Objestnost nevarna tudi na smučišču
Ob preventivni prireditvi v Kranjski Gori pristojni ugotavljajo, da je nesreč na slovenskih smučiščih še vedno preveč. Minister Zalar opozarja predvsem na pomen smučarskega znanja.
Kranjska Gora - "Varna smuka naj bo užitek, da pa to bo, moramo najprej znati smučati, zato poudarjamo predvsem pomen tehnike smučanja. Z dobrim znanjem smučanja se lahko tudi izognemo nesreči," je minuli petek na preventivni prireditvi Le varna smuka je užitek poudaril minister za pravosodje in notranje zadeve Aleš Zalar. Kot je še dodal minister, se na naših smučiščih še vedno zgodi preveč nesreč. Tako se je lani na smučiščih poškodovalo skoraj 1200 smučarjev, od tega 69 huje, dva pa sta celo umrla. Kot še napovedujejo na policiji, bodo tudi letos opravljali poostrene nadzore na smučiščih, tudi v smeri nadzora nad alkoholiziranimi smučarji. "Namen teh akcij ni represija, temveč želja po ozaveščanju vseh, ki radi smučajo, naj se spustijo s strmin na način, s katerim nikogar ne ogrožajo," zaključuje Zalar.
Po besedah člana izvršilnega odbora Smučarske zveze Slovenije Janeza Dekleve si tudi oni želijo dvigniti raven obnašanja na smučiščih: "Pomembno je, da smo na smučiščih obzirni in se prilagodimo tako boljšim kot slabšim smučarjem. Te akcije k temu veliko pripomorejo, zato upamo, da se bodo nadaljevale tudi pod novo vlado."
"Večjih težav na našem smučišču ni, smo družinsko smučišče oziroma smučišče za začetnike, tako v letošnjem letu beležimo 28 poškodb, kar je relativno malo, vendar je vsaka poškodba odveč," dodaja predstavnica RTC Žičnic Kranjska Gora Klavdija Gomboc. Slednja smučarje začetnike poziva, naj si priskrbijo učitelje, ki jih bodo varno popeljali skozi prve zavoje.
Po informacijah policistov in smučarskih nadzornikov med najpogostejšimi vzroki nesreč, tudi tistih s hujšimi posledicami, ostajata neprilagojena hitrost in objestnost. Policisti sicer na smučiščih obravnavajo le nesreče s hudimi telesnimi poškodbami, pojasnjuje pomočnik komandirja policijske postaje Kranjska Gora Damjan Lepoša in dodaja, da je teh v Kranjski Gori zaradi narave smučišča na srečo sorazmerno malo, malo pa je tudi alkohola na smučišču, saj so lani ujeli le enega alkoholiziranega smučarja. Največ pristojnosti za varnost na smučiščih imajo smučarski nadzorniki, ki nadzorujejo spoštovanje smučarskih pravil FIS, kot najresnejši ukrep pa uporabljajo odvzem vozovnice. Po besedah Mihe Kokalja, smučarskega nadzornika v Kranjski Gori, večinoma smučarji nadzornike sprejemajo dobro, največkrat pa proti njim ukrepajo ravno zaradi neprilagojene hitrosti ali objestnosti.
Ravno v času preventivne prireditve se je na smučišču v Kranjski Gori zgodila nesreča s sumom na hudo poškodbo. Vzrok nesreče je bil trčenje dveh smučarjev, povzročitelj pa je po nesreči pobegnil. 23-letno smučarko, pri kateri so po nekaterih neuradnih informacijah sumili celo na poškodbo medenice, so prepeljali v bolnišnico.