
Mesta (ne)prijazna pešcem?
V sedmih slovenskih mestih je konec tedna potekala akcija Urbani sprehod Jane`s Walk, tudi v Škofji Loki in Kamniku.
Škofja Loka, Kamnik - V Škofji Loki, kjer se je urbanemu sprehodu pridružilo kakih trideset ljudi, je vodička Darja Matjašec, sicer krajinska arhitektka, ki deluje tudi v urbanističnem svetu občine, navzočim uvodoma pojasnila namen vodenega sprehoda po mestu. Urbani sprehodi se imenujejo po Kanadčanki Jane Jacobs (1916-2006), aktivistki in pisateljici, ki se je ukvarjala z urbanizmom in opozarjala, da urbanisti načrtujejo mesta, ki so sicer prijazna razvoju in avtomobilom, manj pa ljudem. Napisala je knjigo Umiranje in življenje velikih ameriških mest. Tako kot njo je tudi udeležence sobotnega sprehoda skozi Škofjo Loko zanimalo, kako prijazno je mesto pešcem, kje so pomanjkljivosti in s kakšnimi predlogi lahko prebivalci in obiskovalci vplivajo na izboljšanje mestnega prostora.
Urbani sprehod se je začel pred upravno enoto, kjer so udeleženci opozorili že na prvo neprijaznost do pešcev, ožino ob Poljanski cesti. Nadaljevali so pot prek Mestnega trga, ki je bil tega dne živahen zaradi tržnice domačih pridelkov, vodje urbanega sprehoda pa so pohvalili zlasti dejstvo, da na tem trgu rastejo mestna drevesa. Obiskali so tudi enega od vrtov, ki se skrivajo za hišami osrednjega mestnega trga in se v terasah spuščajo proti Spodnjemu trgu. Tja so se spustili tudi sprehajalci in ob zelo prometni (regionalni) cesti skozi trg znova ugotavljali, kako velika je potreba, da bi zgradili poljansko obvoznico in promet speljali mimo središča mesta. Pločniki v tem delu mesta so ozki, poti nevarne, tako da so šolske poti za otroke predvidene v »zaledju«, otroke iz Puštala pa, čeprav manj kot tri kilometre od šole, tja vozi avtobus. Tako kot Mestni trg je tudi Spodnji prenatrpan s parkiranimi avtomobili, pod nekdaj mogočno, danes pa precej okleščeno tristoletno lipo namreč ni več prostora za druženje ljudi. Župan Miha Ješe, ki se je kot sprehajalec in opazovalec udeležil urbanega sprehoda, je sproti pojasnjeval, s kakšnimi ukrepi želi občina v prihodnje mesto narediti ljudem prijaznejše, od dograditve parkirišča na Nunskem vrtu, ki bo iz središča odpeljalo avtomobile, do celovite strategije prostorskega načrtovanja, ki je občina doslej ni imela. Prisluhniti pa namerava tudi pobudam, ki se bodo rodile kot rezultat sobotnega sprehoda.
Pot so urbani sprehajalci nadaljevali prek Cankarjevega trga, čez brv na obrobje Kapucinskega predmestja nazaj v stari del mesta do Nunskega vrta in naposled na škofjeloški grad, kjer so sprehod končali in si izmenjali vtise o »hodljivosti« srednjeveškega mesta.
V Kamniku pa je urbani sprehod pripravila skupina Štajn, prav tako kot v Škofji Loki v sodelovanju z inštitutom za politike prostora. V uro in pol dolgem sprehodu so si udeleženci ogledali degradirana območja ob Kamniški Bistrici in se pogovarjali o povezavi mesta z reko, o urejenosti prostora za pešce ter o razvojnih možnostih različnih prostorov.