Sosedje vabijo v Obirske jame
V občini Železna Kapla želijo svoje turistične znamenitosti, med katerimi so najlepše Obirske jame, približati tudi obiskovalcem s slovenske strani.
Železna Kapla - Tamkajšnji župan Franc Jožef Smrtnik, ki je v teh dneh v družbi direktorja Obirskih jam in predsednika tamkajšnjega turističnega društva Christiana Varcha obiskal sosednjo občino Preddvor in tudi naše uredništvo, pravi, da njihove naravne in turistične znamenitosti Slovenci in Gorenjci premalo poznamo. Prav zato se želijo s sosednjima občinama Jezersko in Preddvor, s katerimi živi že kulturno in športno sodelovanje, povezovati tudi na turističnem področju. V Železno Kaplo in okolico želijo privabiti več gostov iz Slovenije. »Železna Kapla je zdraviliški kraj, poleg zdravilišča so naša največja turistična znamenitost Obirske jame. Kapniške jame so žive, kapniki še kar »rastejo« in čeprav imate v Sloveniji bogat podzemni svet, je tudi naš vreden ogleda. Obirske jame so odprte dvajset let, deležne so okoli 38 tisoč obiskovalcev, iz Slovenije žal le okoli petsto. Želeli bi jih več, obisk bi radi povečali na štirideset tisoč. Sedaj se dogovarjamo s sosednjimi občinami, da bi jame predstavili tudi slovenskim obiskovalcem. Aprila in maja bomo ponudili pakete ogledov jam z dodatnimi ogledi znamenitosti v naši občini in s kosili v naših gostiščih,« je povedal Franc Jožef Smrtnik.
Turisti danes ne prihajajo le zaradi ene stvari, želijo si videti in doživeti več, sta prepričana sogovornika. Tako se sedaj čezmejno povezujejo z občinami iz Slovenije in ena od skupnih točk je tudi geopark Karavanke, v katerega je na slovenski in na avstrijski strani vključenih po pet občin. Mežica s podzemljem Pece je središče na slovenski strani, na avstrijski bi bila Železna Kapla s svojimi jamami. Povezovale pa se bodo tudi širše regije (na avstrijski strani vsa južno Koroška), ki lahko ponudijo več izletniških točk, sogovornika govorita o desetih, ki bi pritegnile obiskovalce.
»Železna Kapla ima poleg jam tudi 2142 metrov visoki Obir, ki je kot nalašč za ljubitelje planinarjenja. Imamo dvesto kilometrov lepih markiranih poti za hojo po hribih, pešačenje, gibanje v neokrnjeni naravi. Goste vabimo tudi na kolesarjenje, med drugim tudi z električnimi kolesi, za katere bi tako na slovenski kot na avstrijski strani poskrbeli, da bi jih kolesarji lahko polnili. Goste vabimo na ribolov, na voljo imamo plezalno steno, Korte in Belska Kočna sta še točki, ki ju lahko dodamo našim turističnim prednostim, skratka dovolj je možnosti za tako imenovani naravovarstveni turizem,« še pravita Smrtnik in Varch. Med kraji v Avstriji veljajo tudi za kraj z najčistejšim ozračjem, k čemur pripomore dejstvo, da se Železna Kapla že dolgo ogreva na lesno biomaso in je zaradi tega manj škodljivih izpustov v zrak. Napovedujejo, da bodo tudi to prednost v prihodnje bolje izkoristili za turistično promocijo.