Gorenjska univerza je nujnost
Kranjska občina bo pobudo o ustanovitvi gorenjske univerze aprila poslala v parlament. Dekan Fakultete za organizacijske vede Kranj Marko Ferjan meni, da je gorenjska univerza nujnost.
Kranj - »Glede na obstoječe stanje v regiji nasploh, je gorenjska univerza nujnost. V nasprotnem primeru bi to negativno vplivalo na celoten razvoj regije, saj nadaljnji razvoj šolstva, zlasti na področju naravoslovja in tehnike, v gorenjski regiji ne bo možen, ogrožene bi bile celo že obstoječe ustanove,« je včeraj poudaril dekan kranjske Fakultete za organizacijske vede dr. Marko Ferjan. Razpravo na torkovi seji senata Univerze v Mariboru pa je komentiral: »Razprava je bila kratka in nenavadno mirna, slišati ni bilo nobenih ostrih tonov, senat univerze se je s pobudo zgolj seznanil. Na akademskem zboru fakultete za organizacijske vede pa bom, če bo rektor vsilil ponovno odločanje o nečem, kar je bilo na organih FOV odločeno že leta 2006, gorenjsko univerzo javno podprl,« je še dejal Marko Ferjan. Tovrstne debate je sicer označil za neproduktivne, saj o ustanovitvi odloča državni zbor.
Na sredini seji kranjskega mestnega sveta je svetnikom o tej temi spregovorila podžupanja Nada Mihajlović. Dejala je, da so projekt o gorenjski univerzi decembra lani predstavili na akademskem zboru Fakultete za informacije vede, kjer je bil prisoten tudi rektor mariborske univerze Danijel Rebolj. »Ker je poudaril, da z našo pobudo ni bil seznanjen, smo se dogovorili, da mu projekt gorenjskih občin predstavimo. Ob obisku smo ga seznanili s pismom o nameri, prav tako smo zapisali predstavitev pobude. Podpisal ga je le Mohor Bogataj kot župan Mestne občine Kranj, s strani rektorja univerze Maribora pa nismo dobili odziva,« je povedala Nada Mihajlović in dodala, da so se skladno s pobudo o ustanovitvi in protokolom držali predpisanega roka in poslali pismo o nameri za sodelovanje pri razvoju visokega šolstva v gorenjski regiji. »Na vsebino nismo dobili nobene pripombe, prejšnji teden smo dobili le zapis, kjer ugotavljajo, da s pobudo gorenjske regije, ki zastopa prek dvesto tisoč Slovencev, ki jih posredno predstavljajo župani in sveti občin, ne morejo soglašati, čeprav je pobuda v javnem interesu in čeprav trdijo, da je to naša legitimna in legalna pravica,« je tudi povedala Mihajlovićeva in dodala, da bodo pobudo na začetku aprila poslali v parlament. »Ugotavljamo, da je regija zastala tako razvojno kot pri iskanju novih vsebin učnih programov in je kdaj tudi kriza izziv, ki da podporo novim pobudam in predlogom,« je tudi dodala Mihajlovićeva.