![](/images/20120416/304169977-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Gasilci rešujejo tudi iz pokvarjenih dvigal
Kranjski poklicni gasilci so lani izvedli 138 intervencij, v katerih so občani potrebovali njihovo tehnično pomoč, v približno tretjini primerov so reševali ujete v dvigalih.
Kranj - Skorajda ne mine teden, ko kranjskih poklicnih gasilcev ne zaprosijo za tehnično pomoč, ker je kdo obtičal v dvigalu. Minuli teden so tako pomagali nekomu v pokvarjenem dvigalu na Cesti 1. maja v Kranju, prejšnji teden so bile v dvigalu ujete tri osebe na Zoisovi ulici. »Osebam, ki obtičijo v pokvarjenih dvigalih, svetujemo, da takoj pokličejo pomoč prek stacionarne klicne naprave v dvigalu ali z mobilnikom na številko 112. Nikar naj ne poskušajo sami zapuščati dvigala ali s silo odpirati njegovih vrat. Panika ni potrebna, saj bodo gasilci na pomoč prispeli v nekaj minutah,« svetuje Matej Kejžar, poveljnik gasilske operative Gasilsko reševalne službe Kranj.
Kranjski poklicni gasilci so lani izvedli 138 intervencij, v katerih so občani potrebovali njihovo tehnično pomoč, po Kejžarjevi oceni so v približno tretjini primerov reševali ujete v dvigalih. »Podpisane imamo pogodbe z upravljavci približno 115 stavb v Kranju, Tržiču, Naklem in Cerkljah, v katerih so dvigala. Odzovemo se na vsak klic, na žalost pa se večkrat pripeti, da gre za lažne alarme oziroma zlorabo tipke za alarm,« pojasnjuje Kejžar. Gasilci imajo pri takšnih in drugih intervencijah težave tudi z neodzivnostjo oziroma brezbrižnostjo sosedov, še zlasti v nočnem času. »Vse pogosteje se dogaja, da nam ponoči ne želijo odkleniti vhodnih vrat v večstanovanjski objekt, čeprav jim razložimo, da gre za intervencijo, sami pa ključev nimamo. Upravljavcem smo sicer že večkrat predlagali, da bi poenotili sisteme odpiranja zapornic in vhodnih vrat, kar bi precej olajšalo delo ne samo gasilcev, temveč tudi drugih reševalcev in policistov. Stroški bi bili glede na korist minimalni, saj bi se porazdelili med vse stanovalce, ki pa nam za zdaj ne želijo prisluhniti,« pravi gasilski poveljnik. Pri reševanju iz dvigal morajo biti gasilci previdni predvsem zaradi električnega toka, pravilnega spuščanja dvigala na nivo in pri reševanju osebe, ki je morebiti ukleščena.
V Gasilsko reševalnem zavodu Kranj prav te dni poteka usposabljanje njihovih gasilcev za reševanje iz dvigal. »Takšna specialna usposabljanja so za gasilce dodatno breme, saj morajo zanje nameniti svoj prosti čas,« še pove Kejžar.