Ošpice znova v Sloveniji
Precepljenost proti ošpicam na Gorenjskem je visoka, v letu 2010 je bilo s prvo dozo cepljenih 96,8 odstotka obveznikov.
Ošpice so zelo nalezljiva vročinska bolezen z značilnim izpuščajem. Izvor okužbe je človek, ki je kužen že štiri dni pred pojavom izpuščaja in še štiri dni po pojavu. Zbolijo dovzetne osebe, ki še niso prebolele ošpic, ali niso bile cepljene z dvema odmerkoma cepiva proti ošpicam. »V Sloveniji se je začelo cepljenje z eno dozo leta 1968, od leta 1979 cepimo z drugo dozo ob vstopu v šolo,« je povedala Andreja Krt Lah, vodja Enote za epidemiologijo pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj.
Zbolijo tako osebe, ki so bile v neposrednem kontaktu z bolnikom, kot tudi tiste, ki so bile v istem prostoru kot bolnik tudi še dve uri po odhodu obolelega. »Od okužbe do pojava bolezni mine povprečno deset dni (z razponom od sedem do osemnajst dni). Oboleli imajo visoko telesno temperaturo, glavobol, nahod, vnetje očesnih veznic, kašelj, lahko tudi drisko. Za bolezen je značilen izpuščaj, ki se pojavi ponavadi štiri dni oziroma v treh do sedmih dneh po začetku bolezni in sicer najprej za ušesi in na obrazu, kasneje pa se razširi po celem telesu. Na sluznici nasproti kočnikov se pojavijo spremembe, ki jim rečemo Koplikove pege. Pri ošpicah so možni zapleti, kot so pljučnica ali vnetje centralnega živčnega sistema,« je razložila Krt Lahova.
V letu 2010 so bili v Sloveniji po desetletni odsotnosti bolezni trije primeri ošpic. Vsi oboleli so se okužili v tujih državah. V letu 2011 je bilo 22 obolelih, od teh je bilo šest primerov vnesenih iz tujine. En primer ošpic je bil že tudi v letošnjem letu, prav tako vnesen iz tujine.
Epidemija ošpic
»Svetovna zdravstvena organizacija je razglasila epidemijo ošpic v Evropi in izrazila resno zaskrbljenost in pozvala na ustrezne ukrepe za zaustavitev širjenja. Od januarja do novembra 2011 je bilo v deželah Evropske unije in EEA 28.887 primerov ošpic v 29 državah, 0,03 odstotka obolelih je zaradi ošpic umrlo, pri 0,1 odstotku se je razvilo resno vnetje možganov in pri 4 odstotkih pljučnica, 6 odstotkov obolelih pa je imelo še druge komplikacije. Največ so obolevali otroci do enega leta starosti, kar 39 na 100 tisoč populacije. Od obolelih jih kar 82 odstotkov ni bilo cepljenih niti z eno dozo,« je opozorila sogovornica.
Slovenija relativno dobro obvladuje ošpice, saj je precepljenost med otroki, za katere je cepljenje obvezno, 95-odstotna. »Precepljenost proti ošpicam na Gorenjskem je visoka, v letu 2010 je bilo s prvo dozo proti OMR cepljenih 96,8 odstotka obveznikov. Na Gorenjskem se cepljenje za obveznike do 18. leta in študente izvaja pri pediatrih in šolskih zdravnikih na stroške zdravstvene zavarovalnice, za odraslo populacijo pa cepljenje samoplačniško izvajamo tudi na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj, cena cepljenja je 22 evrov, se je pa potrebno predhodno naročiti,« je še povedala Andreja Krt Lah.