Peterica je predstavila marsikatero zanimivo izkušnjo z Madagaskarja - nekatere čudovite, druge pretresljive ... (Foto: arhiv odprave)

Mladi zdravniki na Madagaskarju

Pet absolventov Medicinske fakultete se je odpravilo na prostovoljno trimesečno medicinsko-humanitarno odpravo na Madagaskar. Svoje doživljaje so predstavili v polni dvorani cerkve sv. Modesta na Zlatem polju v Kranju.

Organizirane odprave mladih študentov medicine v države tretjega sveta, kjer pomagajo tamkajšnjim prebivalcem, so že nekaj desetletij značilne za Slovenijo. Podobna tradicija je sicer prisotna tudi v drugih državah, vendar se pri nas študentje sami organizirano izobražujejo, zbirajo finančna sredstva in pripravljajo odprave v tako oddaljene dežele, kot so Kenija, Zambija, Papua-Nova Gvineja, Malavi ... V želji po boljši učinkovitosti in organiziranosti je bila ustanovljena tudi Sekcija za tropsko medicino, v okviru katere se je lani julija na prostovoljno trimesečno medicinsko-humanitarno ekspedicijo na Madagaskar odpravila skupina absolventov medicine Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, ki so jo sestavljali Eva Omejc, Tjaša Steblovnik, Ana Šubic, Miha Gašperin in Jernej Arh.

 

Madagaskar, četrti največji otok na svetu, leži ob vzhodni obali Afrike. Na jugovzhodu otoka, v vasici Matanga, je skupina nadaljevala ambulantno delo predhodnih odprav v vse prej kot lahkih pogojih. Trudili so se udejanjiti svoje namene, ki so bili: zagotavljati osnovno zdravstveno oskrbo, opravljati sistematske preglede šolarjev, izvajati preventivo na področju higiene, nalezljivih bolezni ter ustrezne prehrane in pitne vode ter tudi finančno pomagati bolnikom s hujšimi boleznimi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Še pred odhodom so se dodatno izobraževali na področjih tropske medicine, infekcijskih bolezni, kirurgije, pediatrije, ginekologije in porodništva.

 

Oboroženi z vsem tem znanjem so se na Madagaskarju soočali z najrazličnejšimi zdravstvenimi težavami prebivalstva, ki je pogreznjeno v revščino in politične nemire. Več kot tri četrtine prebivalstva se preživlja s samooskrbnim kmetijstvom, ekonomski položaj je vse prej kot rožnat. V Matangi denimo ni elektrike in pitne vode, cestne povezave so izredno slabe, številni prebivalci morajo do najbližje zdravniške oskrbe hoditi več deset kilometrov. Madagaskar je sicer znan po izrednem bogastvu živalskih in rastlinskih vrst, vendar pa je naravna raznovrstnost ogrožena zaradi propadanja gozda, za kar je zaslužen predvsem človek s svojim izkoriščanjem in onesnaževanjem narave.

 

Navkljub zahtevnim pogojem dela pa je skupini mladih zdravnikov hitro uspelo navezati pristen stik z domačini, ki so jih kmalu vzeli za svoje. V treh mesecih so bili soočeni s številnimi zelo resnimi medicinskimi primeri, pri katerih so morali pokazati vse svoje znanje in iznajdljivost. Prav skozi svoje delo pa so dodobra spoznali življenje domačinov, njihovo dobrodušnost in odprtost do soljudi – vrednote, na katere pri nas prevečkrat pozabimo.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 22. november 2014 / 11:59

Skozi okno in vrata

Poljane, Belca – Gorenjski policisti so v sredo obravnavali dva vloma. Eden se je zgodil v Poljanah nad Škofjo Loko, kjer je neznani storilec skozi okno zlezel v stanovanjsko hišo in poslovni prost...

Objavljeno na isti dan


Žiri / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Pozornost dediščini čipk

Klekljarsko društvo Cvetke Žiri, ki praznuje pet let delovanja, je v petek odprlo tretje slovenske klekljarske dneve.

Šport / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Košarkaricam Triglava ni uspelo

Kranj - V finalu 1. SKL bomo videli pričakovan dvoboj za naslov državnih prvakinj. Pomerile se bodo košarkarice kranjskogorskega HIT-a in celjskega Merkurja. Gorenjke so se v fin...

Nasveti / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Kura na opravku

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Gospodarstvo / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Kako občina deli pomoč kmetom

Bralec iz občine Škofja Loka nam je sporočil, da občina na nenavaden način deli pomoč kmetom.

Gospodarstvo / sreda, 29. april 2009 / 07:00

Ječmenov listni ožig

Ljubljana – Iz Kmetijskega inštituta Slovenije sporočajo, da je ozimni ječmen v fazi kolenčenja. Opazne so precejšnje razlike v zdravstvenem stanju posevkov. V nekaterih se pojav...