Premagala neznosne bolečine
"Po kombinaciji doze močnih zdravil mi je včasih uspelo, da sem zadremala za kakšno urico, navadno pa sploh niso prijela," se časov pred LNB-terapijo spominja Damjana Blatnik.
Jesenice – »Imela sem hude bolečine v hrbtu. Poskusila sem že vsa protibolečinska sredstva, ki sem jih dobila v protibolečniski ambulanti, razen morfija. Ampak meni ni nič pomagalo. Zaradi bolečin mesec in pol nisem spala,« pripoveduje enainpetdesetletna Damjana Blatnik z Jesenic, po poklicu medicinska sestra, ki je deset let trpela zaradi bolečin v hrbtenici. Diagnosticirali so ji protruzijo (izbočenje medvretenčnih ploščic) v treh križničnih in ledvenih vretencih. »Mesec in pol sem lahko spala samo na stolu. V posteljo sploh nisem mogla, ker me je tako bolelo, kljub temu da sem vzela protibolečinske tablete. Po kombinaciji doze močnih zdravil mi je včasih uspelo, da sem zadremala za kakšno urico, navadno pa sploh niso prijela. V glavnem sem hodila gor in dol, ali pa klečala na stolu, vzglavnik pa sem si dala na mizo. Ta položaj je zalegel za nekaj časa, potem pa sem spet hodila. Nisem mogla počivati.«
Operacije pa ni imela, ker ni prišlo do hernije. »Ortopedinja mi je svetovala, naj poskusim vse, preden grem ´pod nož`,« se spominja. Ko je izvedela, da obstaja protibolečinska terapija po metodi Liebscher in Bracht (LNB), se je odločila, da bo poskusila še s tem. »Rezultati se niso pokazali takoj. Po mesecu dni pritiskanja terapevtke na telesne točke in vaj pa sem začela opažati, da je bolje, da me manj boli. Pritisk pa je popustil že takoj, po vsaki terapiji. Med samo terapijo, ko terapevt pritiska na točke, zelo boli. A kljub temu, da tako boli, si želiš, da ti pritiska na točke, ker ti je potem bolje. Terapevtka me je naučila tudi vaj, za katere sem potrebovala kar nekaj časa, da sem jih osvojila. Kadar delam te vaje, mi je veliko bolje. Povsem dobro pa še ni. Mislim, da zato, ker vaj ne delam redno,« prizna Blatnikova. Pa vendar: »Zdaj pa spim normalno, na postelji. Mislim, da mi je pomagala prav ta metoda.«