Bodo poškodovane vozili v Ljubljano?
Zdravstveno oskrbo v času poletov v Planici so letos zaupali ljubljanskemu kliničnemu centru, ki naj bi ponudil nižjo ceno storitve.
Jesenice - V času velike športne prireditve, poletov v Planici, so zadnja leta za zdravstveno oskrbo tekmovalcev in obiskovalcev skrbele ekipe Splošne bolnišnice Jesenice in Osnovnega zdravstva Gorenjske. Zagotavljale so strokovno in učinkovito zdravstveno oskrbo, delo je bilo utečeno in vsak član ekipe je vedel, kaj dela, pravi direktor Splošne bolnišnice Jesenice Igor Horvat. Letos pa se je Organizacijski komite Planica odločil, da bo zdravstveno oskrbo zaupal Univerzitetnemu kliničnemu centru Ljubljana. Po besedah Igorja Horvata so na Jesenicah za to izvedeli iz govoric in novinarskih vprašanj, medtem ko od organizatorjev niso dobili nobenega uradnega pojasnila. Očitno so za tako odločitev prevladali drugi interesi, pravi Horvat, ki se boji, da bo raven zdravstvenih storitev v Planici letos lahko slabša kot pretekla leta. »Bodo paciente namesto v jeseniško bolnišnico vozili v Ljubljano?« se sprašuje direktor bolnišnice. Zato je skupaj z direktorjem Osnovnega zdravstva Gorenjske Jožetom Veternikom Organizacijskemu komiteju Planica poslal pismo, v katerem opozarjata, da dežurne ekipe iz jeseniške bolnišnice in zdravstvenega doma v času poletov ne bodo mogle biti hkrati vključene v zagotavljanje zdravstvenega varstva občanov in - v primeru večjih potreb - še za pomoč poškodovanim iz Planice. »Če bomo zaradi večjih potreb v Planici morali vpoklicati dodatne dežurne ekipe, bo to povzročilo dodatne stroške. Organizatorje sva opomnila, da bodo račun za to morali pokriti oni,« pravi Horvat, ki tudi zagotavlja, da v tej dejavnosti nikakor ne iščejo zaslužka, saj da so že v preteklih letih račun za storitve ponavadi dobili plačan kar z enoletnim zamikom. Je pa bilo delo v Planici za jeseniške zdravnike in druge člane ekipe poseben izziv.
Pozanimali smo se tudi pri Organizacijskem komiteju Planica, zakaj so se odločili zaupati zdravstveno oskrbo kliničnemu centru. »Ekipa bolnišnice Jesenice je v zadnjih letih na finalu svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici delovala dobro. Res pa je tudi, da je Univerzitetni klinični center Ljubljana v preteklosti s svojimi ekipami že deloval na največjem slovenskem športnem prazniku. Cena te storitve ni majhna in smo jo morali prilagoditi našim zmožnostim in splošnem stanju finančne krize doma in v svetu,« je pojasnil Tomi Trbovc, predstavnik za stike z javnostjo. Na skrb, da bo raven zdravstvenih storitev na prireditvi lahko slabša, pa je odgovoril: »Ne verjamemo, da lahko kdo dvomi, da UKC Ljubljana ni sposoben zagotoviti ustrezne zdravstvene oskrbe na prireditvi, saj gre za največjo tovrstno ustanovo v Sloveniji. Kam se bodo vozili morebitni poškodovani gledalci ali tekmovalci, bo seveda odločil vodja zdravstvene službe, ki bo v Planici v času prireditve.«