Zgodbe muzejskih predmetov: Hrupna budnica za prvi maj
Prvi maj so za svoj dan razglasili delavci. Praznujejo ga z zborovanji, nageljni in kurjenjem kresov. Tradicionalne so tudi prvomajske budnice, ki jih ob zori v večini krajev zaigrajo godbe na pihala. Bolj izjemne pa so budnice s streli iz možnarjev; Bohinjci streljajo z možnarji ob petih zjutraj s hriba Rebro nad Bohinjsko Bistrico. V Lipniški dolini ob šestih zadoni pet strelov s skale Suharna nad Spodnjo Lipnico in pet z Zijavke nad Kamno Gorico. Tudi s strelne jame nad Koroško Belo ob 6. uri poči 15 strelov.
Možnarji so železne, kovane cevaste priprave za streljanje s smodnikom. V zbirki Gorenjskega muzeja jih imamo šest s Plavškega rovta nad Jesenicami, z njimi so zadnjič streljali leta 1937. Gre za manjše primerke, visoke od 15 do 24 cm, s premerom strelne cevi, torej kalibra od 2 do 4 cm. Največji možnarji na Gorenjskem so visoki 60, 70 cm in tehtajo 70 ali 90 kg, najmanjši, imenovan cvergel, pa je okrog 10 cm visok in težak 2 kg.
Strel z možnarjem je bil v preteklosti zvočni signal, ki so ga uporabljali tako za opozarjanje na nevarnost kot v slovesni pozdrav cenjenemu gostu. Po 2. svetovni vojni je streljanje z možnarji zamrlo. Po vojni je z njimi streljala stalna skupina možakarjev, čeprav so zaradi tega morali k sodniku za prekrške. Prenehali so po nesreči leta 1957, ko je razbeljena zažigalna palica poškodovala enega od strelcev.
Pred desetletji so v treh nekdanjih železarskih krajih možnaristično tradicijo oživili v okviru društev, ki so poskrbela za prijave prireditev in varnostne ukrepe. Priprava možnarjev za streljanje je strokovno delo, zato imajo vodje možnaristov izpite za ravnanje z eksplozivnimi sredstvi, možnarje pa dajejo redno pregledovati.
Na Gorenjskem od leta 1981/1982 v Bohinjski Bistrici deluje Možnaristična sekcija društva Mali vojni muzej, ki strelja samo za prvi maj. Imajo 17 možnarjev; najstarejši pravijo, da je iz leta 1858, najmlajše pa so leta 2011 izdelali iz topovskih cevi. Polnijo jih s črnim smodnikom s pomočjo orodja, ki se imenuje špindel. Za prižiganje ne uporabljajo več veržele - železne palice na dva do tri metre dolgem lesenem ročaju, ampak že od leta 1981 po osem možnarjev skupaj prižgejo z zažigalno vrvico.
Leta 1992 so ustanovili novo Društvo kamnogoriških strelcev možnaristov, ki tako kot njihovi predniki na velikonočno jutro sprožijo 13 do 15 strelov, streljajo tudi za vaški praznik na Sv. Trojico in na predvečer dneva državnosti, inp.
Leta 2002 je nastalo Kulturno društvo Možnar Koroška Bela. Ena od njihovih dejavnosti je streljanje z možnarji po starem, kar pomeni, da so oblečeni v temne hlače in lajbče, bele srajce in bele predpasnike.