V okviru družabnega srečanja na turistični kmetiji Na poljani so pripravili tudi ekološko tržnico.

Ne jemo živil, ampak "polnila"

Letošnje aktivnosti v okviru projekta Sorško polje - približajmo se naravi so minulo nedeljo zaokrožili z družabnim srečanjem na turistični kmetiji Na poljani. Ob tem je bilo mogoče prisluhniti tudi predavanju Sanje Lončar o zdravi in varni hrani.

»Potrošnikov, ki iščejo ekološko pridelano hrano, je veliko, vendar pa je v Sloveniji ta čas devetdeset odstotkov prodane ekološko pridelane hrane uvožene. To je torej zagotovo tržna niša,« razmišlja Matjaž Jerala. Želijo si, da bi v prihodnje uživali kakovostno hrano z domačega vrta ali sosedove njive, ne pa tisto, ki je zrasla v nenaravnih razmerah in so jo pripeljali iz druge države ali celo kontinenta.

S projektom, ki je zaživel lani, želijo spodbuditi prebivalce Sorškega polja pa tudi druge, da nekaj storijo za svoje zdravje z uživanjem zdrave, ekološko pridelane hrane, pa tudi za svoje okolje z ekološkim načinom pridelave poljščin in zelenjave ter reje živine. Matjaž Jerala, predsednik društva Sorško polje, ki so ga v okviru projekta ustanovili minuli teden, verjame, da se bo vsaj tretjina, če ne celo polovica kmetov na Sorškem polju v prihodnjih petih do desetih letih preusmerila na ekološko kmetovanje.

»Naš namen ni prepričevati kmetov, ampak naša predavanja jim gotovo dajo misliti. Prvega predavanja v sklopu projekta se je udeležilo šestdeset ljudi, danes jih je tu okrog tristo, torej zanimanje obstaja. Potrošnikov, ki iščejo ekološko pridelano hrano, je veliko, vendar pa je v Sloveniji ta čas devetdeset odstotkov prodane ekološko pridelane hrane uvožene. To je torej zagotovo tržna niša,« razmišlja Matjaž Jerala. Namen projekta je tudi, je dodal Jerala, da omogočijo preživetje vsakemu posamezniku. »Naš cilj je, da bomo samooskrbni, odvisni od svojega znanja in rok; da imamo alternativo, če razmere na delovnem mestu postanejo nevzdržne oziroma izgubimo službo.« Cilj je tudi, je še dodal Jerala, da bomo uživali kakovostno hrano z domačega vrta ali sosedove njive, ne pa tiste, ki je zrasla v nenaravnih razmerah in so jo pripeljali iz druge države ali celo kontinenta.

Ob tem je Sanja Lončar, urednica novic Skupaj za zdravje človeka in narave, opozorila, da si ne predstavljamo, kakšne tehnologije se danes uporabljajo pri pridelavi in predelavi hrane. »Mogoče zato, ker se je vse to tako hitro razvilo, da imamo še vedno pred očmi naravno hrano in nam niti ne pride na misel, kaj vse zmore kemija - od pospeševanja naravnih ritmov rasti naprej, da solata zraste v enem mesecu namesto v treh ali da živalski mladiči odrastejo v polovici časa, ki bi bil za to potreben v normalnih razmerah. Vse generacije pred nami so jedle živila, mi pa v veliki meri zgolj 'polnila',« je poudarila Sanja Lončar. V hrani je vse več ostankov pesticidov, je nadaljevala Sanja Lončar, vse snovi, ki so v rastlinah in živalih, pa pridejo tudi v naše telo. »Stroka sicer zatrjuje, da so večinoma v varnih mejah, ampak vse to sloni na testih posamičnih snovi. Manj pa so raziskani koktajli različnih snovi - mnoge snovi, ki same po sebi niso nevarne, lahko, ko jih združimo, postanejo tisočkrat bolj nevarne,« je razložila Sanja Lončar in dodala, da smo danes izpostavljeni temu, da živimo z bremenom strupov.

Zato vidi edino rešitev v vrnitvi »izvirne kode«, s katero označuje hrano, ki jo pridelamo brez nepotrebnih tehnologij. »Gre za avtohtono seme, ki je sposobno semeniti in prihodnje leto znova vzkaliti. Ali bo ta izvirna koda domači vrtiček oziroma permakulturna, biodinamična ali ekološka pridelava, je manj pomembno, pomembneje je, da je ta hrana pridelana na naraven način,« je poudarila Sanja Lončar. Ob tem je odgovorila tudi na pomisleke, da je taka hrana praviloma dražja od konvencionalno pridelane. »Če se neposredno povežemo s kmetom, lahko ekološko pridelano hrano dobimo tudi po zelo zmerni ceni, saj bo v naprej vedel, kakšne količine naj zaseje.« Povsem brez osnove je po njenem prepričanju tudi nezaupanje do ekoloških kmetov. »Ko pri veliki korporaciji odkrijejo neustrezen izdelek, ki je lahko povsem neužiten, je edina sankcija, da ga umaknejo s trgovskih polic. Če pri goljufiji odkrijejo kmeta, pa bo izgubil vse subvencije, certifikat … To je 'smrt' za kmeta,« je poskušala dvome o ekološkem kmetovanju razbliniti Sanja Lončar.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / nedelja, 3. julij 2016 / 23:28

Potrdili višje cene vrtcev

Radovljica – Cene programov v radovljiških vrtcih bodo zaradi povečanja stroškov dela v prihodnjem šolskem letu višje. Mesečna cena na otroka za oddelek prvega starostnega obdobja bo višja za 3,85...

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 26. december 2008 / 07:00

Kriminal

Izginila avtomobila Kranj, Begunje na Gorenjskem - Policisti poročajo o kraji dveh avtomobilov. Na Zlatemu polju v Kranju je nekdo se je odpeljal v Ci...

Kronika / petek, 26. december 2008 / 07:00

Nesreče

Na prehodu zbil peško Kranj - Minuli četrtek zvečer se je na Savski cesti v Kranju zgodila prometna nesreča zaradi neprilagojene hitrosti 23-letnega v...

Šport / petek, 26. december 2008 / 07:00

Dan slovenske moške košarke

Košarkarska zveza Slovenije, ŠD Extrem in Košarkarski klub Triglav bodo v petek, 26. decembra, pripravili sedaj že tradicionalni dan slovenske moške košarke.

Humor / petek, 26. december 2008 / 07:00

Kje je moj klad´u

Primoža Kozmusa smo našli v puščavi iščočega svoje kladivo. Kljub stiski s časom si je odtrgal nekaj minut in nam sporočil svojo božično-novoletno poslanico. Ekskluzivno seveda.

GG Plus / petek, 26. december 2008 / 07:00

Jaslice tudi iz voska

Pri svojem delu uporablja najrazličnejše materiale, večinoma les in slamo, pa tudi vžigalice, umetne bisere, beton, glino, vosek, steklo, makarone in kemično maso. Pogovor z Brigito Juvan, umetnico in...