![](/images/20120306/303069984-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Neizpeta pesem Janeza Svetine
V radovljiški Knjižnici A. T. Linharta so pripravili spominski večer na velikega misleca Janeza Svetino, ki je s svojim življenjem in delom pustil pomemben, neizbrisen pečat.
Janez Svetina (1941-1991), doma z Bleda, je bil psiholog, prevajalec, pesnik in pisatelj, poznavalec indijske duhovnosti ter svetovne književnosti. Že v času študija psihologije in primerjalne književnosti je spoznaval tudi dela filozofije, teozofije, evangelije, pa tudi dela o hinduizmu, budizmu, jogi, Konfucijev nauk ter Bhagavadgito. Po diplomi je začel delati v Vzgojni posvetovalnici v Ljubljani, kjer je skozi delo z otroki in mladostniki spoznal številne slabosti in pomanjkljivosti enoumnega šolskega sistema, ki je posredoval zgolj suhoparne podatke, pozabil pa je na druge pomembne človeške dimenzije. V zvezi s tem je Svetina že takrat napisal veliko člankov, kot snovalec sprememb v našem šolskem sistemu pa se je izkazal kasneje s knjigama Slovenska šola za novo tisočletje ter Znamenja časov in šola. Svetina se je zavzemal za neideološko poučevanje, pri katerem naj učitelj skrbi za vse plati otrokove narave: umsko, telesno, estetsko, moralno in duhovno.
Svetina je petnajst let preživel v Indiji, kamor ga je privedlo duhovno iskanje. V Pondicherryju na jugu Indije se je poglabljal v vzhodno duhovnost, filozofijo in psihologijo. Zlasti ga je prevzel indijski mislec Sri Aurobindo, čigar številna dela je Svetina prevedel v slovenščino - med njimi je najbolj znano delo Integralna joga.
Spominski večer v prijetni dvorani radovljiške knjižnice je organizirala Tatjana Pintar, na njem pa so sodelovali Svetinovi prijatelji in sodelavci Janko Rožič, Miro Rozman, Irena Razingar, Alenka Potočnik, Marisa Monti, Rezka Šubic Pleničar te rMarko Grobelnik. Spomine nanj so z drugimi delili tudi mnogi drugi njegovi življenjski sopotniki. Glasbenik Jan Tomšič pa je dogodek popestril z igranjem na bansuri - indijsko flavto ter kitaro.
Janez Svetina je umrl mnogo prezgodaj, ustreljen je bil med desetdnevno vojno leta 1991 v Gornji Radgoni. V spominskem večeru so ga sodelujoči prikazali kot dobrega svetovalca, pronicljivega predavatelja, prijetnega sogovornika, vsestranskega učitelja ter zvestega prijatelja. Predvsem pa je bil Janez Svetina človek, ki je z vsem svojim delovanjem na mnogih področjih vsem nam zapustil bogato duhovno dediščino.