Hribovka Mojca pravi zgled
Na več izhodiščnih točkah zahtevnih planinskih poti na Vršiču in v Ratečah so postavili opozorilne table s podobo »hribovke Mojce«, ki planincem svetuje, naj pot nadaljujejo samo z ustrezno opremo.
Vršič – Planince, ki se z Vršiča odpravljajo na Mojstrovko in Prisojnik, po novem čaka opozorilo v treh jezikih (poleg slovenskega še v nemščini in angleščini), da za nadaljevanje poti potrebujejo primerno gorniško opremo. Opozorilne table, na katerih je po zamisli tržiške risarke Linde Ropret upodobljena ustrezno opremljena »hribovka Mojca«, so v ponedeljek postavili na treh izhodiščnih točkah na območju Vršiča, še tri pa v Ratečah.
S skupno preventivno aktivnostjo Policijske uprave Kranj, Gorske reševalne službe Kranjska Gora in Občine Kranjska Gora želijo na prijazen način potrkati na vest planincev, da sredogorja in visokogorja ne bi jemali preveč zlahka, zato si želijo, da bi se za postavitev opozorilnih tabel v prihodnosti odločili tudi na drugih območjih, je razložil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. »Vse tri lokacije na območju Vršiča so povezane z Mojstrovko in Prisojnikom – gorama, ki sta se letos izkazali za bolj problematični. Pa ne toliko zaradi zahtevnosti poti, ampak predvsem zaradi samega razmišljanja planincev, ki so obe gori enačili z nizkimi hribi. Temu primerno so bili tudi (ne)opremljeni,« je razložil Kos.
»Že lani, letos pa še bolj, smo zabeležili porast števila intervencij, niti ne zaradi nesreč, ampak zaradi nepoškodovanih zaplezanih tujih planincev. Ugotavljamo, da je to predvsem posledica porasta turizma na našem območju,« je že pred časom razložil Miha Noč, načelnik kranjskogorskih gorskih reševalcev, ki so že spomladi zaradi povečanega obsega reševalnega dela okrepili preventivno delo. Jani Bele iz Gorske reševalne zveze Slovenije pa je dodal, da po številu gorskih nesreč pri nas že prednjačijo turisti, tako tuji kot domači, ki se odpravijo v hribe, ne da bi vedeli karkoli o njih. Nekateri od njih se v gore odpravijo samo v kratki majici in kratkih hlačah, zelo pogosto v supergah, celo v sandalih, nekateri pa tudi brez nahrbtnika in celo brez vode. V ustrezno opremo za zahtevne gorniške poti sicer poleg primerne obutve sodijo še v nahrbtniku shranjeni vetrovka, pulover, kapa, rokavice, bivak vreča za zaščito v primeru nesreče ali vsaj aluminijasta folija, prva pomoč, čelna svetilka in tudi tehnična oprema za zahtevnejše planinske poti.
Tveganje v gorah lahko zmanjšamo z upoštevanjem in poznavanjem osnovnih pravil gorništva, tudi uveljavljenih simbolov, dodaja Kos. Na težavnost ture tako opozarja simbol trikotnika, s katerim so opremljene usmerjevalne table. Prazen enakostranični trikotnik označuje zahtevno planinsko pot, opozorilni znak za zelo zahtevno planinsko pot pa ima v sredini trikotnika tudi klicaj. V gorah bodite pozorni tudi na markacije v obliki rdečega kroga z belo piko na sredi, ki označujejo urejeno planinsko pot, in na rdeče table za označevanje začasno zaprtih poti z napisom »Opozorilo! Planinska pot je začasno zaprta!«