Nagrajenci natečaja z ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmilo Novak, predsednikom odbora državnega zbora za odnose s Slovenci po svetu Francem Pukšičem in Janjo Žitnik, podpredsednico Znanstveno raziskovalnega centra SAZU

Raziskovalci življenja Slovencev po svetu

Konec aprila je bil v Celovcu občni zbor Zveze Bank, ki je osrednja denarna ustanova Slovencev na Koroškem. O poslovanju v letu 2011 so poročali predsednik upravnega odbora Feliks Wieser in poslovodji Rudolf Urban in Jakob Blaschitz. Leto 2011 je bilo poslovno uspešno. Letos namenja banka še posebno pozornost obnovi poslovne strategije in pospeševanju družbeno in socialno odgovornega podjetništva. Zveza Bank največ posluje v Avstriji, v Sloveniji in na Hrvaškem.

Ministrica Ljudmila Novak je v torek v imenu urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu objavila izid natečaja za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja zamejske in izseljenske tematike in podelila nagrade. Letos so nagrade podelili že desetič. V nagovoru je povedala željo, da bi udeleženci natečaja v svojem akademskem delu še naprej ozaveščali javnost o življenju Slovencev, živečih zunaj Slovenije. Takšna raziskovanja in zapisovanja so izrednega pomena za ohranjanje slovenstva v svetu in za njegovo sodelovanje z domovino. Slovenci po svetu so pomemben povezovalni člen med deželo, v kateri bivajo, in Slovenijo, kar je treba izkoristiti tudi v znanstvene in gospodarske namene. Število prijav na razpis kaže, da se zanimanje za življenje Slovencev po svetu med mladimi povečuje. Strokovna komisija je v kategoriji Slovenci v zamejstvu prvo nagrado podelila Devanu Jagodicu, ki je v doktorskem delu obravnaval stanovanjsko mobilnost v primeru slovensko-italijanske meje. Magistrskemu delu Milana Obida o avstrijskem solidarnostnem gibanju koroških Slovencev v sedemdesetih letih preteklega stoletja je komisija podelila drugo nagrado, tretjo pa diplomskemu delu Nikolette Vajda Nagy o slovenski manjšini v Porabju. Posebej je bilo pohvaljeno zanimivo doktorsko delo Barbare Riman o Slovencih v Gorskem Kotarju, Kvarnerju in Istri v letih 1919 do 1991. Komisija je priporočila za objavo diplomsko nalogo Mirjam Danilovič z naslovom Jezikovna zmožnost dijakov Višje šole za gospodarske poklice na avstrijskem Koroškem.

V kategoriji Slovenci v izseljenstvu prve nagrade niso podelili. Drugo so podelili Mihu Zobcu za diplomsko delo Biti Argentinec in živeti doma, tretji nagradi pa sta prejela Matej Juričan za diplomsko delo o podobah nemških koncentracijskih taborišč v zbranih delih slovenske in svetovne literature in Sanja Orlač za delo U-topos tujčeve razlike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Večer obujanja spominov

Ob petdesetletnici knjižnice dr. Toneta Pretnarja v Tržiču so predstavili Zbornik 1961-2011. Slovesnosti se je udeležil tudi letošnji Pretnarjev nagrajenec prof. dr. Peter Scherber.

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 21. julij 2020 / 22:06

Voda je dražja zaradi investicij

Vseh sedem občinskih svetov občin, na območju katerih oskrbo s pitno vodo zagotavlja Komunala Kranj, je potrdilo nove elaborate o oblikovanju enotnih cen, ki veljajo od začetka tega meseca.

Gorenjska / torek, 21. julij 2020 / 21:58

Pravo poletje šele avgusta

»Vročinskega vala, kot kaže, do konca julija ne bomo dočakali,« pravi meteorolog Branko Gregorčič.

Zanimivosti / torek, 21. julij 2020 / 21:55

Praznovala na vrhu Triglava

Mira in Janko Stušek sta petdeset let zakona oziroma zlato poroko v soboto praznovala z vzponom na vrh Triglava.

Izleti GG / torek, 21. julij 2020 / 21:51

Vila Bled skozi čas (1)

Cesta svobode vas na Bledu pripelje do Vile Bled. Gorenjci se o njej pogovarjamo redko, še manjkrat zaidemo vanjo, razen mogoče iz radovednosti, ko turistično obiščemo Bled ali nas premami...

Gospodarstvo / torek, 21. julij 2020 / 21:47

Uničili skoraj pol tone sadja in zelenjave

Inšpektorji za hrano so v posebnem nadzoru stojnic odvzeli 420,8 kilograma sadja in zelenjave.