Čigavo je (bo) zemljišče v Pinesti
Državni DSU na sodišču dokazuje, da si kranjska Pinesta oziroma njeno podjetje Pinesta nepremičnine neupravičeno lasti zemljišče v otroškem letovišču Pinesta pri Novigradu.
Kranj - S poskusom poravnave se je v četrtek na kranjskem okrožnem sodišču začel reševati gospodarski spor, ki ga je državni DSU sprožil proti podjetjema Pinesta in Pinesta nepremičnine v lasti podjetnika Roberta Širnika. Sprti strani sta se na poziv sodnice Marije Bakovnik strinjali, da si vzameta mesec dni časa za iskanje morebitne sporazumne rešitve. DSU na kranjskem sodišču zahteva ugotovitev ničnosti pogodbe o prenosu dela premoženja Pineste oziroma Pineste nepremičnin v vrednosti 783 tisoč evrov. Gre za že znani spor o lastništvu približno štirideset tisoč kvadratnih metrov velikega zemljišča v sklopu znanega otroškega letovišča Pinesta pri Novigradu v hrvaški Istri.
Po dostopnih podatkih je zemljišče v Pineti pri Novigradu leta 1961 kupil Okraj Kranj. Upravljanje je tedaj prevzelo društvo prijateljev mladine, ki je leta 1963 zgradilo tudi objekte, ti pa so bili ves čas namenjeni letovanjem oziroma zdravstvenim kolonijam otrok. V 90. letih, ko je letovišče že upravljalo kranjsko društvo Pinesta, se je le-to olastninilo, vendar pa je bilo zemljišče iz lastninjenja izdvojeno. Podjetje Pinesto je leta 2009 najpomembnejši lastnik in dolgoletni direktor Rajko Kožar prodal podjetju Levant Roberta Širnika, sicer tudi članu upravnega odbora Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva. Novembra istega leta je Pinesta ustanovila podjetje Pinesta nepremičnine, ki so ga kmalu zatem v zemljiški knjigi v Bujah vpisali kot lastnika 40 tisoč kvadratnih metrov velikega zemljišča. In tu je jedro spora, saj v DSU trdijo, da je zemljišče, katerega vrednost nekateri ocenjujejo celo na petnajst milijonov evrov, v skladu z zakonom o koncu lastninjenja iz leta 1998, prešlo v njihovo last. Po omenjenem zakonu je namreč vsa družbena lastnina, ki je niso privatizirali, prešla v last Slovenske razvojne družbe, katere naslednik je DSU.
»Po naši oceni DSU nima nobenega pravnega temelja za tožbo. Država je lastninjenje končala leta 1994 in nikoli nisem razmišljal, da v zvezi z omenjenim zemljiščem obstaja kakršnakoli dilema. Kaj so v zvezi z lastninjenjem zadnjih dvajset let počeli moji predhodniki v Pinesti in država, pa ne vem, to je njihova stvar,« je v četrtek dejal Širnik in opozoril, da imajo zaradi omenjenega spora v Pinesti težave pri pridobivanju donacij in sponzorskih sredstev za izvedbo vsakoletnih otroških letovanj, zato si želijo čimprejšnje rešitve nastalega spora.
Zdravstvene kolonije v letovišču Pinesta pri Novigradu, ki sedaj deluje v sklopu Mediteranskega inštituta za monitoring, katerega ustanovitelj je prav tako Širnik, kljub nejasnostim zaradi lastništva potekajo normalno naprej. »Letno ustvarimo približno 32 tisoč nočitev,« je pojasnil Širnik.