Gorenjsko gospodarstvo se pobira, a je po gospodarski uspešnosti že drugo leto zapored na zadnjem mestu med slovenskimi regijami. Na sliki: V Domelu so tudi lani uspešno zaključili leto. (Foto: Tina Dokl)

Gorenjska še v rdečih številkah

Gorenjsko gospodarstvo je tudi lani poslovalo z izgubo. Gorenjske družbe so skupaj ustvarile za 49 milijonov evrov več čiste izgube kot dobička, kar pa je za 86 odstotkov manj kot leta 2010.

Kranj - Statistični podatki iz letnih poročil gorenjskih družb kažejo, da je tri četrtine od 247 milijonov evrov izgube v regiji ustvarilo pet velikih podjetij, med njimi ni težko uganiti, da je največjo, skoraj 160 milijonov evrov visoko izgubo ustvarila kranjska Sava. To je do konca lanskega marca vodil Janez Bohorič, potem pa je mesto predsednika uprave prevzel Matej Narat, ki je še maja lani napovedal, da se predlanska izguba Save v višini sto milijonov evrov ne bo ponovila.

»S čistim dobičkom je leto 2011 končalo 62 odstotkov vseh družb gorenjske regije, skupaj so izkazale 198 milijonov evrov čistega dobička, kar je štirideset odstotkov več kot v letu 2010. Hkrati je tretjina družb izkazala čisto izgubo, ki je bila kar 49 odstotkov nižja kot leto poprej,« pojasnjuje Zdenka Kajdiž, vodja kranjske izpostave Ajpes.

Rezultati kažejo, da so gospodarske družbe na Gorenjskem lansko poslovno leto zaključile z neto čisto izgubo, ki pa je bila kar za 86 odstotkov nižja kot leta 2010. Po ugotovljeni neto čisti izgubi so družbe s svojim rezultatom še vedno najslabše v državi. Zdenka Kajdiž sicer poudarja, da se podatki družb, ki so zavezane k reviziji, lahko še spremenijo, saj gospodarske družbe revidirana letna poročila lahko predložijo najkasneje v osmih mesecih po koncu poslovnega leta.

Na Gorenjskem je sicer lani delovalo 5396 gospodarskih družb, kar 588 je prenehalo z delovanjem, novoustanovljenih je bilo 423. Primerjava zadnjih dveh let kaže, da je bilo lani 162 družb manj kot leto prej. Pri 24 gospodarskih družbah je bil uveden stečajni postopek, za eno je bil uveden postopek prisilne poravnave. Kranjska izpostava Ajpes je podatke iz letnih poročil za leto 2011 prejela od več kot 93 odstotkov gospodarskih družb.

Gorenjske gospodarske družbe so lani ustvarile dobrih 5,7 milijarde evrov prihodkov ali štiri odstotke več kot leto prej. Čisti prihodki od prodaje na tuje trge predstavljajo več kot tretjino vseh prihodkov in so se povečali za osem odstotkov. V tem segmentu je Gorenjska na petem mestu v Sloveniji. Družbe so za dva odstotka znižale odhodke. Precej so se znižali finančni odhodki iz oslabitev in odpisov finančnih naložb, ki so nižji kar za 36 odstotkov.

Na nekoliko boljše poslovanje kot leto prej kaže kazalnik čiste dobičkonosnosti skupnih prihodkov, ki meri doseženi neto čisti dobiček na skupne prihodke. V letu 2011 so družbe gorenjske regije na sto evrov skupnih prihodkov ustvarile 0,9 evra neto čiste izgube.

Povprečna mesečna plača na zaposlenega je znašala 1386 evrov bruto in je bila v primerjavi z letom 2010 višja za tri odstotke. V državi je bila povprečna plača 1416 evrov. Neto dodana vrednost se je na Gorenjskem povečala za štiri odstotke, kar regijo uvršča na četrto mesto med vsemi v državi. Tudi neto dodana vrednost na zaposlenega se je povišala za štiri odstotke in je znašala 33.500 evrov, v državi pa se je povečala za tri odstotke, na 37.500 evrov.

Gorenjske gospodarske družbe so zaposlovale 41.385 delavcev, zadruge 265, 4163 pa so jih zaposlovali samostojni podjetniki. Najpomembnejše področje po številu zaposlenih in po vrednosti sredstev v letu 2011 je bilo področje predelovalne dejavnosti, v katero sodi 795 gorenjskih družb. V tej dejavnosti je bila zaposlena nekaj manj kot polovica vseh delavcev, ki so ustvarili 46,8 odstotka vseh prihodkov regije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 3. julij 2018 / 09:29

Bojišče prve svetovne vojne

Mrzli vrh (1359 n. m.) – Letos obeležujemo stoto obletnico konca prve svetovne vojne. Obisk hriba nad Tolminom, kjer je potekalo bojišče v tej krvavi noriji.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Zvoki iz odpadnih materialov

V Mladinskem centru Medvode so z mladimi iz Španije v okviru projekta Eko Art širili zavest o ponovni uporabi odpadnih materialov. Uporabili so jih za kreativne inštrumente.

Zanimivosti / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Letos tudi strokovne ekskurzije

V sklopu kampanje Pozor(!)ni na okolje je EKOmisija v minulih dneh nenapovedano obiskala kranjske in loške srednje šole. Komisija opozarja na doslednost pri ločevanju in vabi nove partnerje.

Kronika / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Kriminal

Pokazala sposojene potne listine Zgornji Brnik - Policisti na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so pri mejni kontroli ugotovili, da so trije državlja...

Kronika / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Padla v jašek

Jesenice - Pred dnevi je na Jesenicah 54-letna ženska padla v jašek. Stopila je na leseno desko, ki je bila položena nad jašek, ki se je pri tem zlomila, zato je padla v 2,5 metr...

Kronika / torek, 3. maj 2011 / 07:00

Pogorela lovska koča

Kamna Gorica - V petek dopoldne so na Goški ravni ognjeni zublji zajeli lovsko kočo, ki je kljub posredovanju gasilcev pogorela. Z rdečim petelinom so se borili gasilci iz prosto...