![](/images/20120304/303049996-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Škode zaradi mraza še ni mogoče oceniti
Večina prezimnih poljščin je verjetno dobro preživela nizke februarske temperature, škodo bi lahko povzročilo sušno spomladansko obdobje.
Kranj - Letošnje tritedensko obdobje izjemno nizkih temperatur in zima z malo snega bi lahko povzročila škodo na prezimnih posevkih, vendar za zdaj kaže, da so žita in sadje dokaj dobro prenesla mrzlo vreme. »Morebitno škodo bomo lahko ocenili šele po tednu ali dveh toplejšega vremena, ko se bodo posevki začeli razvijati,« pravi Marija Kalan, specialistka rastlinske pridelave s Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj. »Posevki so še zelo šibki, po tistem, kar je že mogoče videti, pa ocenjujemo, da večje škode ne bo, tudi prijav s terena za zdaj še nimamo. Situacija je na posameznih območjih različna, saj ponekod ni bilo snega, predvsem na lažjih tleh pa je bila zemlja zmrznjena in ob otoplitvi so se na nekaterih njivah pojavile tudi luže.
Vreme je bilo prezimnim posevkom sicer dokaj naklonjeno, saj do decembra ni bilo hujšega mraza, januar je bil suh in hladen, hud mraz pa je nastopil v začetku februarja in je trajal tri tedne. »Letošnja zima je bila izredno suha, v tleh ni zalog vode, in če bi se ponovila spomladanska suša, bi bila škoda verjetno večja kot lani. Zdaj bi bilo za žita najbolj ugodno, če bi deževalo, naslednji ukrep pa bi bil prvo dognojevanje z nekoliko večjo dozo dušika. Če bi morda prihodnji teden snežilo, se sneg verjetno ne bi obdržal dalj časa, zaradi daljših dnevnih obdobij pa ima tudi sonce že večjo moč, tako da takšno vreme najbrž ne bi povzročilo posebne škode,« dodaja Kalanova.
Letos je na gorenjskih njivah posejanih približno devetsto hektarov ozimnega ječmena in 780 hektarov ozimne pšenice. Posevki so bili v primernem stanju za prezimitev.