Naj ogenj ne uide iz nadzora
Kurjenje na vrtu sredi vasi je načeloma dovoljeno tudi v času velike požarne ogroženosti, a ogenj nikakor ne sme uiti izpod nadzora.
Kranj - V zadnjem tednu se je precej povečalo število požarov v naravnem okolju, predvsem travniških požarov. Iz uprave RS za zaščito in reševanje zato opozarjajo, da na celotnem območju države še vedno velja razglas velike požarne ogroženosti. Ta ne velja le za območja pod snežno odejo. Vse do preklica je v naravnem okolju prepovedano kuriti, sežigati ali uporabljati odprti ogenj, puščati ali odmetavati goreče ali druge predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Spoštovanje razglasa poostreno nadzirajo inšpekcija za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, inšpekcija za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano ter policija.
Velika požarna ogroženost je po uredbi o varstvu pred požarom v naravnem okolju druga najvišja stopnja požarne ogroženosti, ko požar lahko povzroči že manjši izvor nezavarovanega ognja. Požar se hitro širi, nadzor nad njim pa je težak in težko obvladljiv.
Uredba kot naravno okolje opredeljuje gozd, obrežne in protivetrovne pasove drevja, drevorede in parke, obore za rejo divjadi in pašnike, kmetijska obdelovalna zemljišča, kot so njive, vrtovi, sadovnjaki, vinogradi, hmeljišča in travniki na območjih, kjer ogenj lahko ogrozi gozd, ter kmetijska neobdelovalna zemljišča, kot so pašniki, barjanski travniki, ledine, trstičja, zemljišča z drugim obvodnim rastjem in nerodovitne površine na območjih, kjer ogenj lahko ogrozi gozd ali druge neobdelovalne površine.
Kurjenje na vrtu sredi urbanega okolja torej ni v nasprotju z razglasitvijo o veliki požarni varnosti, vendar pa Jernej Hudohmet, vodja kranjske uprave za zaščito in reševanje, opozarja, da morajo občani tudi ob kurjenju na vrtu paziti, da ogenj ne uide izpod nadzora. »Kurjenje na vrtu načeloma ni kurjenje v naravnem okolju, razen kjer so vrtovi zelo blizu gozda. Opozoriti pa je treba, da neodvisno od uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju veljajo občinski odloki, kakršnega imajo na primer na Jesenicah in v Kranjski Gori, kjer lahko sami kadarkoli prepovejo tudi kurjenje na vrtovih, tudi če požarna ogroženost ni razglašena,« je opozoril Hudohmet.