![](/images/20120421/304219996-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Projekt za nizkoogljično družbo
Z evropsko pomočjo in prek evropskega projekta LoCaRe - pred dnevi je bila v Kranju konferenca Priložnosti občin, posameznikov in podjetij - naj bi na Gorenjskem zmanjšali izpuste CO2.
Kranj - »Projekt LoCaRe je namenjen izmenjavi dobrih praks in izvedbi projektov na področju zmanjševanja izpustov ogljikovega dioksida in spodbujanju uporabe obnovljivih virov v lokalnih energetskih sistemih,« pravi Helena Cvenkel, vodja projekta na slovenski strani iz Regionalne razvojne agencije Gorenjske (BSC Kranj). Proračun projekta znaša 4,2 milijona evrov.
Partnerji prihajajo iz več evropskih držav, med njimi tudi Gorenjci, ki so prek projekta LoCaRe (nizkoogljične gospodarne regije) med trinajstimi projekti izbrali štiri. »S projektom vpeljujemo dobre prakse na področju zelenega javnega naročanja, pri krepitvi obnovljivih virov energije na Gorenjskem, še največ pozornosti pa namenjamo zmanjševanju izpustov CO2 na več področjih,« projekt strne Cvenklova.
V sklopu LoCaRe bodo do konca leta izvedeni štirje podprojekti (vsi skupaj so vredni okoli pol milijona evrov). »S projektom ZeroTrade novačimo trgovce in javni sektor, ki so pripravljeni vlagati v zmanjševanje emisij CO2. Naš cilj je, da na Gorenjskem pridobimo vsaj pet odstotkov sektorja,« pravi Alenka Baggia iz Fakultete za organizacijske vede Kranj Univerze v Mariboru. Nataša Kristan Primšar iz Tehniškega šolskega centra Kranj je predstavila projekt Evropski okoljski ambasadorji: »Naša naloga je ozaveščanje v devetih gorenjskih šolah, tako na področju varstva okolja kot trajnostnega razvoja. Želimo, da mladi ne le poznajo, ampak tudi razumejo pomen teh besed.«
»Spodbujamo uporabo obnovljivih virov, predvsem lesne biomase. Pripravili smo študijo izvedljivosti kogeneracije, soproizvodnje toplote in električne energije iz lesne biomase. Izkazalo se je, da so investicije izvedljive tako z ekonomskega, okoljskega kot družbenega vidika,« pravi Jerneja Klemenčič Lotrič iz Razvojne agencije Sora, kjer so se lotili podprojekta Sodelovanje lokalnih skupnosti pri zmanjšanju izpustov CO2.
Omejevanje CO2 z izboljšanjem gozdarskih in kmetijskih praks na poti k nizkoogljičnim vzorcem regionalne energetike pa je projekt Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj. Z njim bi radi spodbudili javne institucije, da čim več svojih objektov izvedejo v lesni različici, pravi Uroš Brankovič: »Občine na Gorenjskem so bogate z lesom, zato bi lahko ta material več uporabljali. Prek delavnic investitorjem pripravimo tudi variante z uporabo lesa. Upam, da prepričamo čim več občin.« S projektom spodbujajo tudi k večji uporabi lesne biomase za ogrevanje in neaktivne lastnike h gospodarjenju z gozdom. Teh naj bi bilo več deset tisoč, mnogi niti ne vedo, kje so njihovi gozdovi.