
Na postaji odprli Štacjon
V nekdanji Plečnikovi železniški postaji so tudi uradno odprli dnevni center za osebe s težavami v duševnem razvoju, v katerem bo prostora za petnajst uporabnikov.
Kamnik - Občina Kamnik je ureditev dnevnega centra za osebe s težavami v duševnem varstvu skupaj s Centrom za socialno delo Kamnik načrtovala od sredine lanskega leta dalje, z januarjem pa je program tudi zaživel. V prvih tednih so se v centru družili štirje uporabniki, danes pa je rednih že osem, vsaj pet pa je takšnih, ki pridejo občasno.
»Naš center smo poimenovali Štacjon, saj ne gre le za nekdanjo železniško postajo, pač pa je naš center sam nekakšna postaja v naših življenjih. Nekateri se na njej ustavijo za kratek čas, drugi za daljši. Prav vsakomur od nas se namreč lahko zgodi, da bo enkrat potreboval takšno pomoč, naš center pa je namenjen tudi svojcem in prijateljem uporabnikov,« je na odprtju povedala vodja Dnevnega centra Štacjon Maja Drole. Poudarila je, da bodo strokovno pomoč, druženje, vključevanje v ožje in širšo socialno okolje in možnosti za nove življenjske dogodivščine in izkušnje uporabnikom omogočali z različnimi terapevtskimi aktivnostmi, kreativnimi delavnicami, rekreacijo, dnevnimi stiki s prebivalci Kamnika in okolice ... Uporabniki bodo v okviru programa prevzeli tudi skrb za bližnji Park Evrope. Prav umestitev centra v središče mesta in neposredno bližino železniških tirov je v minulih mesecih med nekaterimi Kamničani vzbujalo številne pomisleke. »Prav zato ima današnje odprtje tudi grenak priokus, a polemike so bile plod nepoučenosti. Ljudi s takšnimi težavami ne smemo izključevati iz družbe, zato smo jim prostore poiskali v samem središču. Da je to mogoče, smo se prepričali tudi v podobnem centru, ki so ga odprli v središču Kopra,« je povedal župan Marjan Šarec, ki je omenjeni program centra za socialno delo podpiral od samega začetka.
V obnovo približno sto kvadratnih metrov velikih prostorov Štacjona je občina vložila približno sedemdeset tisoč evrov, od tega štirideset tisočakov za zamenjavo strehe, osemdeset tisoč evrov pa bodo iz občinskega proračuna namenili za delovanje centra. V Štacjonu sta zaposleni dve strokovni delavki, uporabniki, potrebni pomoči, pa lahko center obiščejo vsak dan od 8. do 15. ure ali pa le posamezne dneve.