Nadurno delo namesto zaposlitev
V kranjski Hidrii Perles delavci v proizvodnji že vse od avgusta opravljajo veliko nadurnih del, za nekaj časa so se jim pridružili tudi delavci iz režije. Zakaj podjetje raje ne zaposluje?
Kranj - Ne zgodi se pogosto, da bi režijski delavci začasno opravljali tudi delo v proizvodnji. »Kolektivna pogodba dejavnosti omogoča, da lahko delodajalec odredi začasno premestitev na drugo delovno mesto, tudi iz režije v proizvodnjo, če plačilo ostane enako in primerno zdravstvenim in dejanskim sposobnostim oziroma zmožnostim delavca,« premestitve v Hidrii Perles razloži Barbara Filipov, pravnica v Svetu gorenjskih sindikatov, ki ima svoje člane tudi v tem kranjskem (idrijskem) podjetju.
Zaposleni režijci v Hidrii Perles so v proizvodnji morali opravljati enostavna dela v montaži. Začeli so oktobra, nekateri nekaj ur, drugi kak dan, tretji že vse od takrat po nekaj ur ali nekaj dni na teden. Med režijci, ki so spoznali tudi delo v proizvodnji, so bili tudi vodje. »Zakonsko premeščanje ni sporno, a opažamo, da je izginil element začasnosti, saj se lahko premeščanje uporablja zgolj pri nenadnem povečanem obsegu dela. Ta sedaj traja predolgo,« pravi Filipova.
»Proizvodni delavci so štiri mesece opravljali po 56 ur tedensko, od januarja naprej po 48 ur tedensko. Skoraj vsi viški ur so na zalogo. Kaj jim bo na koncu izmozgan delavec? Bodo lahko skupaj z neizkoriščenim lanskim dopustom sedaj tri mesece doma?« razmišlja Barbara Filipov. Pogovarjali smo se z zaposlenimi v Hidrii Perles (ostati želijo anonimni), ki so nam povedali, da prestrukturiranje še vedno ni zaključeno in se odpuščanja nadaljujejo (konec prejšnjega leta devet zaposlenih v režiji). »V proizvodnji je drugače, saj so zaposlili tri nekdanje sodelavce za določen čas in najeli tri tujce prek kadrovske agencije. To še zdaleč ni dovolj, saj se še vedno veliko dela. Tudi nadure,« so povedali sogovorniki.
Razlog je v prehitri odločitvi vodstva, ki so napoved glavnega kupca po odhodu imeli za povod za velike reze v proizvodnji. »Odhod ključnega kupca se ni zgodil in se vsaj še eno leto ne bo. Za zdaj imamo dovolj naročil vse do konca maja, najprej pa moramo pokriti zaostanke,« pravijo zaposleni, ki naj bi (tako slišijo) imeli le še po štirideset ur viška, vse drugo bi jim podjetje plačalo. Razlogi za zaostanke so pri neplačilih dobaviteljem, ki posledično materiala ne dobavljajo v roku. Zato so zaposleni del ur januarja že koristili.
Na vprašanja o razlogih prerazporejanja režijskih delavcev v proizvodnjo in zakaj niso v tem času zaposlili novih sodelavcev, nam je Bojan Gantar, direktor področja motoindustrije in električnih ročnih orodij v Hidrii Perles, odgovoril, da so manko proizvodnih kapacitet reševali tudi s pomočjo sodelavcev iz režijskih služb: »Navedene aktivnosti so bile v celoti usklajene z zaposlenimi kot tudi s socialnimi partnerji v podjetju.« O dodatnem zaposlovanju Gantar nič. Usklajeno naj bi bilo tudi reševanje izrabe viškov ur ter izplačilo nadur, pravi Gantar: »Sodelavci ure doprinosa v januarju že koristijo. Koriščenje ur se bo nadaljevalo tudi v februarju.« Ali bodo zaposleni čez čas zaradi številnih nadur doma tudi več mesecev, direktor nič.
Ste nezadovoljni, vprašamo delavce? »Preobremenjeni ja, prerazporejanje in nadure v večini razumemo. Nezadovoljstvo se je pokazalo že pred dvema letoma, ko je vodstvo ukinilo stimulacije (tudi do 30 odstotkov plače), ko ne znanje ne delovna doba ne izkušnje niso več pomembne. To boli,« odgovorijo zaposleni.