetniki v dvomih

Upokojeni podjetniki imajo do konca januarja čas, da uskladijo dvojni status z lani spremenjenim zakonom.