Nova sončna elektrarna na strehah šol v Podlubniku je le del projekta varčnejše rabe energije, saj so letos na OŠ Cvetka Golarja že toplotno izolirali podstrešje, med počitnicami pa bodo izolirali tudi fasado OŠ Ivana Groharja. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sončna elektrarna na šolah v Podlubniku

Nova sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 112 tisoč kilovatnih ur električne energije.

Škofja Loka - S priložnostno slovesnostjo, za katero so poskrbeli učenci in učitelji osnovnih šol Jela Janežiča in Ivana Groharja v Podlubniku, je bila minuli torek uradno zaključena gradnja sončne elektrarne na strehah obeh sosednjih šol. Ob svetovnem dnevu varstva okolja sta o vlogi sonca in energije najprej spregovorila ravnateljica OŠ Jela Janežiča Marjeta Šmid in pomočnik ravnatelja na OŠ Ivana Groharja Zlatko Košič, nato pa tudi škofjeloški župan Miha Ješe, ki je poudaril prizadevanje občine za kar najbolj ekološko delovanje in razvoj, k čemur bo pripomogel tudi Lokalni energetski koncept občine, za katerega je pristojno ministrstvo že izdalo soglasje.

Sicer pa novo sončno elektrarno na štirih strehah obeh osnovnih šol sestavlja 535 monokristalnih modulov Bauer moči 195 W, skupna nazivna moč elektrarne pa je 104,32 kWp. Investicija je znašala 250 tisoč evrov in se bo povrnila predvidoma v devetih letih. Kot je povedal predsednik uprave Elektra Gorenjske Bojan Luskovec, nova sončna elektrarna zanje predstavlja že peti zaključeni projekt gradnje sončne elektrarne na javni ustanovi in drugega v loški občini. »Vesel sem, da v sodelovanju z javnimi ustanovami in podjetji energijo sonca prenašamo na javne objekte. Ne samo, da je ta energija cenejša, ta energija je okoljsko privlačnejša, saj zagotavlja zmanjševanje obremenitev okolja,« je na torkovi slovesnosti dodal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman, skupaj z Bojanom Luskovcem pa sta ravnateljici Marjeti Šmid in ravnatelju OŠ Ivana Groharja Marku Primožiču za vsako od šol ob tej priložnosti izročila čeka za petsto evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Naknadne volitve v Argentini

Ljubljana - Za slovenske volivce v Argentini je državna volilna komisija razpisala naknadne volitve za evropski parlament, kajti od tam se ni vrnila nobena od poslanih glasovnic....

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Dnevi groze v Železnikih

"Poskusila sem zadelati vrata trgovine, nakar sem opazila svoj avto, ki ga je voda že nesla po cesti proti cerkvi. Hitro se napotim po torbico v skladišče, pa nisem več mogla odpreti vrat. Ničesar nis...

Škofja Loka / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Podlubnik znova pod vodo

Šolski center Podlubnik, dvorana in dijaški dom je po nekaj letih znova zalila deroča Sora.

Železniki / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Železniki morajo preživeti

Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.

Šenčur / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Srečanje, da se otroci ne bi zaljubljali med seboj

Na sončno, prvo septembrsko soboto so se pod Tavčarjevim kozolcem zbrali in spoznavali člani rodbine Andrejon.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 26. september 2007 / 07:00

Oktet ogrel duše in srca

Nastop Slovenskega okteta lepo zaključil prireditve ob zaključku obnove cerkve sv. Urbana.