Očistili mokrišče na Planiku
Predstavniki Zavoda za varstvo narave iz Kranja so skupaj z nekaterimi domačini in prostovoljci očistili pomembno mokrišče pod Dobenim pri Mengšu, kjer raste tudi ogrožena vrsta orhideje.
Mengeš – Območje mokrišča Planik na vzhodnem delu mengeške občine sodi med eno od šestih pilotnih območij projekta Varstvo in upravljanje sladkovodnih mokrišč v Sloveniji - WETMAN, ki so ga v Zavodu za varstvo narave začeli izvajati februarja letos.
Gre za projekt, s katerim v zavodu pozornost namenjajo tudi manjšim mokriščem, ki jih lokalno prebivalstvo slabše pozna. »Mokrišča so v Sloveniji eden od najhitreje izginjajočih ekosistemov in v zadnjih štiridesetih letih jih je zaradi različnih posegov, izsuševanj in pozidav izginilo več kot štirideset odstotkov. Predvsem manjša mokrišča so ogrožena, saj jih lastniki večkrat zasujejo z gradbenim materialom ali pa služijo kot odlagališča odpadkov. Eno takšnih manjših, a zelo pomembnih mokrišč, ki je tudi del zaščitenega območja Nature 2000, je mokrišče Planik, ki smo ga v okviru tega projekta še bolj podrobno raziskali in popisali, danes pa ga bomo očistili drevesnih vrst, ki so se začele tu zaraščati, in večje podrasti, saj želimo s tem ohraniti redke in pomembne rastlinske vrste. Ker pa je bolje, da zaradi občutljivosti ekostistema takšne posege izvajamo postopoma, bomo čiščenje nadaljevali še kakšen drug dan,« je povedala Andreja Škvarč z Zavoda za varstvo narave Kranj in dodala, da so akcijo prejšnjo soboto izpeljali ob pomoči Občine Mengeš ter prostovoljcev iz društva Nigritella (Društva za proučevanje in ohranjanje samoniklih orhidej Slovenije), pomena mokrišč pa se zaveda tudi vseh deset lastnikov tega območja, ki so organizatorjem z veseljem priskočili na pomoč. »Včasih smo tu kosili travo in podrast za konjsko mrvo, zdaj pa travnika ne vzdržujemo že več kot štirideset let. Takšna akcija naravovarstvenikov se mi zdi zelo pohvalna in pozitivna, zato sem se ji z veseljem pridružil,« nam je povedal eden od lastnikov Janez Stopar iz Preserij.
Na območju Planik raste več vrst orhidej, tudi ogrožena in v Evropi zaščitena vrsta Loeselova grezovka, prav tako tu najdemo mesojede rastline, predvsem dolgolistnate rosike, in nekatere druge redke močvirske rastline. Ker mokrišča že dolgo ne kosijo in zaradi izsuševanj v preteklosti so območje začele preraščati jelše in smreke, ki so jih udeleženci tokratne akcije ročno posekali in previdno odnesli z območja.