V Železnikih se zmaga obeta Antonu Luznarju
V nedeljo, 11. marca, bodo v občini Železniki potekale nadomestne županske volitve.
V Klicnem centru slepih v Škofji Loki smo za Gorenjski glas opravili raziskavo javnega mnenja, izvedli smo jo v ponedeljek in torek, 5. in 6. marca, popoldne. Poklicali smo občane Železnikov in jih povprašali po njihovem mnenju. Delež sodelujočih po posameznih naseljih znotraj občine je bil sorazmeren glede na število prebivalcev v naselju. Pazili smo tako na spol sodelujočih kot tudi na starostno strukturo. Zbrana mnenja so tako mnenja mlajše, srednje in tudi starejše populacije. V anketi je sodelovalo 455 od skupaj 1.350 poklicanih. Raziskava je bila opravljena s pomočjo računalniško podprtega telefonskega anketiranja CATI.
V nadaljevanju objavljamo mnenja 410 sodelujočih, ki so dejali, da se bodo volitev udeležili. Iz zbranih podatkov je v nedeljo pričakovati dobro udeležbo na volitvah, predvidevamo pa, da so bili sodelovanju v raziskavi bolj naklonjeni tisti, ki so jim volitve pomembne in bodo tudi volili. Med tistimi, ki niso želeli sodelovati, je verjetno del takih, ki ne želijo deliti svojega mnenja v javnomnenjskih raziskavah, del pa tudi takih, ki jim volitve niso pomembne in se volitev ne udeležujejo.
Kandidaturo za župana so oddali trije kandidati. Po naključnem vrstnem redu smo za vsakega od njih vprašali, ali se jim zdi kandidat primeren ali neprimeren za župana, ali pa ga ne poznajo dovolj, da bi izrazili svoje mnenje. Poglejmo rezultate: Anton Luznar - primeren 73,7 odstotka, neprimeren 14,4 odstotka, ne poznam 11,7 odstotka, ne vem 0,2 odstotka; Igor Nastran - primeren 66,6 odstotka, neprimeren 24,6 odstotka, ne poznam 7,1 odstotka, ne vem 1,7 odstotka; Tomaž Demšar – primeren 45,9 odstotka, neprimeren 43,2 odstotka, ne poznam 9,8 odstotka, ne vem 1,1 odstotka.
Sledilo je vprašanje, komu od kandidatov bi namenili svoj glas na volitvah. Največ sodelujočih je svojo podporo izkazalo Luznarju, saj ga je podprlo le nekaj manj kot polovica vprašanih, 48,8 odstotka. Sledi mu Nastran s 26,8 odstotka in Demšar s slabimi 20 odstotki. Zanimivo pri tem vprašanju je, da je delež neodločenih majhen, le nekaj manj kot 5 odstotkov.
V primeru, da kljub veliki podpori Luznarju župan v prvem krogu ne bo izvoljen, smo v nadaljevanju povprašali še, kako bi se opredelili do posamezne dvojice kandidatov v drugem krogu. V dvojici Luznar - Nastran bi s 56,1 odstotka podprli prvega in s 36,1 odstotka drugega kandidata. V dvojici Nastran - Demšar bi zmagal Nastran s 53,7 odstotka proti Demšarju s 34,6 odstotka. Luznar bi tudi s 63,4 odstotka premagal tekmeca Demšarja z zbranimi 27,8 odstotka. Tudi tukaj je delež neodločenih majhen, nekaj volivcev pa se volitev v drugem krogu ne bi udeležilo.
Novega župana ob prevzemu oblasti čaka veliko dela. Verjetno so tudi pričakovanja občanov velika, zato smo sodelujoče povprašali, kaj bi moral župan po njihovem mnenju najbolj nujno urediti. Zastavili smo odprto vprašanje in tako nismo vplivali na odgovore sodelujočih. Prejeti odgovori so bili različni, podobne pa smo združili v smiselne skupine. Dobra četrtina poklicanih je navedla problem slabih cest in željo po ureditvi le-teh v občini, izpostavljene pa so bile ceste v Dražgoše, Davčo in Sorico. 16 odstotkov sodelujočih je predlagalo izboljšanje oskrbe s pitno vodo, nekaj manj jih je izpostavilo ureditev poplavne varnosti, sledijo ureditev kanalizacije, izgradnja obvoznice, ureditev kolesarskih stez in pločnikov, izboljšanje pogojev za mlade in najmlajše, tudi v smislu aktivnega preživljanja prostega časa. Od novega župana se pričakuje tudi pomoč pri spodbujanju razvoja gospodarstva in zagotavljanju delovnih mest. Želijo si tudi obnove kulturnega doma in bazena. Novi župan bo moral poskrbeti tudi za boljše odnose znotraj občinske uprave in svetniki, ki so za sodelujoče moteči.
V nadaljevanju smo še mi našteli pet pomembnih projektov v občini, ki jim bo moral novi župan nameniti velik del svoje pozornosti. Zanimalo nas je, katerega od projektov sodelujoči ocenjujejo kot najbolj pomembnega in bi mu moral novi župan nameniti največjo pozornost. Odgovori so prikazani v grafu. Izboljšanje pitne vode z 38,8 odstotka in ureditev poplavne varnosti z 31,2 odstotka sta najbolj nujna projekta.