
Trženje elektrike pod HSE?
Holding slovenskih elektrarn se lahko po odločbi Urada za varstvo konkurence (UVK) začne kapitalsko povezovati z Elektro Gorenjsko Prodajo (ali podjetje prevzame).
Kranj - Spomnimo, da so tradicionalni elektrodistributerji, med njimi tudi Elektro Gorenjska, lani na zahtevo direktive Evropske unije tržni del nakupa in prodaje električne energije izčlenili iz matične družbe in ustanovili novo družbo. V primeru Elektra Gorenjske odjemalci sedaj že več kot pol leta prejemajo položnice Elektro Gorenjska Prodaja (EGP), drugih sprememb ne čutijo.
Zaradi mladosti nove organiziranosti nekoliko preseneča napoved Holdinga slovenskih elektrarn (HSE) po kapitalskem vstopu v EGP. »V Elektro Gorenjska smo že takrat začeli iskati možnosti za povezovanje, ki bi tako Elektru Gorenjski kot Elektru Gorenjski Prodaji omogočilo dolgoročno rast in razvoj. Odločba UVK kaže, da je kapitalsko povezovanje med podjetji v državni lasti dopustno, zato lahko sedaj pristopimo k resnejšim pogovorom za morebitno obliko sodelovanja,« pojasnjuje Bojan Luskovec, predsednik uprave EG. Odgovor kaže, da še ni dogovorjena oblika sodelovanja med vpletenimi družbami, Luskovec pa zagotavlja, da sodelovanje ne bo škodilo ne EG ne EGP.
»Lastniško povezovanje bi za obe strani prineslo pozitivne učinke, zato je družba EGP zainteresirana za tovrstno sodelovanje. Znižali bi stroške poslovanja, predvsem pa bi na enem mestu zbrali znanje, s pomočjo katerega bi kupcem električne energije lahko ponujali nove izdelke in storitve,« na vprašanje, kaj pričakujejo od kapitalskega povezovanja, odgovarja Luskovec. V skupini EG tako pričakujejo koristi tako na poslovnem kot tržnem področju, omogočen bi bil prenos znanja in dobrih praks.
In še najpomembneje: bo takšno povezovanje vplivalo na boljše cene za končne odjemalce, kupce električne energije? »Pri sodelovanju med domačim proizvajalcem električne energije in domačim prodajalcem električne energije bi ustvarjali bistveno boljše pogoje na področju nakupa in prodaje električne energije, kar bi se posledično odražalo tudi na ceni električne energije pri končnih odjemalcih. S tem bi dodatno predstavili obe podjetji kot zanesljivega partnerja, ki dolgoročno ponuja najboljše pogoje za odjemalce,« odgovarja predsednik uprave. V EG in EGP pričakujejo, da bi povezovanje ugodno vplivalo na tržni delež slednjega.