Janez Dolinar iz Podgore skupaj s sinom Matevžem ob hlodu gorskega javorja, za katerega je najboljši kupec ponudil 5914 evrov oz. 5143 evrov za kubični meter.

Za hlod šest tisoč evrov

Janez Dolinar iz Podgore je na licitaciji visoko vrednega lesa na avstrijskem Štajerskem za hlod gorskega javorja prejel 5914 evrov.

Lastniki gozdov ugotavljajo, da je vzgoja kakovostnega lesa možna le na območjih, kjer nimajo problemov s škodo po divjadi.

Kranj – V avstrijskem Grosswilfersdorfu se je pred dnevi končala tradicionalna, že dvanajsta licitacija visoko vrednega lesa, na kateri je 41 gorenjskih lastnikov gozdov sodelovalo s 101 hlodom skupne prostornine 76 kubičnih metrov. V gorenjski ponudbi kupcem je bilo tri četrtine gorskega javorja, dobro pa so bili zastopani še oreh, gorski brest in češnja. Pet hlodov ni bilo prodanih oz. so bili prodani v drugem krogu po ceni, ki je bila nižja od pričakovane. Povprečna cena je znašala okoli 530 evrov za kubični meter, deset hlodov pa je bilo prodanih po ceni, višji od tisoč evrov. Najbolj zadovoljen je licitacijo zapuščal Janez Dolinar iz Podgore (občina Gorenja vas-Poljane). Za njegov pet metrov dolg hlod gorskega javorja s premerom 54 centimetrov in volumna 1,15 kubičnega metra se je potegovalo trinajst kupcev, eden med njimi je bil pripravljen »kubik« plačati po ceni 5143 evrov, kar je bila sicer tretja najvišja dosežena cena na licitaciji. »Javor je bil lep, debel, a nisem mislil, da je toliko vreden,« je dejal Janez in dodal, da je tokrat na pobudo revirnega gozdarja Franca Miklavčiča prvič sodeloval na dražbi. Robert Možina iz Zgornje Besnice je za kubični meter domačega oreha prejel 3375 evrov. Z razpletom so zadovoljni tudi Zupinovi s Štefanje Gore, ki so na licitacijo dali štiri metre dolg hlod domačega oreha s premerom 54 centimetrov. »Pričakovali smo ceno od tisoč do 1500 evrov za kubični meter, a dosegli občutno višjo – 2252 evrov,« je dejal Rok, sicer študent gozdarstva. Daniel Oblak iz Bukovega Vrha je na licitaciji sodeloval s štirimi hlodi, za najboljši hlod gorskega javorja je iztržil 2120 evrov za kubični meter. »Vse sem prodal bolje, kot bi jih sicer pri redni prodaji, kjer se cena giblje od sto do 150 evrov za »kubik«,« je dejal Daniel.

Na licitaciji v Grosswilfersdorfu je 389 lastnikov gozdov (največ iz avstrijske Štajerske) ponudilo kupcem 1193 hlodov skupne prostornine 997 kubičnih metrov. V ponudbi so bili hlodi 25 drevesnih vrst, približno tretjina je bilo gorskega javorja, dobro pa sta bila zastopana tudi hrast in oreh. Enaintrideset kupcev je za hlode oddalo 3369 ponudb, skoraj vsi hlodi so bili prodani, povprečna cena je bila 382 evrov za kubični meter, več kot šestdeset hlodov je bilo prodanih dražje od tisoč evrov za »kubik«, najdražje, 5500 evrov za »kubik«, pa 3,6 metra dolg hlod oreha s premerom 61 centimetrov. Pri orehu je bila dosežena povprečna cena 883 evrov za kubični meter, pri gorskem javorju 428 evrov, pri češplji 452 evrov, tisi 406 evrov, hrastu 348, hruški 322, brestu 271, češnji 265, macesnu 210 evrov, smreki 189, pri jesenu 184 evrov … Največ kupcev je bilo iz srednjeevropskega prostora, najboljši pa iz Nemčije in Skandinavije, ki praviloma tudi pokupijo najvrednejše hlode. Les najvišje kakovosti večinoma uporabijo za izdelavo dragocenih izdelkov, les slabše kakovosti pa za masivno pohištvo ter za vidne in nosilne elemente lesenih izdelkov.

Gorenjski lastniki gozdov so na licitaciji sodelovali v organizaciji Društva lastnikov gozdov Gorenjske. Za zbiranje hlodov po Gorenjskem in za prevoz na licitacijo je poskrbel Jure Meglič iz Strahinja. Lastnikom so z nasveti pomagali revirni gozdarji zavoda za gozdove, še zlasti Tomaž Polajnar, ki ima za izbiro primernih dreves, s pripravo hlodov in s pravilnim krojenjem lesa za licitacijo tudi največ znanja in izkušenj. Kot poudarja, je licitacija dobra reklama za gozdarstvo in za porabo lesa, hkrati je priložnost za gozdarje in tudi za lastnike gozdov, ki se pogosto niti ne zavedajo ekonomskega potenciala dobrih gozdnih zemljišč in možnosti prodaje lesa izjemne kakovosti. Licitacija dokazuje, da se splača vlagati v vzgojo kakovostnega drevja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 20. julij 2012 / 07:00

Po slovensko v živo

Gabi Frank, učiteljica slovenščine na Dvojezični trgovski akademiji v Celovcu in sodelavka številnih kulturnih prireditev kulturnih organizacij Slovencev na Koroškem, mi je poslala zanimiv članek...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:53

Hvala za pravljično poroko!

Poročila sta se Ana Devayani Kersnik in Jernej Žvab. Civilni del poroke je bil v Preddvoru, cerkveni v Mojstrani, očka in mamico pa je na poroki spremljal tudi njun Jaka.

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:41

Minister verjame v Peko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospo...

Nasveti / četrtek, 9. julij 2015 / 15:35

Jogurtova torta v skledi

Jogurtova torta je edina sladica, po kateri v poletnih dneh raje posežem kot po sladoledu. Prepriča me predvsem s svojo osvežilno močjo in lahko prebavljivostjo. Že sama priprava je zabavna, saj jo...

Kronika / četrtek, 9. julij 2015 / 14:54

Pogojna kazen za cukanje učenca

Na Okrožnem sodišču v Kranju se je končalo ponovljeno sojenje cerkljanski učiteljici Lilijani Skubic, obtoženi surovega ravnanja z učencem. Prvič oproščena, tokrat pogojno tri mesece zapora.

Rekreacija / četrtek, 9. julij 2015 / 14:20

Turizem smo Gorenjci, 6. del

»Nisi še slišal za Zeleno kartico gosta Gorenjske? Sram naj te bo!« Ponižno sem poslušal gospoda Janeza, ki mi je pridigal po ugotovitvi, da jaz kot raziskovalec turizma na Gorenjskem pojm...