Nagnjeno gnezdo ne ogroža ljudi, za štorklji pa je letošnji zarod verjetno izgubljen. (Foto: Gorazd Kavčič)

Veter poškodoval gnezdo štorkelj

Letošnji zarod je za štorklji verjetno izgubljen. Na Zavodu za varstvo narave menijo, da bi ga zapustili, tudi če bi poškodovano gnezdo prestavili.

Število štorkelj se v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih povečuje, območje njihove razširjenosti se iz severovzhodnega dela države širi tudi proti Gorenjski, kjer trenutno poznamo šest gnezd.

Mlaka - Močan veter je pred dnevi poškodoval drevo, na katerem gnezdi par štorkelj. Pri tem se je gnezdo nagnilo, domačini pa so o slabem stanju opozorili Zavod za varstvo narave v Kranju. Tam pravijo, da v naravno dogajanje ne bodo posegali in gnezda ne bodo popravljali.

»Gre za gnezdo, ki ga je na drevesu - že takrat v slabem stanju - pred leti zgradil par štorkelj. Veter je drevo pred dnevi dodatno poškodoval, zato se je gnezdo na njem nagnilo, steblo drevesa pa ga je tudi predrlo,« pojasnjuje Metod Rogelj, vodja kranjske enote Zavoda za varstvo narave. »Takšni dogodki so del naravnih dogajanj oziroma naravnega izbora; živalim koristijo v tem, da pridobijo izkušnje, kje in kako vzrediti zarod in si s tem povečajo možnost uspešne vzreje zaroda v prihodnosti. Glede na običajni čas valjenja oziroma vzreje zaroda pri štorkljah, to je od marca do maja, je letošnji zarod za štorklji na Mlaki verjetno izgubljen. Po vsej verjetnosti bi zarod zapustili, tudi če bi gnezdo prestavili. Par si bo tako prihodnje leto poiskal primernejše mesto za gnezdenje nekje v bližnji ali daljni okolici, odvisno od več dejavnikov, predvsem razpoložljive hrane.«

Kot še pove Rogelj, so kranjski gasilci ocenili, da gnezdo, tudi če bi padlo z drevesa, ne bi ogrožalo ljudi. »Za prestavitev gnezda na predhodno pripravljen drog s podstavkom za gnezdo se odločamo, kadar gnezdo ogroža ljudi ali njihove zgradbe oziroma kadar ljudje za stavbe kot podlago za gnezda ne morejo več skrbeti. Predlagamo torej, da se gnezdo na Mlaki prepusti štorkljam in naravi, pod njim pa namesti opozorilo o previdnosti. Jeseni oziroma takoj, ko bosta štorklji odleteli, pa se suho in poškodovano drevo lahko požaga.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Dražji mestni promet

Z današnjim dnem se bo cena vozovnic v mestnem prometu na Jesenicah povišala za deset centov.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.