![](/images/20120227/302279995-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Zbirni bazen je prevelik
Republiška agencija za okolje je zavrnila izdajo naravovarstvenega soglasja za že zgrajen akumulacijski bazen za umetno zasneževanje na Rudnem polju.
Rudno polje na Pokljuki - Akumulacijski bazen, zgrajen v biatlonskem centru, namreč krepko presega prostornino, ki je navedena v gradbenem dovoljenju, to je 1400 kubičnih metrov, saj znaša 5400 kubičnih metrov. S tem naj bi, tako so na agenciji za okolje zapisali v obrazložitvi odločbe, omogočili skoraj štirikratno podaljšanje časa obratovanja snežnih topov in obenem tolikokrat večji obseg zasneženih prog, kar naj bi omogočilo izvajanje dejavnosti tudi v obdobju, ko naravnega snega še ni. »Z vidika kumulativnih vplivov - nemir, prisotnost ljudi - obstaja velika verjetnost, da posegi na Rudnem polju kritično ogrozijo stanje populacije vseh vrst koconogih kur, še posebno pa divjega petelina,« so še zapisali v obrazložitvi. V Smučarski zvezi Slovenije so napovedali, da se bodo na odločbo pritožili. V okoljski nevladni organizaciji Alpe Adria Green, ki je skupaj z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije sodelovala kot stranska udeleženka v postopku za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja, pa menijo: »To črno gradnjo je treba odstraniti in v okolici vzpostaviti prvotno stanje.«
Predsednik gradbenega odbora pri gradnji biatlonskega centra in predsednik odbora za biatlon pri Smučarski zvezi Slovenije Peter Zupan je pojasnil, da je do zapletov pri izdaji okoljevarstvenega soglasja prišlo zaradi napake v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, zaradi česar so zapisali napačno prostornino zbirnega bazena. Z dokončanjem gradnje so kljub temu pohiteli, saj so jih priganjali tudi roki za pridobitev evropskih sredstev, v postopku pridobitve uporabnega dovoljenja pa bi poskrbeli za legalizacijo. »V času poskusnega obratovanja pa je začel veljati novi zakon o Triglavskem narodnem parku, ki je vključil tudi civilne iniciative, ki nas 'spotikajo',« je dejal Peter Zupan. Ob tem je še poudaril, da so jim podobno odločbo pri agenciji za okolje izdali že pred časom, vendar jo je drugostopenjski organ, to je ministrstvo za okolje, odpravil in agenciji naložil ponovitev postopka. »Pri gradnji smo upoštevali vse omilitvene pogoje, ki sta nam jih naložila javni zavod Triglavski narodni park in zavod za gozdove,« je še pojasnil Peter Zupan.
To je potrdil tudi direktor Triglavskega narodnega parka Martin Šolar, ki je obenem pojasnil, da je monitoring o stanju divjega petelina pokazal, da se zadnje tri leta stanje ne slabša, ampak se je celo nekoliko izboljšalo. Težava pa bi bila lahko, je še opozoril, da je bil leta 2010 sprejet nov zakon o Triglavskem narodnem parku, ki gradnjo takih zbiralnikov povsem prepoveduje. To je izpostavil tudi predsednik organizacije Alpe Adria Green Vojko Bernard. »Novi zakon prepoveduje gradnjo površinskih vodnih zbiralnikov, razen zbiralnikov za napajanje živine. Zakon, če je bil sprejet, naj se upošteva, ne pa da se dovoljuje izjeme,« je odločen Vojko Bernard.