Janez Janša in ministri so poslankam in poslancem odgovarjali na (tudi neprijetna) vprašanja. (Foto: Tina Dokl, T. K.)

Odmevajo afere in škandali

Predsedniški kandidati že nagovarjajo volivce. Državni svet proslavlja, poslanci o svojih nadomestilih. Ob aferah in škandalih tudi uspehi, zlasti športni.

Pred jesenskimi predsedniškimi volitvami se kandidati že obračajo k volivkam in volivcem. Aktualni predsednik Danilo Türk je zgostil svoje obiske po občinah (od gorenjskih je letos obiskal Škofjo Loko). Borut Pahor, ki je izgubil predsedniško mesto v stranki SD, ni pa mu odrekla podpore v predsedniški tekmi, išče podporo še pri drugih strankah. Čeprav je kandidat levice, pa se njegov tekmec Milan Zver boji, da mu bo »jemal« glasove volivcev na desni. In tudi Zoran Janković, prvak Pozitivne Slovenije, je ta teden izrazil misel, da je »glas za Pahorja glas za Janšo«. Pahor je že pred petimi leti nameraval kandidirati za mesto prvega v državi, a so ga takrat v stranki nagovorili, naj jo raje popelje k zmagi na parlamentarnih volitvah, kar je tudi storil. Takrat je imel dobre možnosti, letos pa so zaradi njegovega nedokončanega mandata kot predsednika vlade zmanjšane. Zmago Jelinčič še ni začel predsedniške turneje, v javnosti se za zdaj pojavlja kot dolžnik državnemu zboru, kjer si je izposodil kakih sto knjig, ki jih ne vrne. Kandidat, ki se je pojavil kot prvi, pa je Milan Zver, evropski poslanec, ki nastopa s podporo svoje SDS in stranke N.Si. Ob koncu tedna je nastopil na taboru slednje, pojavlja se tudi drugje, največkrat v spremstvu svoje žene Andreje, Kranjčanke, ki je na čelu inštituta za narodno spravo. V kratkem ga lahko pričakujemo tudi na Gorenjskem, ob dnevu državnosti ga je občina Šenčur povabila na proslavo v Voglje. Peti znani kandidat za predsednika države pa je Marko Kožar.

 

Škandali in afere

V tem tednu odmevajo zlasti afere in škandali. Ni se še polegel tisti iz Južne Koreje, kjer je Slovenija izgubila kandidaturo za svetovno prvenstvo v smučarskih poletih v Planici, kjer naj bi predsednik Smučarske zveze Slovenije Tomaž Lovše neprimerno pritiskal na člane olimpijskega komiteja, kar mu očita predsednik slovenskega olimpijskega komiteja Janez Kocjančič. Ta teden so se začele policijske preiskave, povezane s projektom TEŠ 6, in sumi korupcije pri tej investiciji, glede katere je slovenska javnost že lep čas razdeljena. Vloženih je več ovadb zaradi napak pri gradnji šentviškega predora, kjer se spet pojavljata imeni gradbenih baronov Ivana Zidarja in Dušana Črnigoja. V Ljubljani se nadaljuje sojenje še enemu »baronu«, nekdanjemu predsedniku uprave Merkurja Binetu Kordežu, ki s soobtoženimi vztrajno trdi, da je v zvezi z oškodovanjem Merkurja nedolžen. V zvezi s plesalkami iz Dominikanske republike pa se je pojavil sum trgovine z ljudmi, kjer se pojavlja tudi ime nekdanjega poslanca in tržiškega župana Pavla Ruparja.

 

Neprijetna vprašanja poslancev

Začelo se je redno zasedanje državnega zbora, vmes je tudi izredna seja. Predsednik vlade Janez Janša je skupaj z ministri odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Neprijetnih vprašanj je bil med drugim deležen tudi minister za promet in infrastrukturo Zvonko Černač. Irena Tavčar in Samo Bevk sta ga spraševala o nadaljnji usodi Poljanske obvoznice in četrte razvojne osi, saj se je gradnja predora zaradi stečaja ajdovskega Primorja povsem ustavila, nove težave pa bodo znova za najmanj pol leta zamaknile rok, ko naj bi bila ta državna cesta zgrajena.

