Gorenjski policisti svetovali kolesarjem
V okviru preventivnih aktivnosti za kolesarje, ki so potekale po vsej državi, so se gorenjski policisti z mobilno policijsko postajo odpeljali v Kranjsko Goro.
Kranjska Gora - Gorenjski policisti so se pred dnevi v okviru preventivnih akcij za kolesarje z mobilno policijsko postajo usmerili na priljubljeno kolesarsko pot Kranjska Gora-Gozd Martuljek-Mojstrana. Ustavili so se pri počivališčih za kolesarje Tabre (ob starem železniškem mostu) in Zajšek v Mojstrani, na obeh točkah pa mimovozečim kolesarjem svetovali o pravilni vožnji kolesa, pravilni vožnji otrok in o pomenu zaščitne kolesarske čelade. Pri tem so policisti kolesarjem tudi kazali raznovrstno preventivno gradivo.
Policija ugotavlja, da so kolesarji v več kot polovici primerov povzročitelji hujših prometnih nesreč, v katere so udeleženi. Prometne nesreče najpogosteje povzročijo zaradi nepravilne strani in smeri vožnje (vozijo preblizu roba vozišča ali celo po nasprotni polovici). Zelo pogosto so povzročitelji tudi vinjeni, ne upoštevajo pravil prednosti, pa tudi hitrosti vožnje ne prilagodijo stanju in lastnostim ceste, še posebej pri spuščanju po klancu navzdol. Kolesarji so po drugi strani tudi žrtve drugih udeležencev v cestnem prometu, največkrat prehitrih in vinjenih voznikov. Vožnjo kolesarjev pogosto ovirajo tudi nepravilno parkirana vozila.
Policija ob tem opozarja, da sme v prometu kolo samostojno voziti otrok, star najmanj osem let, ki ima pri sebi veljavno kolesarsko izkaznico, in oseba, starejša od 14 let. Otrok do 14. leta, ki nima opravljenega kolesarskega izpita, sme voziti kolo v cestnem prometu le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka. Otrok do 6. leta sme voziti kolo le na pešpoti ali na območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi na območju umirjenega prometa. Kolesar, mlajši od 14 let, mora med vožnjo nositi na glavi pripeto atestirano zaščitno čelado, enako pa velja tudi za otroka, ki se na kolesu vozi kot potnik.