Stavila bi na Marit
Vesna Fabjan si je po prihodu z novoletne tekaške turneje vzela dva dni počitka, v soboto pa opravila regeneracijski trening na Pokljuki. Skupni seštevek sprinta je postavila v drugi plan.
Rudno polje – »Želela sem, da bi bila že na sprintih v decembru v takšni formi, kot sem bila na zadnjem v Toblachu. A okoliščine so bile take, da se ni izšlo. Vesela sem, da prihajam nazaj v pravo formo. Bolje, da sedaj v januarju, kot da tega sploh ne bi bilo,« je v soboto po regeneracijskem slabi dve uri dolgem treningu na Rudnem polju na Pokljuki pojasnjevala smučarska tekačica Vesna Fabjan. Vrhunec tekaške sezone, novoletno turnejo Tour de Ski, je Besničanka končala po načrtih, predčasno po sprintu v prosti tehniki minulo sredo v Toblachu, kjer je osvojila peto mesto, rezultat sezone. Poleg tega je bila na sprintu v klasiki v Oberstdorfu enajsta. To sta dosežka, za nadaljevanje sezone pomembna tudi s psihološkega vidika.
»V Toblachu je bila zelo težka proga, poleg tega smo imeli za seboj že kar nekaj tekem. Ne slovim kot najbolj vzdržljiva tekmovalka in zadovoljna sem, da mi je uspelo biti zraven. Tudi zaradi navijačev sem bila odločena, da hočem prvič v sezoni priti v finale. Njihova podpora mi je dala dodatno energijo,« se je spomnila svojih navijačev. Prišli so z enim avtobusom in še enim kombijem. Zaveda se, da bo trojico Björgen, Randall, Kowalczyk, ki je bila na tem sprintu z naskokom v ospredju, težko premagati. »Možnosti pa so. Če se moje stanje za naslednje tekme še malce izboljša in če se bo pri njih poznala utrujenost, se lahko vmešam,« upa Fabjanova, ki je še dan pred nedeljskim finalnim vzponom na Alpe Cermis več možnosti za zmago na turneji pripisovala Björgnovi, zmagala pa je Kowalczykova. Izkazala se je tudi edina Slovenka Barbara Jezeršek. Kranjčanka je zadnjo etapo z novimi točkami končala na 19. mestu, v skupnem seštevku turneje pa je bila 35. V svetovnem pokalu je na 59. mestu, najvišje izmed Slovenk je prav Fabjanova, 31. Slednja je v lanski sezoni imela tudi že točke na razdalji, kar ji letos še ni uspelo. Na vprašanje, kaj je letos drugače, odgovarja: »Na začetku sem bila verjetno malce slabše pripravljena, nisem bila prava, tudi pravih občutkov na tekmah ni bilo. Prvi razlog, na katerega kažejo trenutne analize, je v treningu na ledeniku. Za podrobnejše analize pa bo čas po sezoni. Sedaj se s tem ne smemo ubadati. Treba je gledati naprej in na vsaki tekmi narediti čim boljši rezultat. Je pa dejstvo, da z uvodom ne morem biti povsem zadovoljna. Želela sem si, da bi bila v skupnem seštevku sprinta visoko. Če tri, štiri tekme gredo mimo, je to težje dosegljivo in je sedaj v drugem planu. Skoncentrirala se bom na vsako tekmo posebej in skušala narediti še kakšen vrhunski rezultat. Mislim pa, da bom tudi na razdalji prišla na nivo, na katerem sem bila lani.« Nekaj težav so imeli tudi z materialom. »Razmere so bile v letošnji sezoni večkrat spremenljive, tako da je bilo tako servisu kot nam težko izbrati prave smuči. Večji problem je pri klasiki. Letos se je samo na novoletni turneji zgodilo, da smo trikrat uporabili smuči brez maže, kar je sicer redkost. Te smuči so zelo specifične, morajo biti po meri tekmovalca. Problem je, ker mi nimamo takega materiala. S temi smučmi sem nazadnje tekla morda pred štirimi sezonami. Fantje v servisu se trudijo maksimalno, tudi mi. Iz tekme v tekme nam gre bolje, vsi se učimo,« pravi članica TSK Merkur Kranj.
Za vrhunske rezultate v sprintih bo imela še kar nekaj priložnosti, prvo že ta konec tedna v Milanu, kjer bosta posamični in ekipni sprint. »Malce me skrbi zdravstveno stanje, a upam, da ne bo hujšega, da bom pred Milanom, kjer še nisem tekmovala, naredila še kakšen hiter trening. Tam bo verjetno podobna zgodba kot v Düsseldorfu,« pa je nekaj besed namenila še naslednji tekmi.