Kaj je to oviratlon?
Številni verjetno še niste slišali za to športno disciplino. Verjamem, da boste vsi tisti, ki so vam ekstremni športi pri srcu, z zanimanjem spremljali članke v Gorenjskem glasu, ki bodo pisali o tej nadvse zanimivi novi športni disciplini, ki počasi, a zanesljivo pridobiva na priljubljenosti.
Domovina oviratlona je v Združenih državah Amerike in Veliki Britaniji, kjer se pojavlja pod različnimi imeni, a s skupnim konceptom premagovanja ovir (t. i. »obstacle challenge«). Gre za atraktivno obliko športnega udejstvovanja, oblikovano na primeru usposabljanj specialnih enot v svetu, ki že vrsto let privablja številne udeležence obeh spolov, različnih starosti in telesnih sposobnosti oz. zmogljivosti. In tako bo 16. junija letos takšen edinstveni športni dogodek, ki bo na novo začrtal slovenski prostor vzdržljivostnih športov, končno organiziran tudi v Sloveniji.
Oviratlonci bodo morali na 8 do 10 kilometrov dolgi progi premagati različne ovire: nekatere bo treba preplezati, skozi druge se splaziti, pri tretjih bo treba imeti še kanček poguma. Čeprav so ovire narejene po vzoru preizkusa in treninga pripadnikov modernih specialnih enot po svetu, jih lahko premaga prav vsak, ki je dovolj vztrajen, motiviran in sposoben delovanja v timu. Udeleženci ne bodo bili bitke s časom, ampak s samim sabo. Ob pomoči najboljšega prijatelja, sorodnika, sodelavca ali popolnega neznanca bodo preizkušali svojo vzdržljivost, moč in spretnost. Namen oviratlona torej ni tekmovanje, boj za rezultat, temveč zmaga nad samim sabo. Organizatorji želijo s takšnim konceptom prireditve, ki daje velik poudarek medsebojni pomoči in solidarnosti, udeležence spodbuditi, da tudi sicer v življenju ne bi spregledali vrednot, kot so sodelovanje, nesebična pomoč, prijateljstvo in skupinski duh, saj je na ta način premagovanje vsakodnevnih ovir veliko lažje. In zato je pomemben del oviratlona tudi dobrodelnost. Društvo sodeluje z Univerzitetnim rehabilitacijskim inštitutom Republike Slovenije - Soča, ki mu bo od vsake prijavnine namenilo 1 evro za nakup plezalne stene v glavni telovadnici. Tako otroci kot odrasli namreč pri plezanju krepijo moč mišic, spretnost gibanja, pozornost, načrtovanje, voljo in odločnost, kar pomembno prispeva k uspešni rehabilitaciji. Preizkušanje svojih zmožnosti na napravah, ki jih uporabljajo zdravi, pa je še dodaten motiv za pozitivno naravnanost v procesu rehabilitacije.
Da je oviratlon na pravi poti, da postane edinstven športni dogodek pri nas, dokazuje tudi podpora znanih in uspešnih slovenskih športnikov. Veslač Luka Špik, judoist Sašo Jereb in WFC borec in raper Denis Chorchyp Porčič so s pripravami nanj že začeli, smučarski skakalec Robert Kranjec, rokometašice rokometnega kluba Krim in veslač Pirih pa se bodo izzivu tudi kmalu pridružili.