Nova sončna elektrarna na strehah šol v Podlubniku je le del projekta varčnejše rabe energije, saj so letos na OŠ Cvetka Golarja že toplotno izolirali podstrešje, med počitnicami pa bodo izolirali tudi fasado OŠ Ivana Groharja. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sončna elektrarna na šolah v Podlubniku

Nova sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 112 tisoč kilovatnih ur električne energije.

Škofja Loka - S priložnostno slovesnostjo, za katero so poskrbeli učenci in učitelji osnovnih šol Jela Janežiča in Ivana Groharja v Podlubniku, je bila minuli torek uradno zaključena gradnja sončne elektrarne na strehah obeh sosednjih šol. Ob svetovnem dnevu varstva okolja sta o vlogi sonca in energije najprej spregovorila ravnateljica OŠ Jela Janežiča Marjeta Šmid in pomočnik ravnatelja na OŠ Ivana Groharja Zlatko Košič, nato pa tudi škofjeloški župan Miha Ješe, ki je poudaril prizadevanje občine za kar najbolj ekološko delovanje in razvoj, k čemur bo pripomogel tudi Lokalni energetski koncept občine, za katerega je pristojno ministrstvo že izdalo soglasje.

Sicer pa novo sončno elektrarno na štirih strehah obeh osnovnih šol sestavlja 535 monokristalnih modulov Bauer moči 195 W, skupna nazivna moč elektrarne pa je 104,32 kWp. Investicija je znašala 250 tisoč evrov in se bo povrnila predvidoma v devetih letih. Kot je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjske Bojan Luskovec, nova sončna elektrarna zanje predstavlja že peti zaključeni projekt gradnje sončne elektrarne na javni ustanovi in drugega v loški občini. »Vesel sem, da v sodelovanju z javnimi ustanovami in podjetji energijo sonca prenašamo na javne objekte. Ne samo, da je ta energija cenejša, ta energija je okoljsko privlačnejša, saj zagotavlja zmanjševanje obremenitev okolja,« je na torkovi slovesnosti dodal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, skupaj z Bojanom Luskovcem pa sta ravnateljici Marjeti Šmid in ravnatelju OŠ Ivana Groharja Marku Primožiču za vsako od šol ob tej priložnosti izročila čeka za petsto evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / ponedeljek, 23. junij 2008 / 07:00

V čem sta si podobna Rebec in Šrot?

V zadnji številki Deželnih novic je bil dogodek z zadnje seje občinskega sveta (OS), na katero je svetnik Vidic prišel z obližem na ustih, skorajda prezrt. Ker gre za precedenčni primer z namenom ustr...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Moško in okusno

Konec decembra je obutveno podjetje Peko v eni izmed ljubljanskih trgovin premierno predstavilo novo linijo čevljev, ki jo je oblikoval Milan Gačanovič. V eni izmed sosednjih izložb pa smo opazili zan...

Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Zvezdni turizem

Test: Mercedes-Benz R 320 CDI 4MATIC L

Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Prvi trojček

Prvi med tremi sorodnimi lahkimi dostavniki je Citroën Jumpy.

Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Naslov za Oplovo corso

V petek zvečer se je z glasovanjem novinarske žirije v avtomobilistično glasbeno obarvani televizijski oddaji končal letošnji, že petnajsti izbor slovenski avto leta, ki so ga skupaj pri...

Prosti čas / torek, 16. januar 2007 / 06:00

Igralski podmladek v Gorjah

Na Osnovni šoli Gorje je med učenci zelo veliko zanimanje za dramski krožek. Tokrat se predstavljajo s predstavama Mojca Pokrajculja in Zajčkova hišica.