Čeprav letos ni bilo uradne državne proslave, so v Ljubljani množično proslavili dan upora proti okupatorju. (Foto: Gorazd Kavčič, T. K.)

Čas po praznikih ...

Pa se je iztekel praznični paket: od minulega petka, 27. aprila, dneva upora proti okupatorju, do 1. in 2. maja, še zadnjič dvodnevnega praznika dela.

Na vmesni delovni dan so si številni vzeli dopust, nekateri pritaknili še dva dneva do tega konca tedna, in si tako privoščili več kot teden dni dolge prvomajske počitnice. Tudi šolarji so jih imeli, vendar so že včeraj spet prišli v šolo. Prostim dnem v dopolnilo je bilo tudi lepo vreme: ob morju so lahko najpogumnejši že skočili v vodo, na najvišjih smučiščih (na Kaninu in Voglu) pa so te dni še zadnjič v sezoni pognali smučarske naprave in največjim navdušencem omogočili smuko na spomladansko mehkem snegu. Vse pa le ni bilo čisto idilično. Tisti, ki so se odpravili na počitnice v sosednjo Hrvaško, so se dodobra načakali na mejnih prehodih. Policisti so namreč z doslednim pregledovanjem dokumentov dali vedeti, da še kar stavkajo. Posebnih simpatij si s tem niso pridobili pri državljanih, ki bodo odšli na morebitni referendum, ki ga napovedujeta dva policijska sindikata.

 

Neuradna proslava ob dnevu upora

Minuli teden sta torej zaznamovala dva praznika, z obema pa je povezano tudi napovedano vladno varčevanje. Dan upora proti okupatorju je eden od dveh praznikov, ki jima je odrekla uradno državno proslavo. Slovesnost je v Ljubljani vseeno bila, pripravilo jo je Združenje borcev za vrednote NOB v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, govornika okoli deset tisoč obiskovalcem na Kongresnem trgu v Ljubljani sta bila predsednik borcev Janez Stanovnik in Zoran Janković, ljubljanski župan. Stanovnik je upor zoper okupatorja označil kot najbolj veličastno dejanje naše zgodovine, oba govornika pa sta kritično govorila o varčevalnih ukrepih vlade, češ da uničujejo socialno državo. Veliko ostrih besed zoper vladno varčevanje je bilo slišati tudi na proslavah ob prvem maju, prazniku dela, tokrat od sindikalnih voditeljev. Kritični pa so bili tudi do napovedi, da bi z dvema praznikoma manj v prihodnje znižali stroške in povečali produktivnost ter konkurenčnost našega gospodarstva. Eden od teh praznikov bi bil drugi maj, ki je prav tako kot prvi dela prost dan. To je v Evropi posebnost, Slovenija pa naj bi se z njegovo ukinitvijo približala tistim državam, s katerimi pretežno poslujemo.

 

Ko se iztečejo prazniki …

Že pred prazniki je javnost vznemirila novica, da so predsednika državnega zbora Gregorja Viranta zaradi bolečin v prsih prepeljali na urgenco v Klinični center. To se je zgodilo ob njegovi vrnitvi s službene poti v Srbiji. Na srečo so ga kmalu odpustili, v njegovi službi za stike z javnostjo so kmalu sporočili, da se Virant dobro počuti in da je njegove težave z zdravjem pripisati preutrujenosti. S političnega vrha pa je zanimiva še ena novica. Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel bo postal konzul v Trstu.

 

Prazniki so se torej iztekli, pred nami je kruta realnost. Znova je postalo aktualno vprašanje hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke in zaostrilo odnose med državama. V kratkem naj bi se o tem na srečanju pogovorila tudi premiera obeh držav, Janez Janša in Zoran Milanović, menda že kar sredi maja.