 

Poslanci so govorili tudi o zakonu o poslancih, zlasti o nadomestilu za čas, ko preneha poslanski mandat. Tega naj bi v imenu varčevanja skrajšali. Zbudil pa je nekaj zanimivih razprav. Poslanka Maja Kociper (Pozitivna Slovenija) je predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu zabrusila, da mora v zvezi s tem lepo tiho sedeti v kotu, s čimer je spomnila na obdobje, ko je kot nekdanji minister »vlekel« nadomestilo, ki pripada nekdanjim funkcionarjem, zraven pa kot predavatelj bogato služil.

 

Obletnica državnega zbora

Ta teden je proslavljal državni svet. Drugi dom parlamenta bo namreč jeseni zaokrožil dvajset let svojega obstoja in dela. Predsednik Blaž Kavčič je na slovesnosti dejal, da državni svet pomembno dopolnjuje delo državnega zbora in bi morali dvodomnost krepiti. Sedanja koalicija namreč že nekaj časa razmišlja, kako bi to institucijo v imenu varčevanja ukinila. Od dosedanjih predsednikov državnega sveta so bili kar trije Gorenjci: prvi Ivan Kristan, prejšnji Janez Sušnik in sedanji Blaž Kavčič.

 

Gorenjca pa sta tudi najpomembnejša človeka v stranki Desus, predsednik Karl Erjavec in generalni sekretar Ljubo Jasnič. Slednji ni več generalni sekretar, kajti zamenjali so ga z drugim, Nikom Abrahamsbergom, češ da bo bolje kot dosedanji komuniciral z lokalnimi odbori, kjer ima Desus težave. V nekaterih odborih se ne strinjajo z zamenjavo, odstopila je tudi predsednica sveta mladih v stranki (tudi Gorenjka) Nikolina Rozman. V gorenjskem odboru, ki ga vodi Anton Stražišar, se o teh zapletih še niso izrekli, Stražišar osebno pa meni, da je Jasnič povsem primerno komuniciral z lokalnimi odbori in bi lahko ostal glavni tajnik stranke.

 

Ob vseh aferah in skrbeh, ki tarejo Slovenijo, pa se imamo tudi česa veseliti. Denimo maratona Franja, ki je minuli konec tedna v spremenljivem vremenu povezal več kot 4500 kolesarjev. Ali pa Stanleyjevega pokala, ki ga je v severnoameriški hokejski ligi osvojilo moštvo Los Angeles Kings, kjer je pravi zvezdnik naš Anže Kopitar. Svojega sovaščana so med zadnjimi odločilnimi tekmami pod šotorom na Hrušici na velikem ekranu množično spremljali domačini. Sedaj pričakujejo, da se kralj Kraljev vrne domov in jim pokaže Staneta, kakor se je izrazil eden od navdušencev, ki so spremljali odločilno zadnjo tekmo.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 6. julij 2010 / 07:00

Grudnove Šmikle v kresni noči

Počitnice so, za šolarji odhajamo na lepše še drugi. Na dopustu bo tudi večji del kulture. Ob tem pa je naravnost presenetljivo, kaj vse v zadnjem času počnemo Gorenjci na kulturnem področju, ne le ti...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 25. marec 2010 / 07:00

Sončki v novih prostorih

Varstveno delovni center Sonček Kranj se je preselil na lokacijo v Center Gorenjske, v stari enoti na Tomšičevi v Kranju pa naj bi zaživela stanovanjska skupina.

Kranj / četrtek, 25. marec 2010 / 07:00

Dokumenti za reševanje resničnih potreb

Kranj - Prostorske rešitve so v zadnjih letih tudi v Kranju povzročale veliko polemik, ker je ravno oblikovanje prostora zelo pomembno, pa so na občini že lani sprejeli razvojno...

Železniki / četrtek, 25. marec 2010 / 07:00

Sanacija vodotokov se nadaljuje

Železniki - Sanacija vodotokov po ujmi iz leta 2007 v Železnikih se nadaljuje. »Letos bomo obdelali devet lokacij na Selški Sori, 'Zadnji Sori' in njenem pritoku Varžetov graben,...

Kronika / četrtek, 25. marec 2010 / 07:00

Trije ne bodo več vozili

Škofja Loka, Kranj - Policisti so imeli minuli teden veliko dela z večkratnimi kršilci prometnih predpisov, zato so trem zasegli avtomobile. V torek so ustavili in kontrolirali 2...

Bohinj / četrtek, 25. marec 2010 / 07:00

Muzej bi obnavljali s pomočjo države

Bohinjska Bistrica - Pri obnovi Muzeja Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je občina računala tudi na sofinanciranje s strani države. Njihov projekt, s katerim so se prijavili na r...