Razmislek o »minulem delu«

Čeprav sem dve desetletji aktivno sodeloval v demokratičnem socialnem dialogu ter kolektivnem pogajanju za plače v javnem sektorju, sedaj dogajanja spremljam bolj od strani in občasno. Vsekakor v naboru možnih obupnih varčevalnih ukrepov še nisem zasledil predloga za delno in postopno ali popolno in takojšnjo odpravo ali vsaj limitiranje višine oziroma odstotkov dodatka na delovno dobo, nekdaj imenovanega »minulega dela«.

S Stanetom Zupančičem sva v Komisiji za nadaljnji razvoj samoupravljanja v Občinskem svetu Zveze sindikatov Slovenije Ljubljana Center pa tudi širše že pred desetletji načenjala teoretično razpravo o realnosti marksističnega, kardeljanskega, vsekakor tedaj tudi oprijemljivega računovodskega pojma »minulega dela« in sicer v primerih finančno neuspešnih TOZD-ov in OZD-ov. (Ups! Sedaj seveda podjetij in zavodov …)

 

Ker je celotni javni sektor skupaj z zasebnim v Sloveniji že nekaj let očitno v rdečih številkah, bi lahko rekli, da je upravičenost izplačevanja rezultatov »minulega dela« generalno in v povprečju odpadla. Najbrž se ne motim veliko, če izhajam iz podmene, da ima povprečni javni uslužbenec v RS približno 18 let delovne dobe: torej naj bi »dodatek na delovno dobo« predstavljal okoli 6 odstotkov njegove plače in hkrati okoli 6 odstotkov skupne mase plač v slovenskem javnem sektorju. Vladni in sindikalni predstavniki lahko presodijo, kaj ti odstotki in desetine milijonov evrov potencialno predstavljajo v sedanji fazi pogajalskega oziroma že stavkovnega procesa.

 

Računovodsko in pravno bi bilo limitiranje ali odpravo dodatka na delovno dobo mogoče enostavno in hitro izvesti. V primerjavi z drugimi predlaganimi restrikcijami pri plačah bi bil ta ukrep veliko bolj socialen in prijazen mladim. Primerljiv je z obstoječim predlogom o »komprimiranju« plačnih razredov, oboje bi zmanjšalo plačne razlike, ki so sicer daleč prerasle zakonsko določene ob začetku plačne reforme.

 

Ker sem blizu upokojitvi in mi sedanjih 12,87 odstotka »dodatka na delovno dobo« poleg visoke izobrazbe, svetniškega naziva in doseženih napredovanj v plačne razrede predstavlja lep zidak v zgradbi plače in pokojninske osnove, je najbrž jasno, da restriktivnega predloga ne dajem v razmislek zaradi osebnega interesa.

 

Dodam naj še, da že nekaj let med svojimi sindikalnimi kolegi in v občasnih srečanjih z »vladajočimi« zagovarjam ponovno uvedbo »avtomatičnega« upokojevanja javnih uslužbencev. Seveda ob dopolnitvi vseh zakonskih pogojev za upokojitev in če bi hkrati upravnim organom ter javnim zavodom omogočili nadaljnje zaposlovanje takega javnega uslužbenca za določen čas in za pogodbeno določeno delo. Priznam, da ne poznam podrobnosti sedanjih vladnih predlogov v tej smeri, a načelno sem za opisani predlog, čeprav me utegne prizadeti že čez nekaj mesecev.

 

Sedaj me prizadene vsakič, ko večina propagandistov vladnih instantnih ukrepov tendenciozno izbira podatke in žaljivo komentira vlogo in položaj javnih uslužbencev ter kratko zgodovino reforme njihovega plačnega sistema. V tej zgodovini je mdr. lahko preverljivo dejstvo, da so v (tudi moji) znanstveno-raziskovalni dejavnosti zaradi izjemno visoke izobrazbene strukture povprečne plače leta 2002 še za 58 odstotkov presegale državno povprečje, sedaj pa ga ne presegajo niti za 40 odstotkov.

 

Janez Stergar

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 4. maj 2009 / 07:00

Mladi ogreti za folkloro

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti v Tržiču in Folklorna skupina Karavanke sta 18. aprila gostila Srečanje otroških folklornih skupin Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 7. september 2015 / 00:03

Igrajmo se igro

Jernej Kosmač je mojster oblikovanja lesenih predmetov kulturne dediščine, ustvaril in dopolnil je več miselnih igric naših dedkov in babic, prav tako iz lesa. Stik z lesom je zanj tista čarovnija, ki...

Bohinj / nedelja, 6. september 2015 / 23:57

Nagradili najboljše športnike

Ob bohinjskem občinskem prazniku so že drugo leto zapored pripravili tudi sprejem za najboljše bohinjske športnike. Športnica leta je že drugič postala uspešna smučarska tekačica in biatlonka Ajda Arh...

Tržič / nedelja, 6. september 2015 / 23:55

Tržič bo vedno moj dom

Pri nedeljski dopoldanski maši so se tržiški farani poslovili od svojega spoštovanega dolgoletnega župnika in dekana Romana Starca.

GG Plus / nedelja, 6. september 2015 / 23:49

Krave »pošlihtala«, zdaj tudi strežeta

Nad kravami, ki se pasejo na Soriški planini, zadnja leta bdita precej nenavadna pastirja: igralec in glasbenik Žiga Saksida ter arhitekt Nac Žuber. »Verjetno izgleda, kot da sva ves čas »frej« in da...

Kranj / nedelja, 6. september 2015 / 23:47

Nekateri odloki izjemno stari

Kranj – Župan Mestne občine Kranj Boštjan Trilar je za delovno jesen napovedal spremembe blizu deset odlokov, zato da bo delo lahko potekalo učinkoviteje. Nekateri odloki so namreč že izjemno stari...