![](/images/20120224/302249992-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Policija ovadila kranjskega župana
Kranjskega župana Mohorja Bogataja in odvetnika Kristijana Gnilšaka so kazensko ovadili zaradi sporne poravnave med občino in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske.
Kranj - Gorenjski kriminalisti so zaradi domnevne zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic na kranjsko tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper odgovorno osebo Mestne občine Kranj in kranjskega odvetnika, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za župana Mohorja Bogataja in odvetnika Kristijana Gnilšaka, predmet ovadbe pa sporna sodna poravnava med občino in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske (SZG).
O domnevnih nepravilnostih pri sklenitvi sodne poravnave, v kateri se je občina zavezala SZG plačati 620 tisoč evrov, je javno prvi opozoril nekdanji direktor kranjske občinske uprave Aleš Sladojević, ki je avgusta lani tudi podal prijavo na policijo. Poravnani znesek je občina nakazala na fiduciran račun odvetnika Kristijana Gnilšaka, ki zaradi »poslovne skrivnosti« doslej še ni razkril, kdo je bil končni prejemnik denarja. Mediji so kasneje poročali, da je Gnilšak še pred poravnavo odkupil del terjatev SZG po znižani ceni. Poravnava je bila sklenjena slab teden po imenovanju Mohorja Bogataja za župana, Gnilšak pa bil tedaj njegov svetovalec in tudi pogajalec pri sestavljanju bodoče mestne koalicije.
Kriminalisti so z zbiranjem obvestil ugotovili, da je bila poravnava sklenjena kot zaključek večletnega trajajočega pravdnega spora med občino Kranj in SZG zaradi prodaje komunalno opremljenega zazidljivega zemljišča v Drulovki pri Kranju. Pri tem so ugotovili, da župan Bogataj ni imel pooblastila mestnega sveta za sklenitev poravnave in tudi ne za prevzem 620 tisoč evrov nenačrtovane oz. nepredvidene obveznosti za občinski proračun.
»Župani mestnih občin očitno tekmujemo med seboj, kdo bo imel več kazenskih ovadb,« je bil prvi komentar kranjskega župana. »Že ves čas ponavljam, da je bila poravnava sklenjena na podlagi izvedenskega mnenja, izdelanega tri leta pred poravnavo, ki je bila sodna in sklenjena v korist občine. Poleg tega so omenjeno poravnavo dvakrat obravnavali na mestnem svetu, pregledali so jo nadzorni organi, statutarno pravna komisija in občinske službe in nihče ni našel nepravilnosti,« je še dejal Bogataj.
Odvetnik Gnilšak je nad kazensko ovadbo začuden: »Ne vem, zakaj so me ovadili, ko pa pri poravnavi sploh nisem bil zraven, saj je Mestno občino Kranj zastopal odvetnik Aljoša Drobnič. Poudarjam pa, da je bila odločitev župana in odvetnika Drobniča za poravnavo potrjena z izvedenskim mnenjem, ki ga je izdelal sodni izvedenec, postavljen s strani sodišča.«