![](/images/20120331/303319998-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Družina z mladostniki po novem dobi manj
Socialna stiska je najhujša pri družinah z otroki, mlajšimi od 18 let, na boljšem pa so po novem predvsem samske osebe brez premoženja in prihrankov, ugotavljajo centri za socialno delo.
Tudi radovljiški center za socialno delo, ki pokriva območje občin Bohinj, Bled, Gorje in Radovljica, se s prehodom na novo uveljavljanje pravic iz javnih sredstev srečuje s podobnimi težavami kot drugod po Sloveniji. O razmerah in izkušnjah po prvih mesecih dela po novem smo se pogovarjali s strokovno delavko radovljiškega CSD Sabino Jenko.
Kdaj boste lahko vse prejete vloge obdelali sproti?
»Do sredine marca smo skupaj prejeli okrog 3700 vlog. Do 1. marca jih je bilo rešenih 1287, to je okrog 35 odstotkov, a je treba pri tem vedeti, da vloga vsebuje uveljavljanje več pravic in je bilo zato treba izdati tudi več odločb. Rešiti je treba približno petdeset odstotkov zadev iz decembra; gre predvsem za pravice do otroškega dodatka ter subvencije vrtca in najemnine. Poleg tega so nam ostale tudi še skoraj vse zadeve, ki smo jih dobili prenesene z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, to se pravi preoblikovanje pravice do državne pokojnine v denarno socialno pomoč (178 zadev) in varstveni dodatek (415 zadev). Glede na navedeno, težko rečemo, kdaj bomo lahko tekoče začeli obravnavati vloge, vendar verjetno ne pred julijem.«
Imajo ljudje še vedno težave pri izpolnjevanju? Kje se najpogosteje zatika?
»Pri izpolnjevanju je vedno manj težav. Vloge se vsi najprej ustrašijo, ker je zelo dolga. So pa zadovoljni, da jim ni treba vpisovati nobenih dohodkov.«
Ali računalniška aplikacija že popolnoma deluje?
»Aplikacija ne deluje odstotno, se pa sproti dopolnjuje. V marcu smo dobili tudi prenos nepremičnin iz GURS-a, tako da nam teh podatkov ni treba več vnašati ročno. Trenutno pa ne moremo odločati o subvenciji najemnine, saj se program nadgrajuje. Prav tako ne moremo reševati pritožb.«
Ste tudi pri vas morali najeti varnostnika?
»Glede na reakcije strank, smo se tudi pri nas odločili, da najamemo varnostnika. Gre predvsem za verbalne izbruhe strank, nekaj pa je bilo tudi fizičnih, kot so poškodbe vrat, tabel.«
Na katerih področjih so se pravice najbolj skrčile?
»Vlagatelji, ki uveljavljajo samo otroški dodatek, so povečini upravičeni do enake višine. V primeru, da se uveljavlja še denarna pomoč, pa so pomoči nižje, saj se k dohodku sedaj prišteva tudi otroški dodatek in prihranki na bančnih računih, zemljišča in nepremičnine. Na slabšem so predvsem tiste družine, ki imajo otroke, stare od 15 od 18 let, ki sedaj niso več upravičeni do državne štipendije, otroški dodatek pa se jim ni povišal za toliko, kolikor so imeli državne štipendije.«
Koliko ljudi se je odpovedalo varstvenemu dodatku?
»Iz ZPIZ-a smo dobili okrog 420 upravičencev do varstvenega dodatka, žal pa nam še ni uspelo preveriti, ali izpolnjujejo pogoje po novi zakonodaji. Pri nas se je varstvenemu dodatku odpovedalo sedem oseb.«
Morda opažate, da je zaradi novega načina uveljavljanja pravic iz javnih sredstev socialna stiska še večja kot prej?
»Socialna stiska je najhujša pri družinah z otroki, mlajšimi od 18 let, saj nimajo več državne štipendije, otroški dodatek pa ni višji oziroma ostane enak, kot je bil. Tudi denarna pomoč pri teh družinah je manjša. Na boljšem pa so predvsem samske osebe brez premoženja in prihrankov.«