Matevž Lenarčič ob pristanku na brniškem letališču (Foto: Matic Zorman, T. K.)

Obletel svet brez mej

Matevž Lenarčič je minuli konec tedna zaključil svojo dobre tri mesece dolgo pot okoli sveta, ki jo je v več etapah premagal s Pipistrelovim ultralahkim letalom.

Brnik - »Svet je brez meje, sam iz zraka nisem videl nobene in meje so samo v naših glavah,« je bilo eno od prvih sporočil ekstremnega pilota Matevža Lenarčiča ob pristanku na brniškem letališču, kjer ga je minuli konec tedna pričakala množica novinarjev, prijateljev in podpornikov. Utrujen, zadovoljen in poln vtisov je priznal, da cilj sicer ni dosežen, a le zato, ker ciljev ne mara in mu je v življenju bolj pomembna pot sama.

Na svojo zadnjo etapo do doma je poletel z Malte, s tem pa zaključil tri mesece dolgo avanturo, na kateri je z zgolj 290 kilogramov težkim ultralahkim letalom Virus SW 914 premagal okoli sto tisoč kilometrov, preletel približno šestdeset držav, šest celin in pet najvišjih vrhov na njih, med njimi tudi najvišji vrh na svetu Mount Everest, pa 120 narodnih parkov, tri svetovne oceane ter na tisoče gozdov, planot, jezer, puščav in rek. »Svet je lep in velik, ljudi pa ni tako veliko, kot se nam morda zdi, le dogovoriti se ne znamo. Prostora je dovolj za vse. Indija je bila iz zraka videti popolnoma prazna,« je povedal Lenarčič, ki je lepote sveta iz ptičje perspektive pridno slikal s svojim fotoaparatom. S fotografijami je zadovoljen, čeprav mu je slabo vreme onemogočilo obiskati precej lepih krajev. Priznava, da časa za turizem ni imel, saj je avantura zahtevala tudi veliko birokracije, in čeprav je letalo, s katerim je letel, opisal kot najboljše na svetu, so mu na dolgi poti ponagajale tudi tehnične težave. Pri projektu, ki so ga poimenovali Green Light World Flight, mu je 24 ur na dan pomagala sedemčlanska ekipa.

Svojo pot je izkoristil tudi v znanstvene namene, saj je s posebno napravo vseskozi meril koncentracije črnega ogljika v ozračju. Matevž Lenarčič, sicer diplomirani biolog, fotograf in alpinist, ki se je prvič na pot okoli sveta z letalom odpravil že pred petimi leti, bo vtise tudi s tokratne avanture strnil v monografiji.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. maj 2015 / 14:26

Študentje za podjetja manj zanimivi

V eŠtudentskem servisu so prvi mesec po uveljavitvi obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaznali 60-odstotni upad študentskega dela.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

V Škofji Loki Ne-odvisen.si

Škofja Loka - V okviru vseslovenskega družbeno odgovornega programa Ne-odvisen.si tudi v Škofji Loki pripravljajo delavnice, ki bodo 5. maja potekale v športni dvorani na Trati....

Zanimivosti / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

Pohod v jamo pod Babjim zobom

Na praznik dela so blejski jamarji tudi letos organizirali tradicionalen, že 33. pohod v jamo pod Babjim zobom. Letos se ga je udeležilo 219 pohodnikov, prvomajski vstop pa je bil tako kot vsako leto...

Mularija / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

Obetavni mladi igralci

Na Otroškem festivalu gledaliških sanj so priznanja za najbolj obetavne igralce dobili tudi štirje gorenjski učenci: Aljaž Pohar, Janez Zore, Gašper Urh in Ana Žerovnik.

Kultura / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

Koncert v Baročni dvorani

Baročna dvorana v Radovljici bo 7. maja ob 19. uri gostila koncert harfistke Bronislave Prinčič in sopranistke Natalije Š. Cvilenšek. Njuna skupna glasbena pot s...

Tržič / četrtek, 5. maj 2011 / 07:00

Je praznik, ki mora obstati

Krajanke in krajani Kovorja so se na predvečer praznika dela družili ob tabornem ognju.