Proti centralizaciji distribucije
Prejšnja vlada se je odločila (odločitev sedanje še ni znana), da se pristojnosti regionalnih distributerjev električne energije (ne pa prodaja) selijo pod skupno podjetje SODO iz Maribora.
Kranj - Selitev pristojnosti distribucijskih podjetij pod eno streho je sicer (delno) zahtevalo Računsko sodišče v poročilu iz leta 2009. Vlado poziva k racionalizaciji najema elektroenergetske infrastrukture podjetja SODO (Sistemski operater distribucijskega omrežja) in ji priporoča, da elektroenergetsko infrastrukturo izloči iz lastništva pravnih oseb zasebnega prava (čeprav so elektrodistributerji skoraj popolnoma v državni lasti). Gorenjski župani takšno rešitev označujejo za neracionalno.
Prejšnja vlada se je za prenos infrastrukture in funkcij regionalnih distributerjev že odločila, zato bi slednji novi vladi radi predstavili slabosti združitve. Teh pa je več, začenši s centralizacijo, ki ni v duhu prenašanja pristojnosti na regije. »Pozitivnih učinkov združitve ne poznam. Danes je naloga Elektra Gorenjske in drugih distributerjev zagotavljanje obratovanja in vzdrževanja sistema, investicije v elektroenergetsko infrastrukturo, izdaja soglasij za priključitev novih objektov in podobno. Ocenjujem, da smo pri kvaliteti distribucije elektrike solidni, mednarodni kazalci kažejo, da smo celo med boljšimi v Evropi, Elektro Gorenjska pa najboljši v Sloveniji,« pojasnjuje predsednik uprave Bojan Luskovec.
Z nesmiselnostjo centralizacije so se seznanili tudi gorenjski župani na Svetu regije. »Župani občin Gorenjske podpiramo takšen način distribucije električne energije, ki bo v največji možni meri upošteval geografske in druge specifičnosti ter potrebe lokalnega okolja. Zato odločno nasprotujemo centralizaciji dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja, ki jo s koncesijo države izvaja podjetje SODO. Zavzemamo se za idejo o samostojnem sistemskem operaterju distribucijskega omrežja na Gorenjskem,« so župani zapisali v sporočilu za javnost.
Menijo, da je od dobrega distributerja odvisen razvoj regionalnega gospodarstva, s tem pa tudi življenjski standard občanov, ki jih zastopajo. Zato predlagajo (v skladu s poročilom Računskega sodišča), da koncesijo za dejavnost gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja vlada podeli Elektru Gorenjski. »Predlagamo utrditev obstoječega modela, ki zagotavlja kakovostno distribucijo in kakovosten razvoj omrežja, posledično regionalne operaterje,« pravijo župani.
Luskovec meni, da bi centralizirana ureditev odjemalcem prinesla zgolj okorele poti do distributerja, koristi nobenih: »Odziv državnega distributerja bi bil do lokalnih investitorjev bistveno slabši, tudi investicije v regijo ne bi bile več zanesljive.« Ali bi reorganizacija poleg izgubljenih pristojnosti pomenila tudi zmanjšanje števila zaposlenih? Predsednik uprave meni, da v prvem koraku ne, saj bi prišlo do prezaposlitev, a bi sčasoma tudi zaradi racionalizacije v podjetju s sedežem v Mariboru najbrž zaposlovali bolj malo ali nič Gorenjcev.