Jetičnik se lahko pohvali z očarljivim cvetom.

Z jetičnikom je kot z zvestobo

Pomlad nas oskrbi z nemalo rastlinami, ki naše telo "spucajo" zimske nesnage ter ga pripravijo, da čim bolj "fit" pričaka tople dni. Številne od teh rastlin po resnici ali krivici slovijo kot nebodigatreba plevel na vrtu.

Ena najbolj osovraženih je gotovo jetičnik, ki ga ljudje tako mrzijo, da ga navadno niti po imenu ne poznajo. Podcenjevalno mu rečejo kar plevel. Vsaj delno ga rešimo te slabe karme in mu končno dajmo priznanje – jetičnik je dobra, celo odlična zdravilna rastlina. Povezan pa naj bi bil celo z moško zvestobo oz. umanjkanjem le-te …

Ker vem, da je zadnji stavek v vas zasejal vsaj drobtinico zanimanja, začnimo pri njem. Naši domiselni in hudomušni predniki so modrovali, da je z jetičnikom podobno kot z moško zvestobo – hitro se osuje. Njegov cvetni venec naj bi že ob neznatnem dražljaju oziroma dotiku odpadel s cveta – nič bolj stanovitni naj ne bi bili niti moški. Že skromen namig, dotik, pogled, beseda je dovolj … Ampak zdaj smo stopili na povsem drugo področje, kar pa ni naš namen, zato nadaljujmo tam, kjer nam je mesto. No, po drugi strani je jetičnik, ki so mu naši predniki zaradi zgoraj omenjenega rekli »moška zvestoba«, resnično zelo zvest plevel na gredah in njivah – zlepa se ga ne znebimo, naj se še tako trudimo. Če se moški s šaljivim izborom imena naših prednikov ne strinjajo, mu lahko rečejo tudi »ženska lepota« – tudi slednja se namreč hitro osuje, pravijo.

Nekoč in danes

V našem ljudskem zdravilstvu je bil jetičnik, zlasti zdravilni (Veronica officinalis), precej cenjena zdravilna rastlina. Nekoliko manj podatkov je zaslediti za vrednikov jetičnik (Veronica chamaedrys), čeravno je v srednjem veku zasedal dokaj pomembno mesto – kar pove že ime vrednikov, ki nakazuje na njegovo veliko vrednost. Slovel je zlasti kot zdravilo pri lajšanju porodnih bolečin. Z njim so zdravili tudi prehlad in obolenja dihal nasploh. Lajšal je tudi želodčne in črevesne težave ter kožne in bolezni oči. Znanstveniki so ga pred časom vzeli pod drobnogled in ugotovili, da vsebuje avkubin, snov, ki učinkuje na podoben način kot antibiotiki. No, kljub temu ga dandanes ne najdemo med omembe vrednimi zdravilnimi rastlinami. Nekoliko bolje se godi zdravilnemu jetičniku, ki se omenja kot zaveznik žensk v menopavzi, saj naj bi jim pomagal pri bitki z vročinskimi valovi. Poleg tega naj bi odlično čistil kri, lajšal kožne težave, bolezni dihal, ledvične bolezni in vnet mehur.

Pomladna čajna mešanica za čiščenje

Če zgodaj spomladi še niste naleteli na jetičnik, boste zdaj, zdaj. Naberite njegovih cvetov in mu dodajte še mrtvo koprivo, regrat, marjetico, grenkuljico ali kakšno drugo od neštetih užitnih pomladanskih rastlin, tudi plevelov. Omenjena mešanica nas bo očistila strupov, okrepila in osvežila. Lahko pa si pripravimo tudi samostojni jetičnikov poparek, ki pa ni tako okusen: žličko svežega ali dve žlički posušenega zelišča poparimo s skodelic vrele vode in pustimo stati največ pet minut. Če bo stal predolgo, bo čaj zelo trpkega okusa.

Nadležen zapeljivec

Že kar nekaj smo povedali, nič pa še o videzu našega »plevela«. Slednji je daleč od tega, da bi bil neopazen ali nezanimiv. Njegovi mični sinje modri cvetovi so pravi balzam za naše oči. Tako zdravilni kot vrednikov jetičnik imata kratkopecljate dlakave liste z narezanim robom. Če dobro pogledate, ga boste takoj opazili na svojem vrtu, ob poteh, po travnikih in gozdnih obronkih. Enega ali drugega. Obstaja še okrog trideset drugih vrst jetičnika, denimo perzijski, njivski, timijanov, gladki, tridelni, rani, spomladanski, dušični, nitasti, ameriški, vodni, studenčni … Kdor bi želel nabrati zdravilni in vrednikov jetičnik, naj to stori ob cvetenju – torej prav v tem času. Z rastlin naj previdno odreže cvetoče vršičke in pazi, da ob tem cvetovi ne odpadejo. Liste in cvetove osmuka s poganjkov in jih suši v senci na toplem mestu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Objavljeno na isti dan


Preddvor / sobota, 24. december 2022 / 19:47

Božični koncert v preddvorski cerkvi

Preddvor – Cerkveni mešani pevski zbor Sv. Peter iz Preddvora bo božične praznike obogatil s kantato Slovenski božič skladatelja Matije Tomca, ki je izšla leta 1940. Vezni tekst je pripravil Niko K...

Nasveti / sobota, 24. december 2022 / 19:47

Nova rojstva

Najkrajša noč je že mimo in mi se pripravljamo na proslavljanje konca najdaljših noči. Pred nami je spet obdobje podaljševanja dnevov. Ne prija nam, da gremo v službe ponoči in se vračamo, ko je sp...

Preddvor / sobota, 24. december 2022 / 19:46

Tradicionalni potop božičnega drevesca

Preddvor – V Parku Bor ob jezeru Črnava bodo v nedeljo, 25. decembra, ob 17. uri ponovno potapljali božično drevesce. Dogodek bosta z legendo o Hudičevem borštu prepletala Josip Ekar in Jana Jenko,...

Gorenjska / sobota, 24. december 2022 / 13:02

Želimo mirnejši in pravičnejši svet

Božični prazniki imajo za državljane Slovenije poseben pomen. Dan po božiču, 26. decembra, praznujemo dan samostojnosti in enotnosti.

Slovenija / sobota, 24. december 2022 / 09:44

O vojni v miru

V teh dneh po svetu spet odzvanja staro božično sporočilo: Mir ljudem na zemlji! A zemljani ga dojemamo povsem različno. Zelo (ne)stvarno je za tiste, ki živijo v vojni, le načelno pa za nas, ki (za z...