Rekreacija v zimskim mesecih, še posebej če je narava odeta v snežno odejo, ima tudi svoj čar. (Foto: Peter Košenina)

Rekreacija v zimskih mesecih

"Čeprav so temperature nižje, je bolj zdravo iti vsaj na krajši sprehod, kot pa se ves čas zadrževati doma v toplem prostoru, na suhem zraku," pravi zdravnik Matej Svetec.

V prvi polovici februarja so bile tudi v Sloveniji temperature krepko pod lediščem, v zadnjih dneh pa se je nekoliko otoplilo. Temperaturne razlike v kratkem času so velike. Kako se lotiti rekreacije v naravi v zimskih mesecih in na kaj moramo biti še posebej pozorni, smo vprašali zdravnika Mateja Svetca, ki skrbi tudi za slovensko biatlonsko reprezentanco.

 

V uvodu je nekaj besed namenil športnemu udejstvovanju ob temperaturah krepko pod lediščem. »Vsak, ki se odloča za aktivnosti v ekstremnih razmerah, kar temperature krepko pod ničlo so, mora biti na to dovolj dobro fizično pripravljen, predvsem pa mora vedeti, kako se s tem spopasti. Izbrati mora primerno aktivnost, primerno opremo in se pred aktivnostjo dobro ogreti, saj sicer še hitreje pride do poškodb. Z aktivnostjo je potrebno začeti zmerno, da se na ekstremne razmere privadijo dihala, mišice in vezi,« je pojasnil Matej Svetec. Na primer v biatlonu velja, da se tekme lahko izvedejo do temperature dvajset stopinj pod ničlo. Svetec pravi, da je to orientacija tudi za rekreativce: »Če je res ekstremen mraz, naj bo aktivnost zmerna, na primer hitrejša hoja ali lahkoten tek. Tudi za rekreacijo pri desetih stopinjah pod ničlo mora biti telo tem razmeram prilagojeno, kar najlažje dosežemo z redno aktivnostjo v prehodnem vremenskem obdobju, temu pa sledi posameznikovemu počutju ter njegovi fizični kondiciji primerna telesna aktivnost.«

 

Izredno pomemben je v zimskih mesecih zadosten vnos tekočine. Zmotno je mišljenje, da nam pozimi med aktivnostjo ni vroče in nam zato ni potrebno veliko piti. »Občutek mraza je zelo zavajajoč. V teh mesecih ne začutimo takšne potrebe po tekočini in ravno zato smo še bolj podvrženi dehidraciji. Vnos tekočine mora biti približno tak, kot bi se aktivno s športom ukvarjali pri sobni temperaturi,« poudarja Svetec. Kako je z gibanjem v naravi v zimskih mesecih pri kondicijsko slabše pripravljenih? »Potrebno je biti primerno oblečen in obut, aktivnost pa se skrajša. Če greste poleti na sprehod za dve uri, naj bo to ob nižjih temperaturah od dobre pol do ene ure. Še vedno pa velja, da je bolj zdravo iti na sprehod, kot pa se ves čas zadrževati doma v toplem prostoru, na suhem zraku. To ni nobena preventiva pred obolevnostjo, in to velja tako za odrasle kot za otroke,« opozarja. V primeru, da se na gibanje v hudem mrazu primerno ne pripravimo, lahko pride tudi do neželenih posledic, celo do ozeblin. »Do hudih ozeblin ne prihaja pogosto, pojavljajo se pri kakšnih alpinistih in profesionalnih športnikih. Bolj pogosta so obolenja dihal zaradi hitrega vdihavanja mrzlega zraka med večjim telesnim naporom in tudi poškodbe zaradi prevelikega obremenjevanja ne dovolj ogretega ali natreniranega organizma,« pravi Svetec.

 

Nekaj besed je namenil tudi športnim oblačilom: »Ni pomembna debelina oblačil, temveč njihova kvaliteta. Oblačila naj bodo udobna, ščititi nas morajo pred vetrom in mrazom ter odvajati morajo vlago. Pogosto se ljudje preveč oblečejo, so spodaj potni, se ustavijo, se ne preoblečejo, pa je bolezen zelo blizu. Tudi ko se nekoliko otopli, je potrebno biti pozoren in se po aktivnosti preobleči v primerna suha oblačila. Bolje se je obleči malo več in nato sleči kakšno plast, če postane vroče, kot pa tvegati podhladitev (tej so podvrženi predvsem mali otroci in pri njih je potrebna še posebna previdnost). Univerzalnega pravila, koliko se obleči, za koliko časa na aktivnost pri določenih vremenskih pogojih, pa ni. Potrebno je slediti počutju in lastnim izkušnjam.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / torek, 21. julij 2015 / 13:36

Čipka zanimiva tudi v vročini

Letošnje Čipkarske dneve v Železnikih je spremljala velika vročina, kar se je poznalo pri obisku večdnevne prireditve, a glavni namen – ohranjanje čipke in tradicije – so dosegli.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 4. avgust 2018 / 16:00

Levica ne gre v Šarčevo koalicijo

Za polno sodelovanje v koaliciji s petimi strankami se Levica ni odločila, bi pa v njej projektno sodelovala.

GG Plus / sobota, 4. avgust 2018 / 16:00

Franc Dolenc – lastnik Brda in Preddvora

Ko iz Kranja pogledate na gore od Krvavca proti Storžiču, se oko skoraj mora ustaviti na osamelem gozdu na pobočju sicer gole Zaplate – Hudičevem borštu. Kako je nastal, pripoveduje pripovedka. Za...

Gorenjska / sobota, 4. avgust 2018 / 15:56

Zvonjenje za mir

Ljubljana – Ob letošnjem evropskem letu kulturne dediščine, ki je razglašeno na podlagi sklepa Evropskega parlamenta in Sveta, so predstavniki evropskih institucij podprli predlog Nemškega nacional...

Razvedrilo / sobota, 4. avgust 2018 / 15:56

Digitalni radio je radio kot vsak drug

Če vam Samo Glavan ni znan, vam je Dušan Uršič zagotovo, in če poznate zadnjega, poznate tudi prvega – gre za isto osebo namreč. Glasbenik, avtor, in ustanovitelj ene prvih zasebnih radijskih postaj v...

Kultura / sobota, 4. avgust 2018 / 14:31

Džezovske zgodbe in sodobna Poljska

Najnovejši prevodni deli Cankarjeve založbe imata naslov Temno, skoraj noč in But Beautiful. Popeljeta nas v sodobno Poljsko in v čase, ko so igrali veliki džezisti 20. stoletja.