Ana Leskovar s svojim Citroenom po opravkih rada zapelje tudi sosede. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sedaj volan veliko lažje obračam

Tako pravi 72-letna Kranjčanka Ana Leskovar, ki je voznica okroglih petdeset let. V tem obdobju je bila po njenem največja pridobitev v avtomobilih servo volan.

Kranj - Priložnosti za praznovanja je v decembru veliko, 72-letna Kranjčanka Ana Leskovar pa ima letos še dodaten razlog. Ta mesec je namreč minilo natančno petdeset let, odkar je opravila vozniški izpit. »V vseh petdesetih letih sem kar vzorno vozila, nesreče hvala bogu še nisem imela, moram pa priznati, da sem včasih nekoliko prehitra. Doslej so me trikrat ujeli na radar, ker sem za nekaj kilometrov prehitro vozila skozi naselje, tako da sem prejela minimalne kazni. Te so bile le dobro opozorilo za moj žep. Moram pa reči, da je prav, da so radarji ob cestah,« nam je zaupala Ana, ki so jo ob vozniškem jubileju presenetili tudi njeni otroci in ji na avto skrivaj nalepili številko 50.

Avto ji pomeni veliko samostojnost, še posebej zadnjih dvajset let, ko je vdova. »Zadnjih dvajset let avto še posebej veliko uporabljam, tudi otroci me spodbujajo k vožnji. Rada se zapeljem do sester, po opravkih pa večkrat prevažam tudi sosede. Ti že vedo, da če je moj avto doma, jim je na razpolago. Tudi vnuke sem v preteklosti precej vozila v glasbeno šolo ali druge krožke in tako razbremenila otroke,« pripoveduje Ana, ki je v petdesetih letih sedla za volane Fiata 1100, Zastave 750 oziroma popularnega fička, nemških Goliatha in Wartburga, Fiata 125 P, poljskega FSO Poloneza. Po moževi smrti je kupila Citroen AX, zadnja leta pa vozi Citroen C1. »Avtomobili so v tem času doživeli neverjeten razvoj, med vsemi novotarijami pa sem se najbolj razveselila servo volana, ki je zares olajšal obračanje volana. Še posebej polonez, za katerega so rekli, da je poljski mercedez, je imel zelo težek volan; včasih so rekli, da je bil kovaško narejen,« je razložila.

Ana zase pravi, da je previdna voznica, med vožnjo pa je še zlasti pozorna na najšibkejše – pešce in kolesarje. »Za volanom sem mirna, sproščena. Ne hitim brez razloga, tudi se nikdar ne razburjam, če me prehitevajo neučakani vozniki. Za uživanje alkohola že tako nisem bila nikoli navdušena, kot voznica pa sem dosledna abstinentka, kar vsi tudi upoštevajo,« je razložila. Vozila bo, dokler bo lahko: »Trenutno imam veselje, še zlasti, ker kot voznica še nisem imela slabe izkušnje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 23. junij 2023 / 12:07

Za naslove prvakov v Radovljici

Cestne dirke za naslove novih državnih kolesarskih prvakinj in prvakov bodo v nedeljo potekale v Radovljici in okolici, organizatorji pa na tekmovanju pričakujejo tudi Tadeja Pogačarja in Mateja Mohor...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Ko gre za zlorabo, nikoli ne potrpimo!

"Na primer moški pije in ženske kar trpijo. To ne gre," pravi terapevt Drago Jerebic iz Zakonskega in družinskega inštituta Krog.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Pogumni Jezerjan spet doma

Alpinistični smučar Davo Karničar je ob vrnitvi z Antarktike doživel veličasten sprejem na letališču Brnik. Ob ženi Petri in sinu Izidorju so ga tam pričakali drugi svojci in znanci.

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Jezerska zastava na afriškem vrhu

Že dolgo je v nas tiho tlela ideja, da bi se odpravili na skupno potovanje, kjer bi združili vse naše hobije; plezanje, hribolazenje in deskanje na snegu. Po tehtnem premisleku smo se odločili za dalj...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Naj bo tudi drugo leto požarno varno

Prostovoljno gasilsko društvo Jezersko je vse leto pripravljeno na morebitne intervencije. Prav tako se aktivno vključujemo na vseh področjih dela v občini. Sodelujemo skoraj na vseh prireditvah...

Splošno / ponedeljek, 1. januar 2007 / 06:00

Planinci pred pomembnimi jubileji

Vse Jezerjane lepo vabim na občni zbor, ki bo konec februarja 2007.