Nova sončna elektrarna na strehah šol v Podlubniku je le del projekta varčnejše rabe energije, saj so letos na OŠ Cvetka Golarja že toplotno izolirali podstrešje, med počitnicami pa bodo izolirali tudi fasado OŠ Ivana Groharja. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sončna elektrarna na šolah v Podlubniku

Nova sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 112 tisoč kilovatnih ur električne energije.

Škofja Loka - S priložnostno slovesnostjo, za katero so poskrbeli učenci in učitelji osnovnih šol Jela Janežiča in Ivana Groharja v Podlubniku, je bila minuli torek uradno zaključena gradnja sončne elektrarne na strehah obeh sosednjih šol. Ob svetovnem dnevu varstva okolja sta o vlogi sonca in energije najprej spregovorila ravnateljica OŠ Jela Janežiča Marjeta Šmid in pomočnik ravnatelja na OŠ Ivana Groharja Zlatko Košič, nato pa tudi škofjeloški župan Miha Ješe, ki je poudaril prizadevanje občine za kar najbolj ekološko delovanje in razvoj, k čemur bo pripomogel tudi Lokalni energetski koncept občine, za katerega je pristojno ministrstvo že izdalo soglasje.

Sicer pa novo sončno elektrarno na štirih strehah obeh osnovnih šol sestavlja 535 monokristalnih modulov Bauer moči 195 W, skupna nazivna moč elektrarne pa je 104,32 kWp. Investicija je znašala 250 tisoč evrov in se bo povrnila predvidoma v devetih letih. Kot je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjske Bojan Luskovec, nova sončna elektrarna zanje predstavlja že peti zaključeni projekt gradnje sončne elektrarne na javni ustanovi in drugega v loški občini. »Vesel sem, da v sodelovanju z javnimi ustanovami in podjetji energijo sonca prenašamo na javne objekte. Ne samo, da je ta energija cenejša, ta energija je okoljsko privlačnejša, saj zagotavlja zmanjševanje obremenitev okolja,« je na torkovi slovesnosti dodal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, skupaj z Bojanom Luskovcem pa sta ravnateljici Marjeti Šmid in ravnatelju OŠ Ivana Groharja Marku Primožiču za vsako od šol ob tej priložnosti izročila čeka za petsto evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Slavili Doriji in Štedientje

Prejšnji petek je bil Mestni trg v Škofji Loki v znamenju Večera slovenskih viž v narečju. Prva nagrada strokovne komisije kvintetu Dori, nagrada občinstva pa Štedientom iz Poljanske doline.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 27. maj 2014 / 00:23

Osumljenec še vedno na begu

Policija še vedno išče 39-letnega Janeza Žnidarja, osumljenega umora 37-letne ženske, ki je v petek umrla pod njegovimi streli. Opozarjajo, da je nevaren in lahko tudi oborožen.

Razvedrilo / torek, 27. maj 2014 / 00:38

Na počitnice s kinematografi Cineplexx gre gospa Tadeja

V mesecu aprilu je potekala velika nagradna igra kinematografov Cineplexx in potovalne agencije Svet križarjenj. Na križarjenje po Sredozemlju in z 500 evri žepnine gre obiskovalka kinematografa Cinep...

Zanimivosti / ponedeljek, 26. maj 2014 / 14:41

Najlepša preproga

V trgovinah je pestra ponudba raznobarvnih preprog, a za najlepše z ubranimi barvami poskrbi narava – konkretno: drevored divjega kostanja, ki se spomladi odene v rdečkaste cvetove. Posnet...

Radovljica / ponedeljek, 26. maj 2014 / 14:25

Zbiratelji razstavljali, menjali, brskali in kupovali

Preteklo soboto so se v Lescah srečali gorenjski zbiratelji. Na ogled in v izmenjavo so bili na voljo predvsem kovanci, razglednice in znamke.

GG Plus / ponedeljek, 26. maj 2014 / 14:24

Za sobivanje letal in ptic

Spomladi, ko se letalski promet zgosti in se ptice vračajo iz toplejših krajev, se nevarnost trkov letal s pticami na letališčih močno poveča. Na brniškem letališču so s številnimi ukrepi število trko...