Nova sončna elektrarna na strehah šol v Podlubniku je le del projekta varčnejše rabe energije, saj so letos na OŠ Cvetka Golarja že toplotno izolirali podstrešje, med počitnicami pa bodo izolirali tudi fasado OŠ Ivana Groharja. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sončna elektrarna na šolah v Podlubniku

Nova sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 112 tisoč kilovatnih ur električne energije.

Škofja Loka - S priložnostno slovesnostjo, za katero so poskrbeli učenci in učitelji osnovnih šol Jela Janežiča in Ivana Groharja v Podlubniku, je bila minuli torek uradno zaključena gradnja sončne elektrarne na strehah obeh sosednjih šol. Ob svetovnem dnevu varstva okolja sta o vlogi sonca in energije najprej spregovorila ravnateljica OŠ Jela Janežiča Marjeta Šmid in pomočnik ravnatelja na OŠ Ivana Groharja Zlatko Košič, nato pa tudi škofjeloški župan Miha Ješe, ki je poudaril prizadevanje občine za kar najbolj ekološko delovanje in razvoj, k čemur bo pripomogel tudi Lokalni energetski koncept občine, za katerega je pristojno ministrstvo že izdalo soglasje.

Sicer pa novo sončno elektrarno na štirih strehah obeh osnovnih šol sestavlja 535 monokristalnih modulov Bauer moči 195 W, skupna nazivna moč elektrarne pa je 104,32 kWp. Investicija je znašala 250 tisoč evrov in se bo povrnila predvidoma v devetih letih. Kot je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjske Bojan Luskovec, nova sončna elektrarna zanje predstavlja že peti zaključeni projekt gradnje sončne elektrarne na javni ustanovi in drugega v loški občini. »Vesel sem, da v sodelovanju z javnimi ustanovami in podjetji energijo sonca prenašamo na javne objekte. Ne samo, da je ta energija cenejša, ta energija je okoljsko privlačnejša, saj zagotavlja zmanjševanje obremenitev okolja,« je na torkovi slovesnosti dodal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, skupaj z Bojanom Luskovcem pa sta ravnateljici Marjeti Šmid in ravnatelju OŠ Ivana Groharja Marku Primožiču za vsako od šol ob tej priložnosti izročila čeka za petsto evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 23. junij 2015 / 11:44

Pozdrav poletju v Loškem pubu

Škofja Loka – Za zaključek koncertne sezone bodo v sredo, 24. junija, ob 21. uri v Loškem pubu nastopili vroči blejski rockerji John F. Doe, Družbo na odru jim bodo delali Attic Mist iz lo...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 20. februar 2015 / 00:59

Štirideset let mož z dolgo brado

Že kar nekaj časa je, kar smo se za leto dni poslovili od treh dobrih decembrskih mož, in zdaj bolj čakamo, da pust prežene zimo. Ni pa tako dolgo nazaj, kar se je Valentin Nemec - Tina iz Podljubelja...

Gorenjska / petek, 20. februar 2015 / 00:57

Takoj zaposlijo dva pediatra

Osnovno zdravstvo Gorenjske je lansko poslovno leto zaključilo pozitivno. Tisto, kar skrbi Jožeta Veternika, direktorja tega javnega zavoda, je kritično pomanjkanje pediatrov, tudi pomanjkanje družins...

Avtomobilizem / petek, 20. februar 2015 / 00:56

Vladar slabih cest

Če se ceste ne prilagajajo nam, se dajmo mi njim.

Avtomobilizem / petek, 20. februar 2015 / 00:55

Službeno vozilo za zabavo

Prevozno sredstvo, ki ga ne potrebujejo le urejevalci smučišč.

Kronika / petek, 20. februar 2015 / 00:50

Ropar bo šel na zdravljenje

Kranjsko sodišče je 26-letnega Roka Mežnariča zaradi ugotovljene neprištevnosti pri njegovem poskusu ropa poslalo na obvezno psihiatrično zdravljenje.