Gradnja na kmetijskih zemljiščih
Lani spremenjeni zakon o kmetijskih zemljiščih izjemoma omogoča gradnjo objektov za kmetijsko dejavnost tudi na kmetijskih zemljiščih, vendar le pod pogojem, da občina za to sprejme občinski podrobni prostorski načrt.
Kranj - Občina lahko vključi v načrt le stavbe za potrebe rastlinske pridelave, stavbe za rejo živali, razen objektov, za katere je potrebna presoja vplivov na okolje, in stavbe za spravilo pridelka, vendar le v okviru ali v neposredni bližini območja, na katerem že stojijo stavbe in gospodarska poslopja kmetije. Kmetijske objekte je treba načrtovati na zemljiščih nekmetijske namenske rabe, v primeru, da to ni možno, pa tudi v bližini obstoječe lokacije kmetijskega gospodarstva, zlasti na kmetijskih zemljiščih nižjih bonitet. V postopek priprave načrta je možno vključiti le pobude kmetijskih gospodarstev, ki so vpisana v register kmetijskih gospodarstev in izpolnjujejo še nekatere druge pogoje. Tako je pogoj, da ima kmetija najmanj enega člana, ki je pokojninsko in invalidsko zavarovan kot kmet, ali gospodarja, ki je zavarovan kot kmet in je pridobil finančno podporo iz programa razvoja podeželja kot mladi prevzemnik kmetije.
Urad za okolje in prostor pri Mestni občini Kranj ob tem opozarja lastnike kmetij, ki nameravajo graditi nove kmetijske stavbe, a na obstoječih lokacijah nimajo na razpolago dovolj stavbnih zemljišč, da z vlogo, poslano na ministrstvo za kmetijstvo in okolje do konca marca, preverijo, ali izpolnjujejo pogoje za vključitev gradnje v občinski prostorski načrt. Kmetijska gospodarstva, ki bodo od ministrstva pridobila odločbo o izpolnjevanju pogojev, pa morajo pobudo za vključitev gradnje v prostorski načrt poslati na občinski urad najkasneje do konca letošnjega maja.