Uredili naj bi degradirana območja
V okviru evropskega projekta Cobraman so v Kranju sistematično pristopili k urejanju degradiranih območij, kot testno območje pa so izbrali železniško postajo.
Kranj – »V zadnjih dvajsetih letih je v Kranju propadla vrsta podjetij, ki so se ukvarjala z obutveno, tekstilno in drugimi industrijskimi panogami, nastala pa je vrsta degradiranih območij, ki po eni strani kazijo podobo mesta, po drugi strani pa predstavljajo velik urbanistični potencial, saj so večinoma blizu mestnega jedra in opremljena s komunalno infrastrukturo,« je ob obisku delegacije iz srbskega Zaječarja, ki se je prejšnji teden mudila v Sloveniji in je med drugim obiskala tudi Kranj, povedala podžupanja Nada Mihajlović.
Goste na čelu z direktorjem Regionalne agencije za razvoj vzhodne Srbije Vladanom Jeremićem je namreč zanimalo, kako se v Sloveniji rešuje problematika objektov propadlih industrijskih podjetij, saj se s podobnimi težavami srečujejo tudi v Srbiji, zlasti Zaječarju in okolici, ki je bil, podobno kot Kranj, industrijsko zelo razvit.
Eden od načinov reševanja degradiranih območij je tudi evropski projekt Cobraman (Coordinating Brownfield Manager), katerega namen je spodbuditi lokalne skupnosti k urejanju degradiranih območij. »Poleg opuščenih industrijskih območij k degradiranim urbanim območjem prištevamo tudi rudniška območja, območja železniške infrastrukture, območja opuščenih vojašnic, opuščena javna skladišča in podobno. Ureditev teh območij pa je povezana s številnimi težavami, ena od njih je tudi lastništvo,« je ob predstavitvi sodelovanja v projektu Cobraman poudaril Janez Ziherl z oddelka za okolje in prostor pri kranjski občini in pojasnil, da so v okviru projekta najprej vzpostavili evidenco vseh degradiranih območij v Kranju, nato pa so se odločili, da kot testno območje izberejo Železniško postajo Kranj.
»V sodelovanju s Slovenskimi železnicami urejamo del območja železniške postaje, kjer bomo umestili informacijsko točko. Njen namen je seznaniti občane s problematiko degradiranih območij, poiskati potencialne investitorje ter najti možne predloge,« je tudi povedal Ziherl ter pojasnil, da na železniški postaji že urejajo del območja, kjer bo poleg informacijske točke tudi kolesarnica. Skupna vrednost projekta je nekaj manj kot 197 tisoč evrov, od tega nekaj več kot 167 tisoč evrov prispeva EU, nekaj manj kot trideset tisoč evrov pa Mestna občina Kranj.