Umetnost čipke prepletli z bitko
Obogatenim Slovenskim klekljarskim dnevom je uspel velik preboj: v lepem vremenu je samo v soboto, ko so na Dobračevi uprizorili bitko na Rupnikovi liniji, Žiri obiskalo več tisoč radovednežev.
Žiri - Šeste Slovenske klekljarske dneve so z veliko slovesnostjo odprli v četrtek zvečer, z njo pa tudi številne razstave. Osrednja, največja in dih jemajoča je razstava klekljarskega društva Cvetke. Klekljarice (in Jože Stanonik mlajši) so jablano okrasile s klekljanimi cvetovi, listi in ptiči. »Na jablani je prek šeststo cvetov in sedemsto listov, tudi 76 popkov, ki jih je Nada Jereb v treh dneh našila na drevo,« razloži Marica Albreht, predsednica društva in velika poznavalka, učiteljica in mentorica žirovskega klekljanja. Razstava bo tako kot vse druge na ogled do vključno srede, 2. maja; ali bo tudi ta razstava kot predhodni dve že v maju šla na pot po Sloveniji in morda tudi v tujino, bo pokazal čas.
Zato pa je v tujini že razstavljala 92-letna klekljarica Iva Sobočan, ki tako kot Cvetke v dvorani DPD Svoboda razstavlja edinstveno delo: sožitje slikarske in čipkarske umetnosti. Na razstavi z naslovom Vrnitev se predstavlja z vnukom Urhom Sobočanom, ki živi in ustvarja v Luksemburgu. »Pred leti ga je grizlo domotožje, slikal je svoje pravljice in mi jih pošiljal v klekljanje. Na razstavi prikazujeva naši družini bližnje zgodbe skozi oko slikarja in klekljarice,« pove Sobočanova.
Tokratne razstave, ne gre pozabiti niti na rusko klekljarico Svetlano Stepanovo, ki prikazuje delo z biserno čipko, so obiskali tudi številni mladi oziroma več generacij družin. K temu niso pripomogli le ugodni nakupi obutve ali izboljšana kulinarična ponudba Žirov, ampak uprizoritev bojev na Rupnikovi liniji oziroma bitke, ki je nikoli ni bilo. Na njej so se spopadli vojaki Kraljevine Jugoslavije in nemških sil. Prava bitka je potekala 6. aprila 1941, ko so Nemci na Štajerskem napadli Jugoslavijo. Ti so napadalce prvič odbili, v drugem poskusu jim je uspelo.
Če smo na začetku še slišali obiskovalce, da bi lahko malce bolj in več pokalo, so glasne detonacije prestrašile vsakogar med številnim občinstvom. Zanimivo, otroci so uživali, starejši so menili, da brez žrtev ni vojne. Uprizoritev bitke je pripravilo Kulturno umetniško društvo Triglav v sodelovanju s kolegi iz Češke, Slovaške, Nemčije in Italije. Pred začetkom je vse nagovoril obrambni minister Aleš Hojs. Orisal je boje in spremembe mej od leta 1920 do osamosvojitvene vojne ter zaključil, da smo v zadnjih dvajsetih letih prešli v družbo brez meja.