 

Čas za pogajanja se izteka

Po praznikih pa se nadaljujejo tudi pogajanja med sindikati javnega sektorja in vlado glede plač in drugih varčevalnih ukrepov. Časa za zbližanje stališč zmanjkuje, že prihodnji teden naj bi namreč državni zbor odločal o interventnem zakonu. Če do dogovora ne bo prišlo, je po besedah prvega sindikalista javnega sektorja Branimirja Štruklja možen tudi referendum. Z referendumom, za katerega so pred prvomajskimi prazniki že začeli zbirati podpise, pa grozita že uvodoma omenjena policijska sindikata.

 

Na političnem prizorišču je torej še vedno zelo napeto. Tudi ustavnim spremembam ne kaže najbolje. Zlato fiskalno pravilo, ki naj bi ga zapisali v ustavo z namenom uravnoteženja javnih financ, bo potrebovalo dvotretjinsko večino, torej 60 od 90 glasov v parlamentu. Trenutno jih nima: koalicijskih 52 (skupaj z nepovezanima poslancema in poslancema narodnosti) ni dovolj, opozicijska Pozitivna Slovenija je proti, Pahorjeva SD razdeljena. Tudi pobuda o ukinitvi državnega sveta, ki zahteva ustavno večino, ni nič na boljšem.

 

Ne pozabimo na dohodninske obveznosti

Po praznikih se je iztekel tudi čas za ugovor, ki ga imajo zavezanci za plačilo dohodnine, ki so aprila dobili informativne izračune dohodnine za leto 2011. Gre za polovico davčnih zavezancev, naslednji paket izračunov bo poslan junija. Dotlej pa bodo morali zavezanci iz prvega paketa že plačati premalo plačano dohodnino (do 31. maja), oziroma če so jo plačali preveč, bodo razliko prejeli do 28. maja.

 

Čas po praznikih pa prinaša še eno spremembo: delovni čas poštnih uradov. 145 največjih poštnih poslovalnic bo še naprej delalo po dosedanjem urniku. V manjših pa bo delovni čas deljen, za nekatere poštne urade že od včeraj naprej, za nekatere od julija. Za stranke poštnih uradov, ki svoje opravke lahko opravijo v popoldanskih urah, je to dobra novica, odprtih naj bi bilo tudi več okenc. Nekateri zaposleni na poštah pa bodo zaradi novega režima odveč.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 18. maj 2016 / 13:09

Otroški ples in smeh

Konec tedna je na Gorenjskem minil v znamenju ljudskega plesa, glasbe in petja. Kranj je gostil XIII. Mednarodni otroški folklorni festival FOS Predoslje, Kranj 2016, Bled pa regijsko srečanje otroški...

Objavljeno na isti dan


Kultura / nedelja, 8. oktober 2017 / 22:59

Toliko likovnega v enem mestu

Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj raste v vseh pogledih, predvsem pa po kakovosti likovnih del, ob katerih bomo uživali še ves oktober.

Jezersko / nedelja, 8. oktober 2017 / 22:58

Odločili so se za občinski praznik

Na Jezerskem so se odločili, da bo njihov občinski praznik 10. septembra v spomin na dan, ko je bila leta 1919 podpisana senžermenska pogodba.

GG Plus / nedelja, 8. oktober 2017 / 22:54

Praznovanje z Avseniki

Gorenjski glas običajno svojih obletnic ni nikoli obešal na veliki zvon. Za okrogle jubileje je izdal praznične številke, za le redke pa je organiziral javne prireditve. Ena takšnih in prva v zgodo...

Kronika / nedelja, 8. oktober 2017 / 22:52

Sumljiva ponudba

Kranjska Gora – Kranjskogorski policisti so ta teden obravnavali prijavo občana o sumljivi ponudbi za montažo žlebov na stanovanjski hiši. Prijavo so preverili in ugotovili, da sta tujca za precej...

Gospodarstvo / nedelja, 8. oktober 2017 / 22:51

Srečanje kmečkih in podeželskih žena

Gorenja vas – Letošnje srečanje predstavnic gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žena bo v četrtek, 12. oktobra, v Poljanski dolini. Udeleženke si bodo najprej v Tavčarjevem dvorcu na Visokem...