![](/images/20120303/303039993-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
V Pirničah znova smrdi
"Stanje v bližnji in širši okolici Bioplinarne Petač je zaradi smradu znova nevzdržno," pravi najbližji sosed.
Pirniče - »Lastnik Bioplinarne Petač v Zg. Pirničah namesto, da bi gnilo in razpadajoča biomaso skladno z odločbami pristojnih inšpekcijskih služb odstranil z lokacije nedovoljene gradnje, jo znova prevaža s kupa na kup. Posledično se v ozračje širijo strupeni plini, ki med drugim povzročajo tudi neznosen smrad. Ker kljub vsem prijavam in pritožbam do sedaj ni v enem letu nobenih rezultatov, krajani Pirnič zahtevamo takojšnje ukrepanje, saj je bivanje na tem območju nemogoče, zagotovo pa tudi zdravju škodljivo. Prej ali slej bo za to početje nekdo moral odgovarjati, tako povzročitelj kot tudi posamezniki in institucije, ki nočejo ukrepati skladno s pooblastili in pristojnostmi,« v imenu Civilne iniciative Pirniče pojasnjuje Franci Lavrinc, najbližji sosed bioplinarne, o kateri smo že večkrat pisali.
Bioplinarna ne obratuje, saj za to nima potrebnih dovoljenj, lastnik pa tam že dlje časa skladišči silažo. Krajani so na nevzdržen smrad opozarjali že lani, ko je bioplinarno obiskal tudi zdravstveni inšpektor. Oktobra 2011 je z odločbo odredil, da mora zavezanec zaradi obstoja možnosti povečanega pojava mrčesa in glodavcev pri manipulaciji z biomaso v silosu upoštevati dobro higiensko prakso, tako da je biomasa redno prekrita s folijo, razen manjšega aktivnega dela, kjer potekata dovoz in odjem biomase. Poleg tega mora na ograjenem območju bioplinarne najmanj dvakrat letno izvajati deratizacijo oziroma ob pojavu večjega števila glodavcev pogosteje, v primeru zaznavanja povečanega števila mrčesa pa mora izvesti tudi dezinsekcijo. Kot so pojasnili na Zdravstvenem inšpektoratu, je zavezanec o izvedeni deratizaciji predložil dokazilo, na ukrep pokrivanja biomase s folijo pa se je pritožil 2. novembra lani.
»Ker pritožba ne zadrži izvršitve odrejenih ukrepov, je zdravstveni inšpektor opravil kontrolni inšpekcijski pregled, s katerim je želel preveriti izvajanje ukrepov, vključno s pokrivanjem biomase. Pri tem je ugotovil, da je na območju bioplinarne prisoten značilen vonj po silaži, ni pa bila zaznana prisotnost mrčesa niti glodavcev. Skladiščena biomasa je bila s folijo pokrita le delno, čeprav je bila zraven na razpolago tudi dodatna (nova) folija za prekrivanje. Pred kratkim smo od zavezanca dobili pojasnila, ki kažejo na to, da je bila biomasa odkrita zaradi manipulacije s silažo. To pomeni, da trenutno inšpektor še ne bo začel postopka upravne izvršbe, temveč bo nadaljeval zbiranje informacij/dejstev, ki bodo ali potrdile ali ovrgle sum, da stranka ni v celoti izvedla odrejenih ukrepov in s tem odločbe ni popolnoma izvršila,« pa je trenutno stanje pojasnila Manca Uršič Rosas, predstavnica za odnose z javnostjo na Zdravstvenem inšpektoratu.